Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONEiOSX360PS3ANDSwitchPS4
Okładka Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series (PC)

Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series

TftBL

Epizodyczna gra przygodowa osadzona w uniwersum serii Borderlands. Za powstanie Tales from the Borderlands odpowiada studio Telltale Games. Fabuła gry kontynuuje wątki z Borderlands 2 i ukazuje losy oszustki Fiony i pracownika Hyperionu Rhysa.

Przygodowe | science fiction | point-and-click | humorystyczne | epizodyczne

Okładka Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series (PC)

data premiery gry:

25lis2014

PS3 PS4 PC

26lis2014

XONE

3gru2014

X360

11gru2014

iOS

17gru2014

AND

23mar2021

Switch

Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series jest narracyjną przygodówką osadzoną w uniwersum serii Borderlands. Produkcja stanowi efekt współpracy studiów Telltale Games oraz Gearbox Software i podobnie jak wcześniejsze dzieła pierwszego z wymienionych zespołów, składa się z pięciu odcinków, czyli: Zer0 Sum, Atlas Mugged, Catch a Ride, Escape Plan Bravo, The Vault of the Traveler.

Fabuła

Akcja gry Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series rozgrywa się po wydarzeniach przedstawionych w drugiej odsłonie cyklu Borderlands. Produkcja opowiada o dwójce bohaterów. Fiona jest zawodową oszustką, natomiast Rhys to pracownik znanej fanom serii korporacji Hyperion. Ów nietypowy duet postanawia odnaleźć mityczną Kryptę, mając nadzieję na zdobycie nieprzebranych bogactw. Po drodze protagoniści przeżywają rozmaite przygody i poznają barwne postacie, wśród których znajdziemy nie tylko znane już twarze (jak Handsome Jack występujący w formie SI ukrytej w głowie Rhysa, biznesmenka Mad Moxxi, handlarz bronią Marcus Kincaid czy robot Zer0 będący jednym z tak zwanych Vault Hunterów), lecz również debiutantów pokroju przywódczyni bandytów Bossanovy, handlującego na czarnym rynku Augusta czy choćby Cassiusa Leclemaine’a pracującego dla korporacji Atlas.

Tym co wyróżnia opisywany tytuł na tle wielu innych narracyjnych przygodówek, jest nietypowy sposób prezentacji fabuły. Rhys i Fiona opowiadają bowiem o tych samych wydarzeniach, aczkolwiek przedstawiają je z różnych perspektyw, co prowadzi do wielu nieścisłości i sprzeczności. Pozycja kładzie przy tym duży nacisk na elementy komediowe.

Mechanika

Rozgrywka w Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas wcześniejsze gry studia Telltale Games. W trakcie zabawy zajmujemy się więc przede wszystkim śledzeniem fabuły i dialogów, a także podejmowaniem rozmaitych decyzji, które wpływają na dalszy przebieg opowieści. Poza tym jednak często przychodzi nam korzystać z unikalnych zdolności postaci. Rhys potrafi skanować otoczenie przy pomocy cybernetycznego oka i manipulować systemami elektronicznymi, z kolei Fiona posiada pistolet, którego nie boi się używać (i który ulepsza w miarę postępów). Zabawę urozmaicają proste zagadki środowiskowe i okazjonalne strzelaniny.

Kwestie techniczne

Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series posiada barwną i przyjemną dla oka grafikę wykonaną w technice cel-shading. Całość utrzymano w stylistyce charakterystycznej dla serii Borderlands.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 1276 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 87 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tales from the Borderlands: A Telltale Games Series

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Phenom X4 2.4 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GTX/Radeon 4850 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows XP(SP3)
Recenzja gry Tales from the Borderlands - solidna dawka humoru
Recenzja gry Tales from the Borderlands - solidna dawka humoru

Recenzja 21 października 2015, 13:00

Niezależnie jednak od tego, jak bardzo komediowe jest Tales from the Borderlands, przygodówka Telltale Games nie mogła obejść się bez wyborów. I choć w większości przypadków informacja, że „przebieg gry jest uzależniony od naszych decyzji” brzmi jak kiepski żart, znikome konsekwencje poszczególnych działań rzadko kiedy przeszkadzają, częściej zaś doprowadzają do zabawnych sytuacji. Tak jak w The Walking Dead decydowaliśmy o tym, kto zakończy cierpienia ugryzionego przez zombie chłopaka, tak tutaj naszym głównym zmartwieniem jest, czy sprzedać się przez wykrzykiwanie haseł promujących pewien warsztat samochodowy, czy raczej zachować resztki godności. Rezultaty tych wyborów także są mniej znaczące – jeśli np. nakażemy pewnemu robotowi autodestrukcję, ten zachowa to w swej pamięci i przy następnym spotkaniu nie przybije nam żółwika, i w ogóle będzie raczej nieprzyjemny. Ale da się to przeżyć, bo w przeciwieństwie do poprzednich tytułów studia Tales from the Borderlands ma przede wszystkim bawić, a nie fundować nam emocjonalny rollercoaster. Trzeba jednak zauważyć, że przez to gra jest wyjątkowo „na raz” i jeśli nie zechcecie usłyszeć absolutnie wszystkich dialogów, raczej nie ma sensu jej powtarzać.

PC
X360
PS3
PS4
XONE
iOS
AND
Switch