Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Homeworld: Deserts of Kharak (PC)

Homeworld: Deserts of Kharak PC

Homeworld: Shipbreakers | Hardware

Kolejna odsłona cyklu kosmicznych strategii czasu rzeczywistego, opracowana przez debiutujące studio Blackbird Interactive, złożone w dużej części z oryginalnych twórców serii.

Strategiczne | science fiction | RTS

PC Windows
Okładka Homeworld: Deserts of Kharak (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20stycznia2016

20czerwca2016

pudełko PL

Homeworld: Deserts of Kharak to wydana na platformę PC strategia czasu rzeczywistego utrzymana w klimatach science fiction. Jest to debiutancki projekt zespołu Blackbird Interactive, założonego przez byłych pracowników studia Relic, w tym ludzi odpowiedzialnych za serię Homeworld.

Fabuła

Pod względem fabularnym gra stanowi prequel wcześniejszych odsłon – jej kampania rozpoczyna się 106 lat przed wydarzeniami z pierwszego Homeworlda. Akcja toczy się na będącej domem dla wygnanego ludu Kushan tytułowej planecie Kharak, która w szybkim tempie obumiera. Większość jej powierzchni zamieniła się już w spalone słońcem pustynie, co powoduje, że wszystkie zamieszkujące ją klany toczą ze sobą permanentną wojnę o resztki surowców. Kością niezgody jest również ideologia, gdyż jedną z najważniejszych frakcji w tym konflikcie jest grupa fanatyków religijnych, uważających, że technologie kosmiczne łamią boskie prawo.

Sytuację na planecie diametralnie zmienia odkrycie przez satelity tajemniczego obiektu zakopanego pod piaskami największej pustyni na Kharak. Koalicja północnych klanów szybko organizuje ekspedycję, ale przepada ona bez śladu. Kampania opowiada o losach drugiej wyprawy pod dowództwem oficer Rachel S'jet.

Mechanika

Wydane na platformę PC Homeworld: Deserts of Kharak to klasyczny RTS. Podczas zabawy zajmujemy się więc gromadzeniem surowców, rozwijaniem technologii, konstruowaniem jednostek oraz toczeniem bitew rozgrywanych w czasie rzeczywistym. Istotną rolę odgrywają artefakty znajdowane we wrakach statków kosmicznych, zapewniające różnorodne przydatne bonusy.

W przeciwieństwie do wydanych wcześniej odsłon cyklu, akcja gry nie toczy się w przestrzeni kosmicznej, a na powierzchni planety. Mimo to autorzy zadbali, aby mechanizmy rozgrywki przypominały to, co oferowały Homeworld oraz Homeworld 2. Brak tu więc stacjonarnej bazy – jej rolę pełni mobilny krążownik lądowy Kapsi, którego zniszczenie oznacza porażkę gracza. Okręt jest potężnie opancerzony i dysponuje sporą siłą ognia, ale nie porusza się zbyt szybko. Do niego zwożone są surowce i na jego pokładzie konstruowane są inne jednostki. Kapsi wyposażono w cztery podzespoły, które zasilamy dostępnymi punktami energii. Z każdą misją zasoby mocy rosną, jednak dysponować nimi należy rozważnie, gdyż zbyt intensywna eksploatacja może skutkować przegrzaniem systemów.

W trakcie bitew kluczową rolę odgrywa ukształtowanie terenu. Wszystkie mapy pełne są gór, wzniesień i niecek, a zajęcie pozycji wyższej niż wrogowie daje znaczącą przewagę, m.in. większy zasięg uzbrojenia. Wszystkie jednostki dysponują przynajmniej jedną zdolnością aktywną lub pasywną, a ich rozsądne używanie znacznie ułatwia odnoszenie sukcesów. Ponadto nasze wojska z misji na misję zdobywają doświadczenie, co pozwala zwiększać ich potencjał bojowy.

Tryby gry

Zgodnie z chlubnymi tradycjami cyklu, Homeworld: Deserts of Kharak oferuje obszerną kampanię dla pojedynczego gracza, z rozbudowaną fabułą i różnorodnymi misjami. Dostępny jest także tryb multiplayer, w którym rywalizować ze sobą może dwóch graczy. W starciach sieciowych wygrywa strona, która zniszczy mobilny krążownik lądowy wroga lub jako pierwsza przejmie pięć artefaktów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 185 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 65 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 94,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Homeworld: Deserts of Kharak

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Homeworld: Deserts of Kharak

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz/AMD A10 5800K 3.8 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 440/Radeon HD 4890 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-950 3.0 GHz/AMD FX-4300 3.8 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB RAM GeForce GTX 770/1 GB Radeon HD 7700 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Recenzja gry Homeworld: Deserts of Kharak – pustynia godna kosmosu
Recenzja gry Homeworld: Deserts of Kharak – pustynia godna kosmosu

Recenzja 9 lutego 2016, 08:31

Oczywiście, żeby zrealizować ten cel oraz dobrać się do złóż surowców, konieczne jest systematyczne przesuwanie linii frontu. Do tego zadania niezbędne są wojska, które produkujemy w Kapisi. Dzielą się one na kilka kategorii – lekkie, ale szybkie jednostki, wojska pancerne, siły powietrzne oraz duże, powolne, ale dysponujące największą siłą ognia krążowniki. W Deserts of Kharak zastosowano tradycyjną metodę papier-kamień-nożyce. Jednostki lekkie ze względu na swoją szybkość świetnie radzą sobie z artylerią. Czołgi są skuteczne przeciw lekkim pojazdom, a artyleria roznosi w pył wojska pancerne. Jednostki lotnicze z kolei dysponują dużą siłą ognia, ale płacą za to wrażliwością.