Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Homeworld: Deserts of Kharak (PC)
OkładkaHomeworld: Deserts of Kharak (PC)

Homeworld: Deserts of Kharak PC

Homeworld: Shipbreakers | Hardware

Kolejna odsłona cyklu kosmicznych strategii czasu rzeczywistego, opracowana przez debiutujące studio Blackbird Interactive, złożone w dużej części z oryginalnych twórców serii.

Strategiczne | science fiction | RTS

Homeworld: Deserts of Kharak Premiera PC

20stycznia2016

pudełko PL

20czerwca2016

producent: Blackbird Interactive wydawca: Gearbox Software wydawca PL: Techland Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Homeworld: Deserts of Kharak

HighFleet

Earth 2150: Escape from the Blue Planet

Ground Control

Homeworld: Deserts of Kharak to wydana na platformę PC strategia czasu rzeczywistego utrzymana w klimatach science fiction. Jest to debiutancki projekt zespołu Blackbird Interactive, założonego przez byłych pracowników studia Relic, w tym ludzi odpowiedzialnych za serię Homeworld.

Fabuła

Pod względem fabularnym gra stanowi prequel wcześniejszych odsłon – jej kampania rozpoczyna się 106 lat przed wydarzeniami z pierwszego Homeworlda. Akcja toczy się na będącej domem dla wygnanego ludu Kushan tytułowej planecie Kharak, która w szybkim tempie obumiera. Większość jej powierzchni zamieniła się już w spalone słońcem pustynie, co powoduje, że wszystkie zamieszkujące ją klany toczą ze sobą permanentną wojnę o resztki surowców. Kością niezgody jest również ideologia, gdyż jedną z najważniejszych frakcji w tym konflikcie jest grupa fanatyków religijnych, uważających, że technologie kosmiczne łamią boskie prawo.

Sytuację na planecie diametralnie zmienia odkrycie przez satelity tajemniczego obiektu zakopanego pod piaskami największej pustyni na Kharak. Koalicja północnych klanów szybko organizuje ekspedycję, ale przepada ona bez śladu. Kampania opowiada o losach drugiej wyprawy pod dowództwem oficer Rachel S'jet.

Mechanika

Wydane na platformę PC Homeworld: Deserts of Kharak to klasyczny RTS. Podczas zabawy zajmujemy się więc gromadzeniem surowców, rozwijaniem technologii, konstruowaniem jednostek oraz toczeniem bitew rozgrywanych w czasie rzeczywistym. Istotną rolę odgrywają artefakty znajdowane we wrakach statków kosmicznych, zapewniające różnorodne przydatne bonusy.

W przeciwieństwie do wydanych wcześniej odsłon cyklu, akcja gry nie toczy się w przestrzeni kosmicznej, a na powierzchni planety. Mimo to autorzy zadbali, aby mechanizmy rozgrywki przypominały to, co oferowały Homeworld oraz Homeworld 2. Brak tu więc stacjonarnej bazy – jej rolę pełni mobilny krążownik lądowy Kapsi, którego zniszczenie oznacza porażkę gracza. Okręt jest potężnie opancerzony i dysponuje sporą siłą ognia, ale nie porusza się zbyt szybko. Do niego zwożone są surowce i na jego pokładzie konstruowane są inne jednostki. Kapsi wyposażono w cztery podzespoły, które zasilamy dostępnymi punktami energii. Z każdą misją zasoby mocy rosną, jednak dysponować nimi należy rozważnie, gdyż zbyt intensywna eksploatacja może skutkować przegrzaniem systemów.

W trakcie bitew kluczową rolę odgrywa ukształtowanie terenu. Wszystkie mapy pełne są gór, wzniesień i niecek, a zajęcie pozycji wyższej niż wrogowie daje znaczącą przewagę, m.in. większy zasięg uzbrojenia. Wszystkie jednostki dysponują przynajmniej jedną zdolnością aktywną lub pasywną, a ich rozsądne używanie znacznie ułatwia odnoszenie sukcesów. Ponadto nasze wojska z misji na misję zdobywają doświadczenie, co pozwala zwiększać ich potencjał bojowy.

Tryby gry

Zgodnie z chlubnymi tradycjami cyklu, Homeworld: Deserts of Kharak oferuje obszerną kampanię dla pojedynczego gracza, z rozbudowaną fabułą i różnorodnymi misjami. Dostępny jest także tryb multiplayer, w którym rywalizować ze sobą może dwóch graczy. W starciach sieciowych wygrywa strona, która zniszczy mobilny krążownik lądowy wroga lub jako pierwsza przejmie pięć artefaktów.

Ostatnia modyfikacja 10 maja 2016

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 195 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 65 głosów czytelników.

Homeworld: Deserts of Kharak cena w dniu premiery: 94,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Homeworld: Deserts of Kharak

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Homeworld: Deserts of Kharak Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz/AMD A10 5800K 3.8 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 440/Radeon HD 4890 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-950 3.0 GHz/AMD FX-4300 3.8 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB RAM GeForce GTX 770/1 GB Radeon HD 7700 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit