Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Brothers in Arms - seria gier

Osadzony w realiach II wojny światowej cykl taktycznych gier akcji, dla którego źródłem inspiracji był serial telewizyjny Kompania Braci. Seria zaliczana bywa do jednej z najważniejszych marek w dorobku deweloperskim teksańskiego studia Gearbox Software.

Cykl zadebiutował w 2005 roku grą Brothers in Arms: Road to Hill 30 wydaną w wersjach na komputery PC oraz konsole PlayStation 2 i Xbox (port na Nintendo Wii powstał w 2008 roku). Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród krytyków (średnia ocen w serwisie metacritic.com przekroczyła 85/100) i graczy, a dobre wyniki sprzedaży zachęciły deweloperów do rozwinięcia pomysłu. Kontynuacja – Brothers in Arms: Earned in Blood ukazała się jeszcze w tym samym roku. Zdecydowanie dłużej, bo do 2008 roku, fani musieli poczekać na trzecią, pełnoprawną odsłonę serii - Brothers in Arms: Hell's Highway. Markę uzupełniają spin-offy (m.in. Brothers in Arms: D-Day i Brothers in Arms 2: Global Front) adresowane na konsole przenośne oraz smartfony.

Fabuła gier zaliczanych do głównego nurtu serii koncentruje się wokół losów żołnierzy Kompanii F 502 Regimentu Spadochroniarz w 101 Dywizji Powietrznej. W Brothers in Arms: Road to Hill 30 i Brothers in Arms: Hell's Highway gracz wciela się w role sierżanta sztabowego Matthew Bakera, natomiast w Brothers in Arms: Earned in Blood protagonistą jest sierżant Joe „Red" Hartsock. W trakcie zabawy istnieje jednak możliwość kierowania poczynaniami każdego z podległych żołnierzy w oddziale.

Rozgrywka łączy elementy taktyczne oraz dynamiczne sekwencje strzeleckie. Akcja ukazana jest z perspektywy pierwszej osoby (FPP), choć w przypadku spin-offów pojawia się także widok zza pleców bohaterów.

Wysokiej jakości, trójwymiarowa oprawa wizualna w grach z serii Brothers in Arms generowana jest w oparciu o technologię Unreal. W przypadku dwóch pierwszych odsłon cyklu był to silnik Unreal Engine drugiej generacji, natomiast w Brothers in Arms: Hell's Highway deweloperzy wykorzystali zmodyfikowaną wersję Unreal Engine 3.

Brothers in Arms 3: Sons of War
Brothers in Arms 3: Sons of War

Akcji 17 grudnia 2014

Trójwymiarowa strzelanka w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez firmę Gameloft. Głównym bohaterem jest sierżant Wright, który po lądowaniu w Normandii kontynuuje militarną ofensywę na terenach zajętych przez nazistów. Pomagają mu w tym towarzysze z niewielkiego oddziału, charakteryzujący się odmiennym wyposażeniem i umiejętnościami. Kampania solowa, będąca jedyną opcją rozgrywki, składa się z ośmiu misji, w ramach których uczestniczymy nie tylko w otwartych wymianach ognia, ale i wykonujemy zadania typowo skradankowe. Akcja prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby – z trybu FPP korzysta się wyłącznie podczas dokładnego celowania. W efekcie mimo dużej liczby przeciwników, rozgrywkę charakteryzuje dosyć wolne tempo, na co wpływ ma również obecność systemu osłon. Podczas starć robimy użytek z ataków specjalnych (m.in. nalot, rakiety, koktajle Mołotowa), a mechanikę zabawy urozmaica obecność elementów RPG, takich jak ulepszanie statystyk i rozwijanie umiejętności żołnierzy z oddziału.

ANDiOSWP

Brothers in Arms: Double Time
Brothers in Arms: Double Time

Akcji 23 września 2008

Brothers in Arms: Double Time jest kolejną wersją popularnej strzelaniny. Akcja ukazana jest z perspektywy pierwszej osoby. Jeśli zaś chodzi o teren zmagań, bierzemy udział w wybranych akcjach militarnych, które miały miejsce w czasie trwania II Wojny Światowej.

Wii

Brothers in Arms: Hell's Highway
Brothers in Arms: Hell's Highway

Akcji 23 września 2008

Brothers in Arms: Hell's Highway to trzecia wersja rozwojowa znanej serii taktycznych strzelanin FPS. Podobnie jak poprzednie części, także Hell's Highway cofa graczy do 1944 roku, rzucając ich w wir najznamienitszych bitew II Wojny Światowej.

PCX360PS3

Brothers in Arms: DS
Brothers in Arms: DS

Akcji 6 czerwca 2007

Brothers in Arms: DS jest kolejną grą z popularnego cyklu, osadzonego w realiach II wojny światowej. Mamy tu do czynienia z pozycją, osiągalną wyłącznie na platformie Nintendo DS i dość odmienną w stosunku do pozostałych odsłon serii. Developerzy z Gearbox Software nie zaserwowali nam bowiem typowego FPS-a, lecz grę akcji, ukazaną z perspektywy trzeciej osoby.

NDS

Brothers in Arms: D-Day
Brothers in Arms: D-Day

Akcji 5 grudnia 2006

Taktyczna strzelanina wykorzystująca znaną z urządzeń stacjonarnych markę. Dowodząc oddziałem żołnierzy walczymy z Niemcami w północnej Francji w dniu lądowania sił alianckich na normandzkich plażach.

PSP

Brothers in Arms: Earned in Blood
Brothers in Arms: Earned in Blood

Akcji 4 października 2005

Brothers in Arms: Earned in Blood to kolejna odsłona cyklu taktycznych strzelanin, rozgrywających się w czasie II wojny światowej. Po dużym sukcesie pierwszej gry, zatytułowanej Road to Hill 30, autorzy z Gearbox Software zdecydowali się kontynuować temat. Nowy program ukazał się na rynku zaledwie w kilka miesięcy po pierwowzorze.

PCPS2XBOX

Brothers in Arms: Road to Hill 30
Brothers in Arms: Road to Hill 30

Akcji 1 marca 2005

Brothers in Arms jest taktyczną grą akcji, stanowiącą debiutancką część specjalnej serii o tematyce militarnej. Produkt opracowali developerzy, odpowiedzialni wcześniej m.in. za Tony Hawk’s Pro Skater 3, James Bond 007: NightFire i PeCetową wersję Halo: Combat Evolved. Natomiast rolę głównego bohatera pełni dzielny sierżant Matt Baker, który rzeczywiście uczestniczył w II Wojnie Światowej.

PCPS2XBOX

Brothers in Arms: Furious 4
Brothers in Arms: Furious 4

Akcji prace wstrzymane

Strzelanka FPP z czteroosobowym trybem kooperacji, która jest zaskakująco zręcznościową i nierealistyczną odsłoną znanej serii. W produkcji przenosimy się do czasów II wojny światowej i wcielamy żołnierzy specjalnego oddziału walczącego na tyłach wroga. Twórcy postawili na zwariowany humor i wyjątkowo rozrywkowe podejście do tematu wojny.

PCX360PS3