Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Aspyr Media, Inc.

Firma producent wydawca

Amerykańska firma zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Aspyr Media istnieje od 1996 roku, a od lutego 2021 roku należy do szwedzkiego Embracer Group. Na przestrzeni lat zespół wyspecjalizował się w przygotowywaniu konwersji i remasterów cenionych gier. Poza tym w jego portfolio można znaleźć autorskie dzieła oraz wydane przez niego, obiecujące projekty niezależne. Od początku działalności na czele Aspyr Media stoją Michael Rogers oraz Ted Staloch.

Historia

Dzieje Aspyr Media rozpoczynają się w 1996 roku, kiedy to firma została założona przez Michaela Rogersa i Teda Stalocha. Zespół, którego siedziba mieściła się w Austin w amerykańskim stanie Teksas, miał skoncentrować się na przygotowywaniu i wydawaniu konwersji popularnych gier na traktowane po macoszemu przez wydawców i deweloperów komputery firmy Apple. Aspyr Media działało na tym polu na tyle prężnie, że do 2003 roku kontrolowało 60 procent rynku gier wideo na tę platformę. Wśród produkcji, które trafiły na nią jej nakładem, można było znaleźć między innymi pozycje z serii Sid Meier’s Civilization, Call of Duty czy SimCity.

W kolejnych latach firma coraz śmielej spoglądała w kierunku innych platform. W 2003 roku dzięki niej na komputerach osobistych pojawiły się między innymi gry Tony Hawk’s Pro Skater 4 oraz Kelly Slater’s Pro Surfer, których śladem później podążyły zarówno następne produkcje sygnowane logo firmy Activision, jak i dzieła innych zespołów. W 2009 roku Aspyr Media dostarczyło autorskie Treasure World na platformę Nintendo DS, z kolei w 2010 roku jego nakładem na komputery osobiste trafiła gra Star Wars: The Force Unleashed II.

W 2013 roku Aspyr Media przygotowało konwersję gry Star Wars: Knights of the Old Republic, która najpierw pojawiła się na urządzeniach mobilnych z systemem iOS, a później trafiła również na smartfony i tablety z Androidem. Projekt odniósł na tyle duży sukces, że w jego ślady poszło również kultowe Jade Empire; w międzyczasie opisywana firma wydała także Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered od studia Quantic Dream. W 2017 roku Aspyr Media przygotowało mobilną wersję gry Sid Meier’s Civilization VI. Lata 2019-2020 przyniosły natomiast premiery portów gier Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy oraz Star Wars Episode I: Racer, Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords; ostatnia z wymienionych pozycji trafiła na urządzenia mobilne, z kolei pozostałe pojawiły się na konsolach ósmej generacji. W 2018 roku Aspyr Media opracowało jeszcze jedną autorską produkcję, którą była przygodówka zatytułowana Torn.

Na przestrzeni lat firma zajęła się również wydawaniem obiecujących projektów niezależnych. Mowa między innymi o takich grach, jak Layers of Fear (2016) i Observer (2017) od polskiego Bloober Team, InnerSpace (2018), Next Up Hero (2018), Lightmatter (2020) oraz Morkredd (2020).

Przejęcie przez Embracer Group

Na początku lutego 2021 roku szwedzkie Embracer Group poinformowało, że należąca do niego grupa operacyjna Saber Interactive przejęła Aspyr Media. Firma, za którą zapłacono 100 milionów dolarów (z czego 60 milionów w gotówce, a 40 w akcjach Embracer B, aczkolwiek po spełnieniu „określonych warunków” mogła liczyć na dodatkowe pieniądze w wysokości maksymalnie 350 milionów dolarów), miała zachować pełną niezależność, a jej pracownicy – dotychczasowe stanowiska.

Aspyr Media przekonywało w oficjalnym komunikacie prasowym, że pracuje nad szeregiem gier, z których jedna miała być „dużym projektem, z budżetem oscylującym wokół 70 milionów dolarów, który stanie się ważny dla całej grupy). Choć wówczas nie podano żadnych konkretów, nieco wcześniej, bo w drugiej połowie stycznia 2021 roku, pojawiły się nieoficjalne doniesienia, zgodnie z którymi ową tajemniczą produkcją Aspyr Media miał być Stars Wars: Knights of the Old Republic 3 bądź remake jednej z wcześniejszych części tej kultowej serii.