Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Bloober Team

Firma polski producent wydawca

Bloober Team jest niezależnym polskim studiem deweloperskim z siedzibą w Krakowie. Firma została założona w 2008 roku i choć początkowo opierała swoją działalność na tworzeniu gier na zlecenie, z czasem skoncentrowała się na pracy nad własnymi projektami. Tytuły autorstwa Bloober Team trafiają zarówno na komputery osobiste, jak i na konsole stacjonarne czy handheldy.

Historia

Historia Bloober Team rozpoczyna się w 2008 roku, kiedy to firma została założona przez Piotra Babieno i Piotra Bielatowicza. W ciągu pierwszych kilku lat działalności zespół koncentrował się tworzeniu gier na zlecenie. Pierwszym opracowanym przez niego tytułem było HISTORY: Egypt Engineering an Empire, wydane w 2010 roku na PlayStation Portable, Nintendo DS oraz komputery osobiste. W tym samym roku światło dzienne ujrzały jeszcze trzy produkcje: mowa o Hospital Havoc opracowanym z myślą o konsoli Nintendo DS, a także o wydanych na komputery osobiste Music Master: Chopin - Rock oraz Music Master: Chopin - Classic.

A-Men i BRAWL, czyli dwa przełomy w działalności Bloober Team

Pierwszy przełom w działalności zespołu nastąpił w 2012 roku. Wtedy to światło dzienne ujrzało A-Men, oryginalna gra logiczno-zręcznościowa, czerpiąca garściami z dorobku popularnego cyklu Lemmings. A-Men było pierwszą grą niezależną, jaka towarzyszyła premierze konsoli PlayStation Vita, a z czasem doczekało się konwersji na PlayStation 3 oraz PC. Produkcja spotkała się z umiarkowanie ciepłą reakcją graczy i recenzentów, jednak zyski z jej sprzedaży, a także pieniądze, jakie studio otrzymało w zamian za przygotowanie konsolowego Alien Breed (które trafiło na PlayStation 3 i PlayStation Vita w 2013 roku), pozwoliły na opracowanie kolejnej produkcji. Wydane w tym samym roku Deathmatch Village (również na PlayStation 3 i PlayStation Vita) stanowiło oryginalną hybrydę gry strategiczno-zręcznościowej i produkcji typu MOBA. Jeszcze w tym samym roku ekipa postanowiła powrócić do jednej z posiadanych przez siebie marek i opracowała kontynuację A-Men (na komputerach osobistych A-Men 2 pojawiło się dopiero w 2015 roku).

Wraz z PlayStation 4, w sprzedaży zadebiutowało kolejne dzieło studia. Gracze i recenzenci nie pozostawili jednak na Basement Crawl suchej nitki. Twórcy postanowili jednak naprawić i znacznie rozszerzyć swój produkt, by wydać go niecały rok później pod zmienioną nazwą – BRAWL. Mowa o oryginalnej grze akcji, nawiązującej do klasyków pokroju Bombermana i Spy vs Spy. Wprowadzone przez deweloperów zmiany i usprawnienia znalazły odzwierciedlenie w znacznie wyższych ocenach.

W 2014 roku zespół zapowiedział Scopophobię, czyli grę zręcznościową z elementami skradanki, której akcja miała się rozgrywać w XIX-wiecznym Londynie. Gracze mieli przejąć kontrolę nad dziećmi usiłującymi unikać śmiercionośnego spojrzenia bazyliszka grasującego po mieście. Jak dotąd projekt nie doczekał się realizacji; zamiast tego autorzy poświęcili się pracy nad innymi pozycjami.

Zwrot w kierunku horroru

Zdobyte doświadczenie pozwoliło deweloperom na rozwinięcie skrzydeł. Pierwszą jaskółką zwiastującą nowy rozdział w historii studia było Layers of Fear, wydane w 2016 roku na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Mowa o pierwszoosobowej grze przygodowej utrzymanej w konwencji horroru. Produkcja, dla której źródło inspiracji stanowiło XIX-wieczne malarstwo i architektura, pozwalała graczom wcielić się w niezrównoważonego psychicznie malarza próbującego za wszelką cenę dokończyć swe ostatnie dzieło. Całość była przesycona mroczną, psychodeliczną atmosferą, w której kreowaniu dużą rolę odegrała klimatyczna oprawa audiowizualna.

Sukces odniesiony przez ten tytuł popchnął deweloperów nie tylko do stworzenia oficjalnego dodatku zatytułowanego Inheritance, lecz także do rozpoczęcia prac następnym projektem. Observer to kolejna produkcja w portfolio firmy reprezentująca gatunek horroru. Tym razem jednak akcja została osadzona w cyberpunkowych realiach, a w roli głównego bohatera obsadzono policjanta potrafiącego hakować ludzkie umysły. Observer zadebiutował na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One w sierpniu 2017 roku, z kolei w lutym roku 2019 pojawił się także na konsoli Nintendo Switch. W międzyczasie na platformę giganta z Kioto trafiły również takie produkcje od Bloober Team, jak BRAWL oraz Layers of Fear (w wersji Legacy).

W 2017 roku studio powołało nową ekipę, czyli Feardemic, która miała tworzyć i wydawać gry oparte na emocjach; mowa przede wszystkim o horrorach psychologicznych. Pierwszym owocem współpracy obu zespołów była cyberpunkowa strzelanka zatytułowana 2084, która pojawiła się we Wczesnym dostępie na Steamie w grudniu 2018 roku. Jeszcze w październiku 2018 roku krakowscy deweloperzy zapowiedzieli natomiast swoje kolejne dzieło. Mowa o Layers of Fear 2, którego tematem przewodnim było nie znane z poprzednika malarstwo, lecz kino. Premiera tego tytułu na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One odbyła się 28 maja 2019 roku. Gra nie odniosła sukcesu sprzedażowego – dość powiedzieć, że w ciągu pierwszego tygodnia od debiutu znalazła zaledwie pięćdziesiąt tysięcy nabywców.

Niemniej ekipa Bloober Team nie zamierzała składać broni i na targach E3 2019 (a dokładnie – podczas konferencji firmy Microsoft) zapowiedziała swoje następne dzieło. Mowa o survival horrorze pod tytułem Blair Witch, opartym na licencji słynnej serii filmów grozy. Jego główny bohater – Ellis – trafia do lasu Black Hills, według legend nawiedzanego przez wiedźmę z Blair, by odnaleźć zaginionego chłopca. Warto zaznaczyć, że opowiedziana tu historia stanowi kanoniczną część marki. Produkcja zmierzała na komputery osobiste oraz Xboksa One, a jej premierę wyznaczono na 30 sierpnia 2019 roku.


Plany wydawnicze na przyszłość

Observer: System Redux2020

The Medium2020

W Polsce Bloober Team współpracuje z:


Koch Media Poland

CDP