Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Silent Hill - seria gier

Silent Hill to cykl przygodowych gier akcji z gatunku survival horror, będący jedną z najpopularniejszych marek firmy Konami – japońskiego producenta i wydawcy, odpowiedzialnego również za powstanie takich serii, jak Metal Gear, Pro Evolution Soccer (obecnie eFootball) czy Castlevania. Pierwotny tytuł wypuszczono w 1999 roku na konsole firmy Sony. 31 stycznia gra ukazała się w USA, 4 marca trafiła natomiast do Japonii, a 1 sierpnia na rynek europejski.

Głównymi elementami charakteryzującymi serię i sposób budowania w niej atmosfery grozy są mgła i ciemność. W pierwotnym Silent Hill efekty te zostały wprowadzone przede wszystkim ze względów technicznych – pierwsza konsola PlayStation nie byłaby w stanie obliczeniowo podołać zastosowanemu w niej środowisku 3D, gdyby nie zredukowanie do minimum liczby wyświetlanych obiektów. Jedną z inspiracji przy produkcji pierwszych odsłon cyklu był film w reżyserii Adriana Lyne’a – Drabina Jakubowa. W grach znaleźć można również nawiązania do takich tytułów ,jak Martwe zło (1981), Blue Velvet czy Dziewiąta Sesja. Nazwy pojawiających się w miasteczku ulic pochodzą natomiast od nazwisk pisarzy: Jacka Finneya (Finney St.), Roberta Blocha (Bloch St.), Ray’a Bradbury’ego (Bradbury St.), Iry Levina (Levin St.) itd.

Za opracowanie pierwotnego Silent Hill oraz następnych trzech tytułów odpowiada skojarzona z Konami grupa programistyczna Team Silent. Do pracy nad muzyką dla niemal wszystkich gier z serii angażowano japońskiego kompozytora Akirę Yamaokę, który od powstania Silent Hill 3 zaczął również odgrywać istotną rolę jako ich producent.

Za stworzenie kolejnych dwóch części – Silent Hill: Origins oraz Silent Hill: Shattered Memories (będącej rebootem pierwszego tytułu) – odpowiada niezależne brytyjskie studio Climax Group z siedzibą w Portsmouth w hrabstwie Hampshire. Produkcją Silent Hill: Homecoming zajęło się natomiast amerykańskie studio Double Helix Games. Ósma oficjalna odsłona serii – Silent Hill: Downpour – jest z kolei projektem czeskiego studia Vatra Games. Ta część stanowi również jedyny tytuł z serii, do którego ścieżki dźwiękowej nie opracował Akira Yamaoka, tylko amerykański kompozytor Daniel James Licht.

Akcja każdej części rozgrywa się w tytułowym Silent Hill – tajemniczym, opustoszałym miasteczku, spowitym gęstą mgłą i nawiedzanym przez różnorodne upiorne abominacje. Głównymi bohaterami serii są jednostki mocno doświadczone przez życie, które trafiają do Cichego Wzgórza w określonym celu, najczęściej kierowane potrzebą odnalezienia konkretnej osoby. Negowane przez nie traumatyczne doświadczenia, skrywane lęki oraz żądze niejednokrotnie ożywają w realiach upiornego miasta, przybierając potworne, groteskowe formy. Wyjątek stanowi pierwsza odsłona tytułu, w której pojawiające się potwory nie stanowią kreacji samego bohatera, lecz innej, kluczowej dla serii postaci.

Lokacje w serii przydzielone są do dwóch rzeczywistości – mglistej oraz alternatywnej. W grach obecne są też nieliczne momenty, w których widoczny jest normalny świat (wyjątek stanowi Silent Hill 2, w którym główny bohater otoczony jest mgłą od początku do końca rozgrywki). Nie wszystkie części Silent Hill rozgrywają się jednak wyłącznie na obszarze tytułowego Cichego Wzgórza. Nieraz bohaterowie rozpoczynają swoją wędrówkę w innym mieście, dopiero na późniejszym etapie rozgrywki trafiając do właściwego, piekielnego świata. Akcja przenosi nas w zupełnie nieznany obszar już w Silent Hill 3 (gdzie mamy też okazję po raz pierwszy przejąć kontrolę nad żeńską postacią –Heather Mason). Podobny zabieg zastosowany został również w Silent Hill: The Room, Silent Hill: Homecoming czy Silent Hill: Downpour.

Choć późniejsze tytuły nie budziły już takich emocji jak pierwsze odsłony Silent Hill, fani wciąż uważnie obserwowali poczynania Konami. Po okresie ciszy, podczas targów gamescom w roku 2014 firma Sony zaprezentowała trailer P. T. (ang. Playable Teaser) – zwiastun kolejnego tytułu z serii – Silent Hills. Horror psychologiczny typu FPP, rozgrywany wewnątrz upiornego mieszkania, na nowo rozbudził zainteresowanie marką. Nad dziewiątą już częścią pracowali wspólnie innowacyjny twórca gier komputerowych Hideo Kojima oraz Guillermo del Toro, reżyser m. in. takich filmów, jak Labirynt fauna czy Kształt wody. W powstawanie tytułu zaangażowany został również popularny w tamtym czasie aktor Norman Reedus. Niestety, w wyniku burzliwego konfliktu między Hideo Kojimą a firmą Konami doszło do rozłamu i pełna wersja Silent Hills nigdy nie ujrzała światła dziennego. Około 30-minutowy grywalny teaser stał się jednak inspiracją dla wielu późniejszych gier grozy.

Poza głównymi tytułami na rynku ukazały się także pomniejsze produkcje wykorzystujące kultowe lokacje i potwory, a więc m. in. mobilne spin-offy typu Silent Hill: Orphan czy jedyne, przeznaczone na automaty Silent Hill: Arcade. Tytułem umożliwiającym rozgrywkę w trybie multiplayer jest natomiast Silent Hill: Book of Memories, opracowane przez studio WayForward Technologies na przenośną konsolkę PlayStation Vita.

Jedną z wartych uwagi fanowskich produkcji jest też samodzielna modyfikacja stworzona na silniku Source – Silent Hill: Alchemilla. Mod ten umożliwia rozgrywkę z perspektywy pierwszej osoby i nastawiony jest przede wszystkim na rozwiązywanie szeregu zagadek. Niektóre z postaci z serii zostały również wprowadzone do gry Dead by Daylight. Nowym zabójcą w Dead by Daylight: Silent Hill jest Kat (czy też Piramidogłowy – kultowy potwór serii, po raz pierwszy wprowadzony do rozgrywki w Silent Hill 2), a nową ocalałą Cheryl Mason (czyli Heather z Silent Hill 3). Ta odsłona gry wprowadza także nową mapę, obejmującą Midwich Elementary School.

Po kolejnych latach solidnego przestoju marka zyskała nowe życie wraz z zapowiedzią aż pięciu gier z serii. W październiku 2022 roku, podczas organizowanej przez Konami transmisji, po raz pierwszy ukazał się m. in. oficjalny zwiastun remaku drugiej odsłony cyklu – Silent Hill 2. Odświeżenia tej kultowej pozycji podjęło się rodzime studio Bloober Team, współpracujące ściśle zarówno z concept artystą Masahiro Ito, jak i kompozytorem Akirą Yamaoką. Kolejną intrygującą pozycją okazał się też Silent Hill F studia NeoBards Entertainment, którego akcja po raz pierwszy została przeniesiona na kontynent azjatycki, a ściślej do Kraju Kwitnącej Wiśni. Ponadto podczas pokazu zaprezentowane zostały także zwiastuny Silent Hill: Townfall (producentem studio NoCode) oraz Silent Hill: Ascension (zaprojektowane z myślą o wieloosobowej rozgrywce). Jedynym tytułem niezapowiedzianym podczas Silent Hill: Transmission, o którym informacje zaczęły wyciekać w niedługim odstępie czasu, jest Silent Hill: The Short Message, przeznaczone na konsole PlayStation 5.

Silent Hill F
Silent Hill F

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Kolejna odsłona popularnego cyklu survival horrorów. Za jej scenariusz odpowiada Ryukishi07, produkcją zajęło się natomiast studio NeoBards Entertainment. Silent Hill F to pierwsza gra z serii, której akcja rozgrywa się w Japonii.

PC

Silent Hill: Townfall
Silent Hill: Townfall

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Silent Hill: Townfall to kolejna odsłona kultowej serii survival horrorów, wydana przez firmę Annapurna Interactive. Za jej opracowaniem stoi szkockie studio No Code, mające już w swoim dorobku takie produkcje, jak klimatyczne Stories Untold czy trzymające w napięciu Observation.

PC

Silent Hill 2
Silent Hill 2

Akcji 8 października 2024

Remake kultowego survival horroru od firmy Konami, opracowany przez polskie studio Bloober Team. Na tle pierwowzoru Silent Hill 2 wyróżnia się głównie za sprawą nowej oprawy graficznej, gruntownie przebudowanego systemu walki, a także m.in. odświeżonego wyglądu postaci.

PCPS5

Silent Hill: The Short Message
Silent Hill: The Short Message

Przygodowe 1 lutego 2024

Darmowy horror psychologiczny FPP, należący do kultowej serii firmy Konami. W Silent Hill: The Short Message gramy jako Anita, która z niewyjaśnionych przyczyn zostaje uwięziona w opuszczonym budynku. Jest to opowieść o problemach młodego pokolenia uzależnionego od Internetu.

PS5

Silent Hill: Ascension
Silent Hill: Ascension

Przygodowe 31 października 2023

Produkcja określana jako „nowa forma rozrywki”, będąca kolejną odsłoną kultowej serii survival horrorów marki Konami. Silent Hill: Ascension stanowi wspólne dzieło czterech zespołów: Genvid, Bad Robot Games, Behaviour Interactive oraz dj2 Entertainment.

ANDiOSWWW

Silent Hill: Book of Memories
Silent Hill: Book of Memories

Akcji 16 października 2012

Znana seria horrorów powróciła w zupełnie nowej odsłonie, założeniami rozgrywki odbiegającej od poprzednich części. Tym razem mamy do czynienia z sieciową grą akcji, w której wydarzenia obserwujemy z kamery ustawionej w rzucie izometrycznym.

PSV

Silent Hill HD Collection
Silent Hill HD Collection

Akcji 20 marca 2012

Pakiet składający się z odświeżonej drugiej i trzeciej części Silent Hill – przerażającego cyklu survival horrorów. Obie pozycje zostały odpowiednio dostosowane do najnowszych standardów.

X360PS3

Silent Hill: Downpour
Silent Hill: Downpour

Akcji 13 marca 2012

Silent Hill: Downpour to ósma odsłona cyklu utrzymanych w konwencji survival-horroru gier akcji wydawanych przez firmę Konami. Za deweloping tytułu odpowiada słowackie studio Vatra Games. Gracze wcielają się w rolę Murphy’ego Pendletona, więźnia, któremu udaje się zbiec z konwoju i schronić w okrytym złą sławą miasteczku Silent Hill. Rozgrywka łączy elementy akcji (walka z koszmarnymi potworami) z zagadkami logicznymi.

X360PS3

Silent Hill: Shattered Memories
Silent Hill: Shattered Memories

Akcji 8 grudnia 2009

Silent Hill: Shattered Memories to utrzymana w konwencji survival-horroru gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), stanowiąca twórczą przeróbkę wydanej w 1999 roku pierwszej odsłony cyklu. W porównaniu z pierwowzorem deweloperzy ze studia Climax wprowadzić kilka istotnych zmian w fabule i mechanice rozgrywki, a także zadbali o znacznie bardziej efektowną oprawę audio-wizualną.

PS2PSPWii

Silent Hill: The Escape
Silent Hill: The Escape

Akcji 17 grudnia 2008

Mobilny spin-off kultowej serii survival horrorów, zrealizowany w formie prostej strzelaniny FPP. W grze wcielamy się w bliżej nieokreślonego bohatera, uwięzionego w makabrycznym szpitalu Brookhaven, i musimy wydostać się z tego miejsca. Zadanie to utrudnia cała masa przerażających potworów oraz fakt, że przed opuszczeniem danego etapu musimy najpierw odnaleźć klucz do drzwi.

iOS

Silent Hill: Homecoming
Silent Hill: Homecoming

Przygodowe 30 września 2008

Piąta część cieszącej się ogromną popularnością serii. Tym razem głównym bohaterem jest Alex Shepherd. Wyrusza on na poszukiwania swojego brata, odwiedzając między innymi tytułowe miasteczko Silent Hill.

PCX360PS3

Silent Hill Origins
Silent Hill Origins

Przygodowe 6 listopada 2007

Silent Hill Origins jest prequelem pierwszej odsłony słynnej serii horrorów. Głównym bohaterem gry jest kierowca ciężarówki Travis Grady, który zostaje uwięziony w tytułowym, pełnym koszmarów, miasteczku.

PS2PSP

The Silent Hill Collection
The Silent Hill Collection

Przygodowe 21 kwietnia 2006

The Silent Hill Collection to zestaw trzech gier spod znaku Silent Hill. W skład pakietu wchodzą (w nawiasach podana informacja o pierwotnej dacie premiery): Silent Hill 2 (2001), Silent Hill 3 (2003) i Silent Hill 4: The Room (2004).

PS2

The Silent Hill Experience
The Silent Hill Experience

Przygodowe 6 kwietnia 2006

The Silent Hill Experience to produkt nawiązujący do jednej z najpopularniejszych serii gier akcji w konwencji horroru, Silent Hill. Nie jest to jednak kolejna gra z serii, a interaktywny pakiet tematycznie związany z popularnym cyklem.

PSP

Silent Hill 4: The Room
Silent Hill 4: The Room

Przygodowe 7 września 2004

Silent Hill 4: The Room to czwarta główna odsłona niezwykle popularnych, utrzymanych w konwencji horroru przygodowych gier akcji stworzonych przez koncern Konami. Tradycyjnie już tytuł ten przeznaczony jest wyłącznie dla osób o mocnych nerwach.

PCPS2XBOX

Silent Hill 3
Silent Hill 3

Przygodowe 23 maja 2003

Silent Hill 3 jest trzecią odsłoną serii survial horrorów stworzonych przez firmę Konami. Tytuł łączy elementy gry akcji i przygodówki, a z uwagi na makabryczne sceny, adresowany jest do starszych graczy.

PCPS2

Silent Hill 2: Restless Dreams
Silent Hill 2: Restless Dreams

Przygodowe 21 grudnia 2001

Klasyka gatunku survival horror. Jako James Sunderland trafiasz do dziwnego, opuszczonego miasteczka Silent Hill. Jak przez mgłę wracają chwile spędzone z nieżyjącą żoną. Dlaczego? Tego musisz dowiedzieć się sam, grając w jeden z najbardziej przerażających horrorów w historii gier.

XBOX

Silent Hill 2 (2001)
Silent Hill 2 (2001)

Przygodowe 28 września 2001

Silent Hill 2 to kontynuacja przygodowej gry akcji w konwencji survival-horroru z 1999 roku, wyprodukowanej przez studio deweloperskie firmy Konami. Głównym bohaterem jest James Sunderland, który nieoczekiwanie otrzymuje nietypowy list z prośbą o spotkanie w tytułowym miasteczku.

PCPS2

Silent Hill
Silent Hill

Przygodowe 31 stycznia 1999

Klasyczny survival horror z konsoli PlayStation, który zapoczątkował jedną z najpopularniejszych serii w swoim gatunku. W grze wcielamy się w postać Harry'ego Masona, który wraz z córką Cheryl wybiera się na wakacje do tytułowego miasteczka Silent Hill.

PS3PS1PSPPSV

Silent Hills
Silent Hills

Przygodowe prace wstrzymane

Kolejna pełnoprawna odsłona kultowego cyklu survival horrorów Silent Hill. W prace nad produkcją zaangażowani zostali m.in. Norman Reedus i Guillermo del Toro, pod przewodnictwem Hideo Kojimy. W wyniku konfliktu z wydawcą, firmą Konami, projekt został anulowany niedługo po wypuszczeniu jego słynnej wersji demonstracyjnej, nazwanej P.T.

PS4