Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS2PSP
Okładka Silent Hill Origins (PSP)

Silent Hill Origins

Silent Hill Origins jest prequelem pierwszej odsłony słynnej serii horrorów. Głównym bohaterem gry jest kierowca ciężarówki Travis Grady, który zostaje uwięziony w tytułowym, pełnym koszmarów, miasteczku.

Przygodowe | TPP | survival horror | przygodowe gry akcji

Silent Hill Origins stanowi debiut popularnej serii gier z gatunku survival horror na kieszonkowej platformie PlayStation Portable. Warto zauważyć, iż niniejsza pozycja nie jest konwersją z innego systemu elektroniczno-rozrywkowego. Pracownicy korporacji Konami przygotowali zatem dla posiadaczy PSP zupełnie nowy produkt na zasadach wyłączności.

Wirtualna akcja toczy się przed wydarzeniami, zaprezentowanymi w pierwszej odsłonie sagi Silent Hill. Sterujemy poczynaniami kierowcy ciężarówki imieniem Travis Grady, który zostaje uwięziony w tytułowym amerykańskim miasteczku, stanowiącym siedlisko najstraszniejszych koszmarów. Protagonista musi naturalnie wydostać się ze śmiertelnej pułapki, co jest możliwe wyłącznie poprzez przezwyciężenie wszechogarniającej grozy, związanej ze wspomnieniami z lat dzieciństwa.

Razem z głównym bohaterem odwiedzamy mnóstwo różnorodnych lokacji - część powinna być doskonale znana wszystkim entuzjastom „Cichego Wzgórza”. Ponadto pojawiają się postaci, które wystąpiły już w „jedynce”, czyli m.in. doktor Michael Kaufmann i staruszka Dahlia Gillespie. Oczywiście najczęściej napotykamy rozmaitych przeciwników – ich lista obejmuje przerażające maszkary na wózkach inwalidzkich, hybrydy elementów sklepowych manekinów i żywych tkanek etc.

Developerzy wprowadzili rzecz jasna szereg narzędzi, bardzo użytecznych w walce z wrogimi kreaturami. Nie brakuje też zagadek, wymagających nierzadko sporego wysiłku umysłowego. Atmosferę grozy potęgują ciekawie zaprojektowane ujęcia wirtualnej kamery, a także utwory muzyczne, opracowane przez japońskiego kompozytora nazwiskiem Akira Yamaoka.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena gry 8,2 / 10 na podstawie 395 ocen czytelników.

Klasyfikacja PEGI Silent Hill Origins

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Silent Hill Origins

PlayStation Portable

Wykorzystuje: karta pamięci 32 MB

Sony PlayStation 2

Wykorzystuje: karta pamięci 8MB

Silent Hill Origins - recenzja gry

Recenzja 19 grudnia 2007, 13:58

Następnym czynnikiem kształtującym atmosferę lęku jest charakterystyczna, a przede wszystkim bardzo ładna oprawa wizualna. Graficy spisali się na medal, nakładając na nią filtr sprawiający, że obraz cały czas śnieży (konwencja starego filmu). Efekt ten dodatkowo nasila się wówczas, gdy mamy włączone radio i zbliża się do nas jakaś kreatura (motyw znany z poprzednich części). Wszelako elementem graficznym, który zrealizowano najlepiej, jest bez dwóch zdań światło latarki. Cienie tworzone są w czasie rzeczywistym (dość powiedzieć, że sporo kasowych tytułów na next-geny czy pecety wciąż nie może pochwalić się takim bajerem!), dzięki czemu w mroku wszystko cały czas zmienia się, wzbudzając strach. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że zespół Climax zdołał tyle wycisnąć z PlayStation Portable. Gra cieni to miód dla oka. Tekstury czy modele postaci też wyglądają niczego sobie, chociaż gdyby tym drugim dołożono trochę polygonów, byłoby już całkiem pięknie.

PSP
PS2