Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPSPWiiPS2
Okładka Silent Hill: Shattered Memories (PSP)

Silent Hill: Shattered Memories

Silent Hill: Shattered Memories to utrzymana w konwencji survival-horroru gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), stanowiąca twórczą przeróbkę wydanej w 1999 roku pierwszej odsłony cyklu.

Akcji | TPP | survival horror

Okładka Silent Hill: Shattered Memories (PSP)

producent: Climax Studios

wydawca: Konami

wydawca PL: CD Projekt S.A.

data premiery gry:

8gru2009

Wii

19sty2010

PSP PS2

Silent Hill: Shattered Memories to twórcza przeróbka pierwszej odsłony znanej serii survival horrorów. Oryginał powstał w 1999 roku na konsolę PlayStation. Za nową wersję jednego z najbardziej charakterystycznych tytułów w tym gatunku odpowiadają studio Climax i firma Konami. Pierwszy z deweloperów opracował w przeszłości grę Silent Hills: Origins na PSP.

Shattered Memories nie jest tylko prostą konwersją przenoszącą stare dzieło na nowsze konsole. Twórcy postanowili wprowadzić szereg poważnych zmian, modyfikując nie tylko oprawę audiowizualną produktu, ale i samą treść. Użytkownicy otrzymują więc oryginalną fabułę, w której znane postacie odgrywają odmienne role, a wydarzenia nie pokrywają się do końca z tym co mogliśmy zobaczyć w pierwowzorze.

Ponownie wcielamy się w Harry’ego Masona szukającego swojej córki, która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach podczas wypadku samochodowego. W odróżnieniu od pierwotnej wersji Silent Hilla wypadek rozgrywa się jednak bezpośrednio na ulicach tytułowego miasteczka. Na początku przygody nie pojawia się także znana z pierwowzoru policjantka Sybil. Tego typu pomniejszych zmian, zauważalnych przede wszystkim dla zagorzałych fanów serii, jest w nowej odsłonie mnóstwo.

Podczas zabawy przemierzamy opustoszałe ulice tajemniczego miasta i zwiedzamy rozmaite pomieszczenia, napotykając wiele przerażających istot oraz postaci pobocznych. Często rozwiązujemy też mniej lub bardziej skomplikowane łamigłówki oraz zagadki. Twórcy przygotowali wiele ciekawych rozwiązań. Przede wszystkim, gra cały czas śledzi i analizuje nasze preferencje oraz działania (przykładowo musimy rozwiązać prosty test osobowościowy). Na ich podstawie dobierane są pewne sceny, które oglądamy w przyszłości. Od decyzji gracza zależy więc niejako struktura całej fabuły.

Sporo zmian wprowadzono również w samej mechanice rozgrywki. Zrezygnowano zupełnie z walk z przerażającymi istotami. Harry Mason musi przed nimi uciekać, przykładowo barykadując się we wnętrzu budynków lub korzystając z odstraszających przeciwników rac świetlnych. Bohaterem sterujemy w dość standardowy sposób. Ważnym elementem zabawy jest latarka. Oprócz niej otrzymujemy też telefon komórkowy. Możemy nim robić zdjęcia, przeglądać mapę terenu oraz oczywiście dzwonić.

Ważnym aspektem gry jest także ciekawa oprawa audiowizualna. Za muzykę odpowiada standardowo Akira Yamaoka, znany z poprzednich odsłon serii. W kwestii grafiki największe wrażenie robi szczególnie dynamiczne oświetlenie. Przeważnie przemierzamy bardzo ciemne lokacje, które możemy rozświetlać latarką głównego bohatera. Całość jest utrzymana w ponurej i niepokojącej stylistyce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 392 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 73 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Silent Hill: Shattered Memories

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.
Wieści ze świata (Dance Central, Wolfenstein, Uncharted 2) 13/08/10
Wieści ze świata (Dance Central, Wolfenstein, Uncharted 2) 13/08/10

wiadomość13 sierpnia 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Nadchodzi przyszłotygodniowa gorączka związana z targami gamescom 2010. Dzisiaj mówimy o starcie bety strzelanki MicroVolts, piosenkach z Dance Central, planach Hideo Kojimy oraz losie drugiego filmu na podstawie serii Silent Hill.

Oficjalna zapowiedź następnego Silent Hilla
Oficjalna zapowiedź następnego Silent Hilla

wiadomość17 czerwca 2010

Firma Konami zapowiedziała oficjalnie kolejną odsłonę serii Silent Hill, tworzoną przez studio Vatra Games i planowaną na przyszły rok. Produkcja pokazana na wczorajszej konferencji wydawcy będzie stawiała na nowe rozwiązania, ale jednocześnie ma być wierna dobrze znanemu uniwersum. Jedną z poważnych zmian w kolejnej przygodzie będzie nowy kompozytor.

Nowy Silent Hill będzie grą FPS?
Nowy Silent Hill będzie grą FPS?

wiadomość22 kwietnia 2010

Niedawno pisaliśmy o następnej części cyklu Silent Hill, nad którą pracuje czeskie studio deweloperskie Vatra Games. Najnowsze plotki sugerują, że gra może stanowić radykalne odejście od tradycji serii.

Czesi pracują nad nową grą z serii Silent Hill

wiadomość10 kwietnia 2010

Zorganizowana w San Francisco konferencja prasowa firmy Konami zakończyła się niespodzianką. Tuż przed finałem spotkania dziennikarzom pokazano krótki filmik, zapowiadający kolejną grę z serii Silent Hill. Prace nad nią powierzono czeskiemu studiu deweloperskiemu Vatra Games.

Wieści ze świata (Silent Hill, Football Manager 2010, Fallout 3) 14/10/09
Wieści ze świata (Silent Hill, Football Manager 2010, Fallout 3) 14/10/09

wiadomość14 października 2009

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: kolejna gra THQ w promocji na Steamie, zapowiedź Hokuto Musou, Wii Play najlepiej sprzedającą się grą w USA w ostatnim dziesięcioleciu, data europejski premiery wznowienia pierwszego Silent Hill, premiera specjalnej edycji Fallout 3 i inne. Zapraszamy do lektury.

Wii
PSP
PS2