Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS5
Okładka Silent Hill 2 (PC)
OkładkaSilent Hill 2 (PC)

Silent Hill 2

Silent Hill 2 Remake | SH2 Remake

Remake kultowego survival horroru od firmy Konami, opracowany przez polskie studio Bloober Team. Na tle pierwowzoru Silent Hill 2 wyróżnia się głównie za sprawą nowej oprawy graficznej, gruntownie przebudowanego systemu walki, a także m.in. odświeżonego wyglądu postaci.

Akcji | TPP | survival horror | polskie | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Silent Hill 2 Premiera

8paź2024za 111dni

PC PS5

producent: Bloober Team wydawca: Konami

Gry podobne do Silent Hill 2

Resident Evil 2

The Evil Within

The Medium

Silent Hill 2 to remake wydanego w 2001 roku survival horroru pod tym samym tytułem, będącego najbardziej rozpoznawalną i docenianą częścią tej kultowej serii. Produkcja została wydana przez sprawującą pieczę nad marką firmę Konami, zaś jej opracowanie wzięło na siebie polskie studio Bloober Team, które zdobywało doświadczenie między innymi za sprawą takich projektów, jak Observer, Blair Witch, The Medium czy seria Layers of Fear.

Fabuła

Akcja gry Silent Hill 2 toczy się w tytułowym, górniczym miasteczku ulokowanym w amerykańskim stanie Maine. Podobnie jak miało to miejsce w pierwowzorze, stanowi ono zewnętrzną reprezentację stanu psychicznego odwiedzających go osób, a co za tym idzie – skrywanych przez nie lęków i słabości.

Głównym bohaterem gry jest James Sunderland. Po trzech latach od śmierci swojej żony – Mary – protagonista otrzymał od niej list, w którym ukochana zaprasza go do „specjalnego miejsca” w Silent Hill. Po dotarciu do Cichego Wzgórza protagonista rozpoczyna morderczą przeprawę, podczas której przyjdzie mu nie tylko stawić czoła swoim własnym demonom, lecz również poznać innych nieszczęśników, którzy z różnych powodów trafili do tego miasteczka.

Gameplay

W Silent Hill 2 akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Przygoda wiedzie nas przez różnorodne lokacje, które możemy zwiedzać w dwóch wersjach – ponurej, opustoszałej i skąpanej we mgle, znanej jako Fog World (ang. Świat mgły), a także Otherworld (ang. Inny świat), będącej swoistym alternatywnym wymiarem leżącym na granicy rzeczywistości.

Przemierzając te miejsca, realizujemy zadania popychające fabułę do przodu oraz poznajemy inne postacie uwięzione w Cichym Wzgórzu. Wśród tych ostatnich prym wiedzie Maria, która pomimo podobieństw do żony głównego bohatera, stanowi jej przeciwieństwo. Kobieta boi się potworów, toteż chce podążać za Jamesem, a między innymi od tego, jak ją traktujemy (czy dbamy o jej bezpieczeństwo, czy też pozostawiamy ją na pastwę losu), zależy, które z zakończeń opowieści zobaczymy. Oprócz tego po drodze przychodzi nam rozwiązywać zagadki, które odblokowują nam dostęp do kolejnych lokacji.

W przedstawionej tu wersji Silent Hill spotykamy przeciwników będących emanacją lęków i traum bohaterów czy choćby wypieranych przez nich fantazji. Mowa między innymi o polującej na Jamesa kreaturze zwanej Piramidogłowym, przed którą w większości przypadków bohater ucieka (aczkolwiek z czasem przychodzi pora na bezpośrednią konfrontację) czy też o słynnych demonicznych pielęgniarkach. Protagonista walczy z nieprzyjaciółmi przy pomocy broni białej oraz palnej (jak pistolet czy strzelba). Z uwagi na fakt, że amunicja stanowi tu towar deficytowy, warto uważnie przetrząsać odwiedzane miejsca w jej poszukiwaniu.

Zmiany względem oryginału

Jako że jednym ze źródeł inspiracji dla twórców gry Silent Hill 2 był remake innego kultowego horroru – Resident Evil 2 – opisywany tytuł wprowadza szereg zmian względem pierwowzoru, aczkolwiek jednocześnie stara się zachować jego ducha.

Oprócz tej najbardziej oczywistej, czyli stworzonej całkowicie od zera oprawy graficznej, projekt doczekał się gruntownie odświeżonego systemu walki; ponadto jego autorzy pochylili się nad łamigłówkami oraz projektami lokacji, by dopasować je do współczesnych standardów. Poza tym deweloperzy postanowili wprowadzić pewne modyfikacje w warstwie fabularnej; jednocześnie, jak sami mówili, starali się jednak utrzymać „atmosferę, która uczyniła Silent Hill 2 tak wyjątkowym”. Wreszcie twórcy odświeżyli wygląd poszczególnych postaci; przykładem może być Maria, która w tej wersji gry porzuciła różowy crop-top i spódniczkę w panterkę na rzecz czarnej sukienki i czerwonej kurtki.

Grafika, muzyka i inne kwestie techniczne

Przy Silent Hill 2 współpracował między innymi Masahiro Ito, czyli artysta koncepcyjny, znany przede wszystkim z unikalnych projektów potworów dla poszczególnych odsłon cyklu. Za ścieżkę dźwiękową gry odpowiadał natomiast zasłużony dla serii (i całej branży) kompozytor Akira Yamaoka. Tytuł działa w oparciu o silnik Unreal Engine 5.

Ostatnia modyfikacja 5 czerwca 2024

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 204 głosów czytelników.

Silent Hill 2 cena w dniu premiery: 324,99 PLN

Wymagania wiekowe Silent Hill 2: 18+

Silent Hill 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • (30 fps / 1080p) Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 Ti / Radeon RX 5700 lub lepsza
 • 50 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2080 / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
 • 50 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5