Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Private Division

Firma wydawca

Dział Pomocy Technicznej

Private Division

https://support.privatedivision.com/

Marka, pod którą od grudnia 2017 roku firma Take-Two Interactive wydaje wybrane gry niezależne. Spod skrzydeł Private Division wychodzą produkcje przeznaczone na komputery osobiste i konsole; na ich liście można znaleźć między innymi takie pozycje, jak Ancestors: The Humankind Odyssey czy The Outer Worlds.

Historia

W grudniu 2017 roku firma Take-Two Interactive ogłosiła, że powołuje do życia nową markę, pod której szyldem pomoże niezależnym deweloperom w wydawaniu ich projektów. Na liście pierwszych gier, które znalazły się pod jej skrzydłami, można było znaleźć niezapowiedzianego wówczas RPG-a od Obsidian Entertainment (którym rok później okazało się The Outer Worlds), debiutancki projekt studia V1 Interactive (czyli, jak dowiedzieliśmy się po blisko dwóch latach, FPS-a pod tytułem Disintegration), Ancestors: The Humankind Odyssey od Panache Digital Games, a także Kerbal Space Program. Widniał na niej również Darkborn od ekipy The Outsiders (znany wtedy jako Project Wight), jednak ostatecznie (a dokładnie – w lipcu 2019 roku) oba podmioty podjęły decyzję o zakończeniu współpracy.

W 2018 roku zadebiutowały dodatki do gry Kerbal Space Program, czyli Making History i Breaking Ground. W sierpniu 2019 roku na komputerach osobistych pojawiła się natomiast gra Ancestors: The Humankind Odyssey, która w grudniu trafiła również na PlayStation 4 oraz Xboksa One. Grudzień przyniósł także premierę The Outer Worlds od Obsidian Entertainment, które to z czasem doczekało się dwóch rozszerzeń.

Wcześniej Private Division zapowiadało, że wyda grę Kerbal Space Program 2, tworzoną przez ekipę Star Theory. W lutym 2020 roku ogłoszono jednak, że opracowaniem tego dzieła zajmie się nowo utworzony zespół Intercept Games. Co ciekawe, jego szeregi zasilili wybrani członkowie Star Theory, jak Nate Simpson, czyli dyrektor kreatywny projektu, a także Jeremy Ables – były już wówczas szef Star Theory.

W czerwcu 2020 roku do sprzedaży trafiła gra Disintegration. Jako że nie odniosła ona sukcesu artystycznego ani komercyjnego, niespełna rok później odpowiedzialne za nią studio V1 Interactive zostało zamknięte. W lipcu 2020 roku Private Division ogłosiło, że zostanie wydawcą gry OlliOlli World od ekipy Roll7, a także niezapowiedzianych jeszcze wówczas projektów firm League of Geeks oraz Moon Studios. W sierpniu 2021 roku nakładem Private Division na konsole Sony i Microsoftu trafiła bestsellerowa gra Hades zespołu Supergiant Games.

W listopadzie 2021 roku obwieszczono, że firma Private Division kupiła studio Roll7. Już pod skrzydłami nowego właściciela grupa kończyła projekt OlliOlli World, a także opracowywała swe następne dzieło.

W marcu 2022 roku firma Private Division poinformowała o nawiązaniu współpracy z czterema niezależnymi studiami deweloperskimi. Pierwszym z nich był zespół Die Gute Fabrik, znany z takich gier, jak Sportsfriends oraz Mutazione, który pracował nad kładącą nacisk na fabułę grą przygodową. Drugim byłą ekipa Evening Star, tworząca enigmatyczną platformówkę 3D. Trzecie miejsce na liście zajmowało Piccolo Studio, znane z Arise: A Simple Story, natomiast czwarte – Yellow Brick Games, tworzące grę RPG akcji. Opisywana firma miała wydać ich nadchodzące projekty, które wówczas znajdowały się jeszcze na wczesnym etapie produkcji.