Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSX
Okładka The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition (PC)
OkładkaThe Outer Worlds: Spacer's Choice Edition (PC)

The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition

TOW: Spacer's Choice Edition

Odświeżona graficznie i rozbudowana o DLC wersja gry RPG akcji pod tytułem The Outer Worlds. The Outer Worlds: Spacer’s Choice Edition zabiera nas w podróż do pozaziemskiej kolonii Arkadia, w której musimy przywrócić porządek lub... zasiać prawdziwy chaos.

RPG | FPP | science fiction | humorystyczne | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji | Role-playing shooter | PS Plus Premium | PS Plus Extra

The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition Premiera

7mar2023

PC PS5 XSX

Gry podobne do The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition

Fallout: New Vegas

Starfield

No Man's Sky

The Outer Worlds: Spacer’s Choice Edition jest odświeżoną graficznie i wzbogaconą o wszystkie DLC wersją wydanej w 2019 roku gry RPG akcji pod tytułem The Outer Worlds. Produkcja została opracowana przez autorów pierwowzoru, czyli studio Obsidian Entertainment (mające w swoim portfolio między innymi takie hity, jak Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords, Fallout: New Vegas oraz seria Pillars of Eternity), we współpracy z wyspecjalizowaną w przygotowywaniu remasterów ekipą Virtuos.

Fabuła

The Outer Worlds: Spacer’s Choice Edition roztacza przed nami retrofuturystyczną wizję przyszłości, a dokładnie – XXIV wieku, kiedy to ludzkość opanowała sztukę podróży międzygwiezdnych i zakłada kolonie w dalekich zakątkach galaktyki. Jednym z takich przyczółków jest układ Arkadia (ang. Halcyon), gdzie zmierzały dwa okręty wypełnione osadnikami. Zmierzały, bo jedna z tych jednostek w tajemniczych okolicznościach zboczyła z kursu i przepadła bez wieści na kilkadziesiąt lat, wraz z pogrążonymi w hibernacji kolonistami. Statek zostaje w końcu odnaleziony przez naukowca Phineasa Wellesa, któremu udaje się wybudzić z hibernacji jednego z członków (lub jedną z członkiń) załogi. Welles szybko informuje go, że w Arkadii nie dzieje się najlepiej, gdyż kolonia jest zarządzana przez skrajnie niekompetentne korporacje. By uratować ją przed zagładą, naukowiec zamierza wybudzić znajdujących się na okręcie specjalistów. O tym, czy mu się to uda, zdecydują już nasze poczynania i dokonywane przez nas wybory.

Opisywana produkcja pozwala kształtować historię wedle własnego widzimisię. Możemy zarówno pomóc Wellesowi, jak i zwrócić się przeciwko niemu i przyłączyć się do jednej z korporacji; poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować siać w Arkadii prawdziwy chaos, zabijając każdego, kto nawinie nam się pod lufę. Warto również dodać, że choć cały zarys fabularny prezentuje się nader poważnie, gra jest pełna czarnego, a niekiedy również absurdalnego humoru.

Oprócz podstawowej wersji gry The Outer Worlds, opisywana pozycja zawiera dwa fabularne rozszerzenia. W Peril on Gorgon trafiamy na powierzchnię tytułowej asteroidy, gdzie pewne ambitne i przełomowe przedsięwzięcie naukowe zakończyło się prawdziwą katastrofą. Naszym zadaniem jest odkrycie prawdy na temat wydarzeń, które miały tu miejsce; musimy też dowiedzieć się więcej o kierowniczce całego projektu – dr Olivii Ambrose. W Murder on Eridanos na naszych barkach spoczywa rozwikłanie zagadki morderstwa Halcyon Helen, czyli rzeczniczki prasowej korporacji Rizzo, która została zabita tuż przed premierą nowej wódki – Spectrum Brown. Wskazanie sprawcy nie będzie łatwe, bo podejrzanym jest... w zasadzie każdy.

Mechanika

W The Outer Worlds: Spacer’s Choice Edition akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Po stworzeniu od podstaw swojej postaci nie pozostaje nam nic innego, jak rzucić się w wir kosmicznych przygód. Rozgrywka toczy się w różnorodnych lokacjach rozrzuconych po Arkadii; odwiedzamy między innymi powierzchnie planet, księżyców i asteroid czy stacje kosmiczne. Za środek transportu po układzie planetarnym służy nam dość duży statek kosmiczny o wielce wymownej nazwie Zawodny (ang. Unreliable). Stanowi on również naszą bazę wypadową, do której wracamy pomiędzy kolejnymi eskapadami.

W trakcie zabawy poznajemy mieszkańców Arkadii, realizujemy zadania popychające fabułę do przodu i wykonujemy misje poboczne, a także podejmujemy decyzje, które rzutują nie tylko na dalsze losy naszego bohatera (lub bohaterki), lecz również na przyszłość całej kolonii. Oprócz tego w miarę postępów napotykamy postacie, które mogą się do nas przyłączać; każdą z nich wyposażono we własną historię i motywację, a chcąc je lepiej poznać, warto od czasu do czasu ucinać sobie z nimi pogawędki.

Niezależnie od tego, jaką ścieżkę fabularną obierzemy, podczas zabawy często przychodzi nam stawiać czoła przeciwnikom. Starcia są dynamiczne, a w ich trakcie robimy użytek z mniej lub bardziej futurystycznego arsenału obejmującego broń białą oraz palną (oprócz konwencjonalnych pistoletów, strzelb i karabinów, znajdziemy tu między innymi działka laserowe czy plazmowe). Ponadto tytuł oferuje możliwość spowalniania czasu w „gorących” momentach lub działania po cichu, przekradania się za plecami oponentów i eliminowania ich z zaskoczenia. Pacyfiści mogą też próbować zażegnać dany konflikt dzięki umiejętności perswazji (co jednak nie zawsze jest możliwe).

A skoro o umiejętnościach mowa – w miarę postępów rozwijamy bohatera, zdobywając nowe zdolności i ulepszając już posiadane, a także odblokowując przydatne atuty (perki). Co ciekawe, gra na bieżąco monitoruje nasze poczynania i jeśli wykryje coś, z czym radzimy sobie gorzej, może zaproponować nam nałożenie na naszą postać tak zwanej wady, w zamian oferując dodatkowy atut. Ponadto nasz potencjał bojowy rośnie dzięki zdobywanemu po drodze wyposażeniu.

Dołączone do gry DLC podnoszą limit doświadczenia i wprowadzają nowe perki; Morderstwo na Erydanie pozwala ponadto na sprawdzenie nowego gadżetu, czyli niezwykle przydatnego w prowadzeniu śledztwa Wzmacniacza rozbieżności, który ujawnia niewidoczne gołym okiem szczegóły i zapewnia ich analizę.

Kwestie techniczne

Na tle oryginału The Outer Worlds: Spacer’s Choice Edition wyróżnia się za sprawą odświeżonej grafiki. Autorzy pochylili się nad jakością tekstur i oświetleniem; poza tym gra działa na konsolach w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę.

Ostatnia modyfikacja 7 marca 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,6 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition cena w dniu premiery: 259,00 PLN

Wymagania wiekowe The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition: 18+

The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i7-6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 62 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 11 GB GeForce GTX 1080 Ti / 12 GB Radeon RX 6700 XT lub lepsza
 • 62 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5
XSX