Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONESwitchPS4
Okładka The Outer Worlds (PC)
OkładkaThe Outer Worlds (PC)

The Outer Worlds

Pierwszoosobowa gra RPG stworzona przez studio Obsidian Entertainment. The Outer Worlds przedstawia retrofuturystyczną wizję przyszłości, a rozgrywa się w kontrolowanej przez korporacje kolonii Arkadia, będącej najdalej wysuniętą ziemską placówką.

RPG | FPP | science fiction | humorystyczne | RPG akcji | Role-playing shooter | Xbox Game Pass

The Outer Worlds Premiera

25paź2019

PC PS4 XONE

5cze2020

Switch

Gry podobne do The Outer Worlds

Starfield

Fallout: New Vegas

Prey

The Outer Worlds jest pierwszoosobową grą RPG w realiach science fiction. Opracowało ją studio Obsidian Entertainment, czyli zespół, w którego portfolio można znaleźć takie produkcje jak Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith LordsFallout: New Vegas czy seria Pillars of Eternity. Została wydana przez Private Division – pod tą marką firma Take-Two Interactive pomaga niezależnym deweloperom. Pieczę nad tym tytułem objęli Leonard Boyarsky oraz Tim Cain, czyli deweloperzy, którzy kierowali pracami nad pierwszą odsłoną cyklu Fallout. Inspiracje tą serią (a zwłaszcza grą Fallout: New Vegas) są wyraźnie widoczne w The Outer Worlds.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat The Outer Worlds znajdziecie w naszym artykule Wszystko o The Outer Worlds. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

The Outer Worlds rozgrywa się w XXIV wieku i ukazuje retrofuturystyczną wizję przyszłości, kiedy ludzkość ruszyła na podbój kosmosu, choć jej kultura i technologia przywodzą na myśl lata 40. XX wieku. Miejscem akcji jest odległa kolonia w układzie Arkadia (ang. Halcyon), do którego skierowano dwa statki z osadnikami. Gracz wciela się w członka załogi drugiej z tych jednostek, która z niewiadomych przyczyn zboczyła z kursu i zaginęła na kilkadziesiąt lat, pozostawiając tysiące zahibernowanych osadników na pastwę losu.

Przygoda rozpoczyna się, gdy bohatera (lub bohaterkę) z wieloletniego uśpienia budzi naukowiec Phineas Welles. Protagonist(k)a dowiaduje się od niego, że kolonii – jakoby zarządzanej nieudolnie przez skrajnie biurokratyczne korporacje – grozi zagłada, a jedyną szansą na ratunek jest znalezienie sposobu, by wybudzić z hibernacji inżynierów i innych specjalistów, którzy składali się na załogę naszego statku.

Mimo tak zarysowanej sytuacji gracz ma dużą swobodę w kształtowaniu sytuacji w Arkadii i nie musi przyłączać się do Wellesa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by np. zdradzić naukowca i sprzymierzyć się z korporacjami. Tym samym przygoda może zakończyć się na wiele odmiennych sposobów.

Mechanika

The Outer Worlds akcję ukazano wyłącznie z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Motorem gry są zadania główne i poboczne, które bohater może wykonywać w pojedynkę lub wraz z towarzyszami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję (jednym lub dwoma wybranymi spośród szóstki bohaterów). Postacie te, dołączające do protagonisty w toku przygody, mają własne historie i motywacje (powiązano z nimi odrębne misje podobne), a także indywidualne umiejętności. Zabrakło natomiast opcji romansowania z kompanami. By lepiej ich poznać, warto rozmawiać z nimi na pokładzie statku kosmicznego Zawodny (ang. Unreliable), który służy nam za bazę wypadową i środek transportu po Arkadii.

Na świat gry składa się szereg średnich rozmiarów obszarów rozrzuconych po układzie planetarnym. Są to zazwyczaj otwarte przestrzenie na powierzchniach księżyców i planet, które wypełniono lokacjami pokroju miast, opuszczonych fabryk czy obozów bandytów. Spotkać tam można zarówno postacie neutralne, które zlecają zadania i świadczą usługi, jak i licznych przeciwników w rodzaju zbuntowanych robotów czy agresywnych zwierząt.

Walki toczą się w czasie rzeczywistym i sposobem wykonania przypominają gry z gatunku FPS. Poza bronią dystansową (np. pistoletami, strzelbami, karabinami plazmowymi) używać w nich można oręża do walki w zwarciu (mieczy, pałek, toporów etc.). Dla graczy, którzy stronią od dynamicznej akcji, przygotowano możliwość spowalniania czasu, która nieznacznie upodabnia potyczki do tych z gier wyposażonych w system turowy. Oprócz tego przeciwników można omijać, skradając się. Ponadto wielu sytuacji konfliktowych da się uniknąć przy wykorzystaniu umiejętności perswazji.

W miarę postępów protagonist(k)a zdobywa punkty doświadczenia i awansuje na kolejne poziomy. Z każdym z nich rozwija swoje umiejętności (jest ich kilkanaście, np. broń ciężka, uniki, medycyna, kłamstwo), a także odblokowuje atuty (perki), dzięki którym zdobywa specjalne bonusy. Charakterystycznym elementem systemu rozwoju postaci w The Outer Worlds są wady. Gra monitoruje sytuacje, w których gracz słabiej sobie radzi, i co jakiś czas proponuje nałożenie na protagonist(k)ę związanych z nimi kar – nagrodą za akceptację takiej oferty jest możliwość zdobycia dodatkowego atutu.

Tryby gry

The Outer Worlds oferuje wyłącznie tryb fabularny dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Gra powstała z użyciem technologii Unreal Engine. Cechą szczególną oprawy graficznej The Outer Worlds jest jaskrawa kolorystyka, którą zastosowano przede wszystkim przy tworzeniu krajobrazów Arkadii.

Ostatnia modyfikacja 28 lutego 2023

Tryb gry: single player  

Nośnik: 39+ GB

Ocena użytkowników: 6,3 / 10 na podstawie 1704 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,2 / 10 na podstawie 1339 głosów czytelników.

The Outer Worlds cena w dniu premiery: 259,90 PLN

Klasyfikacja PEGI The Outer Worlds

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

The Outer Worlds Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3225 3.3 GHz / AMD Phenom II X6 1100T 3.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7 SP1 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 470 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch