Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONESwitch
Okładka The Outer Worlds (PC)

The Outer Worlds

Pierwszoosobowa gra RPG stworzona przez studio Obsidian Entertainment. The Outer Worlds zabiera nas do retrofuturystycznej wizji przyszłości – do kontrolowanej przez korporacje kolonii Halcyon, będącej najdalej wysuniętą ziemską placówką.

RPG | FPP | science fiction | RPG akcji

Okładka The Outer Worlds (PC)

data premiery gry:

25paź2019

PC PS4 XONE

2020

Switch

The Outer Worlds jest pierwszoosobową grą RPG w realiach science fiction opracowaną przez studio Obsidian Entertainment. Mowa o zespole, w którego portfolio można znaleźć takie produkcje, jak Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith LordsFallout: New Vegas czy seria Pillars of Eternity. Gra została wydana przez Private Division – pod tą marką firma Take-Two Interactive pomaga niezależnym deweloperom. Warto odnotować, że nad omawianym tytułem czuwali Leonard Boyarsky oraz Tim Cain, czyli deweloperzy, którym zawdzięczamy powstanie pierwszej odsłony cyklu Fallout.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat The Outer Worlds znajdziecie w naszym artykule Wszystko o The Outer Worlds. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Akcja gry The Outer Worlds toczy się w retrofuturystycznym uniwersum. W trakcie zabawy wcielamy się w wybudzonego z hibernacji osadnika, który razem z tysiącami innych podróżował do nowej ziemskiej kolonii w znajdującym się na rubieżach galaktyki systemie gwiezdnym Halcyon. Jak się wkrótce okazuje, ich statek dryfował pozostawiony samopas, a protagonista natrafia na ślad spisku, w który zamieszane są wielkie korporacje. To, jak potoczą się losy kolonistów oraz jaką rolę odegra nasz bohater, zależy już od poczynań gracza i podejmowanych przez niego decyzji, a także jego relacji z postaciami i frakcjami funkcjonującymi w świecie gry, w tym także wspomnianymi korporacjami

Mechanika

The Outer Worlds akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Motorem gry są zadania główne i poboczne, które bohater może wykonywać w pojedynkę lub wraz z towarzyszami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Owe postacie mogą do nas dołączyć w toku przygody, a wyposażono je nie tylko we własne historie i motywacje (powiązano z nimi odrębne questy), lecz także indywidualne umiejętności. By lepiej poznać kompanów, warto od czasu do czasu zajrzeć na pokład statku kosmicznego, który służy nam za bazę wypadową i środek transportu.

Przemierzając zróżnicowane lokacje, na których liście można znaleźć zarówno malownicze plenery, jak i wnętrza budynków oraz stacji kosmicznych, stawiamy czoła rozmaitym przeciwnikom – od wrogo nastawionych ludzi, przez roboty bojowe, skończywszy na potworach będących owocem nieudanego procesu terraformacji kolonii. Walki toczą się w czasie rzeczywistym, niczym w strzelankach, a w ich trakcie równie ważne co potencjał bojowy naszego ekwipunku jest umiejętne żonglowanie zdolnościami bohaterów (towarzyszom można wydawać proste rozkazy).

W miarę postępów protagonista zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy, stopniowo podnosząc sześć bazowych atrybutów, wykupując dodatkowe perki i poszerzając wachlarz zdolności (które mogą się przydać zarówno na polu walki, jak i podczas eksploracji czy rozmów z NPC). Na tle innych reprezentantów gatunku The Outer Worlds wyróżnia system wad (ang. flaws) – gra śledzi nasze poczynania, starając się znaleźć aktywność, w której nie jesteśmy szczególnie dobrzy, a następnie proponuje nam powiązaną z nią karę; jeśli ją przyjmiemy, otrzymamy w zamian dodatkowy perk.

Tryby gry

The Outer Worlds oferuje wyłącznie kampanię fabularną dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Oryginalna, retrofuturystyczna stylistyka sprawia, że sfera wizualna gry The Outer Worlds może się podobać. Uwagę zwracają przede wszystkim pieczołowicie zaprojektowane lokacje, a także pełne detali modele postaci, przeciwników oraz uzbrojenia – to zasługa technologii Unreal Engine. Zmagania toczą się przy akompaniamencie klimatycznego soundtracku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 39+ GB

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 496 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,4 / 10 na podstawie 1247 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 259,90 PLN

Gry podobne do The Outer Worlds

Klasyfikacja PEGI The Outer Worlds

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Outer Worlds

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 470 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-3225 3.3 GHz / AMD Phenom II X6 1100T 3.3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7850 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7 SP1 64-bit

Recenzja gry The Outer Worlds – RPG roku? Tak, ale 2012
Recenzja gry The Outer Worlds – RPG roku? Tak, ale 2012

Recenzja 22 października 2019, 15:00

Wspominaliśmy o tym w niedawnej recenzji GreedFalla, więc nie zaszkodzi podać podobną informację również tutaj. The Outer Worlds też jest grą, w której przejście głównego wątku fabularnego stanowi definitywny koniec przygody. Po przekroczeniu pewnego punktu nie ma już możliwości powrotu do niedokończonych zadań, a zobaczywszy napisy końcowe, lądujemy w menu. Bez obaw, gra oczywiście wyraźnie sygnalizuje zbliżanie się do takiego przełomowego momentu.

PC
PS4
XONE
Switch