Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka The Outer Worlds (PC)

The Outer Worlds

Pierwszoosobowa gra RPG stworzona przez studio Obsidian Entertainment. The Outer Worlds zabiera nas do retrofuturystycznej wizji przyszłości – do kontrolowanej przez korporacje kolonii Halcyon, będącej najdalej wysuniętą ziemską placówką.

RPG | FPP | science fiction | FPS | RPG akcji

Okładka The Outer Worlds (PC)

data premiery gry:

2019

PC PS4 XONE

The Outer Worlds jest pierwszoosobową grą RPG w realiach science fiction, opracowaną przez studio Obsidian Entertainment. Mowa o zespole, w którego portfolio można znaleźć takie produkcje, jak Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords, Fallout: New Vegas czy seria Pillars of Eternity. Gra została wydana przez Private Division – pod tą marką firma Take-Two Interactive pomaga niezależnym deweloperom. Warto odnotować, że nad omawianym tytułem czuwali Leonard Boyarsky oraz Tim Cain, czyli deweloperzy, którym zawdzięczamy powstanie pierwszej odsłony cyklu Fallout.

Fabuła

Akcja gry The Outer Worlds toczy się w retrofuturystycznym uniwersum. W trakcie zabawy wcielamy się w wybudzonego z hibernacji załoganta statku kosmicznego, który wysłano do ziemskiej kolonii w znajdującym się na rubieżach galaktyki systemie słonecznym Halcyon. Jak się wkrótce okazuje, dni placówki mogą być policzone – protagonista natrafia bowiem na ślad wymierzonego w nią spisku. To, jak potoczą się losy kolonii oraz jaką rolę odegra w nich bohater, zależy już od poczynań gracza i podejmowanych przez niego decyzji, a także jego relacji z postaciami i frakcjami funkcjonującymi w świecie gry. Te ostatnie to przede wszystkim zwalczające się nawzajem korporacje, które trzęsą kolonią.

Mechanika

W The Outer Worlds akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Motorem gry są zadania główne i poboczne, które bohater może wykonywać w pojedynkę lub wraz z towarzyszami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Owe postacie mogą do nas dołączyć w toku przygody, a wyposażono je nie tylko we własne historie i motywacje (powiązano z nimi odrębne questy), lecz także indywidualne umiejętności. By lepiej poznać kompanów, warto od czasu do czasu zajrzeć na pokład statku kosmicznego, który służy nam za bazę wypadową i środek transportu.

Przemierzając zróżnicowane lokacje, na których liście można znaleźć zarówno malownicze plenery, jak i wnętrza budynków oraz stacji kosmicznych, stawiamy czoła rozmaitym przeciwnikom – od wrogo nastawionych ludzi, przez roboty bojowe, skończywszy na potworach będących owocem nieudanego procesu terraformacji kolonii. Walki toczą się w czasie rzeczywistym, niczym w strzelankach, a w ich trakcie równie ważne co potencjał bojowy naszego ekwipunku jest umiejętne żonglowanie zdolnościami bohaterów (towarzyszom można wydawać proste rozkazy).

W miarę postępów protagonista zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy, stopniowo podnosząc sześć bazowych atrybutów, wykupując dodatkowe perki i poszerzając wachlarz zdolności (które mogą się przydać zarówno na polu walki, jak i podczas eksploracji czy rozmów z NPC). Na tle innych reprezentantów gatunku The Outer Worlds wyróżnia system wad (ang. flaws) – gra śledzi nasze poczynania, starając się znaleźć aktywność, w której nie jesteśmy szczególnie dobrzy, a następnie proponuje nam powiązaną z nią karę; jeśli ją przyjmiemy, otrzymamy w zamian dodatkowy perk.

Tryby gry

The Outer Worlds oferuje wyłącznie kampanię fabularną dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Oryginalna, retrofuturystyczna stylistyka sprawia, że sfera wizualna gry The Outer Worlds może się podobać. Uwagę zwracają przede wszystkim pieczołowicie zaprojektowane lokacje, a także pełne detali modele postaci, przeciwników oraz uzbrojenia – to zasługa technologii Unreal Engine. Zmagania toczą się przy akompaniamencie klimatycznego soundtracku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 228 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Outer Worlds

16+

Outer Worlds to najlepszy Fallout: New Vegas 2, na jakiego możecie liczyć

Przed premierą 7 grudnia 2018, 15:00

Aha, no i znalazł się tu „bullet time” – przy czym to jeszcze jeden ukłon w stronę honorowych obywateli Nowego Vegas. Przecież nie mogło zabraknąć trybu V.A.T.S. W dowolnej chwili odpalimy spowolnienie czasu, by przyjrzeć się statystykom wroga i wymierzyć precyzyjny atak w którąś z jego kończyn. Trzeba się jednak będzie z tym trochę spieszyć, bo czas, przez który można korzystać z tej zdolności, reguluje pasek energii.

PC
PS4
XONE