Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS3X360
Okładka Alpha Protocol (PC)

Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG

Alpha Protocol | Alpha Protocol: The Espionage RPG

Szpiegowska gra akcji z wyraźnie zarysowanymi elementami RPG, opracowana przez studio Obsidian Entertainment. Gracz wciela się w Michaela Thortona – tajnego agenta, którego zadaniem jest rozwikłanie spisku zagrażającego równowadze politycznej świata.

RPG | TPP | skradanki | szpiegowskie | RPG akcji | Role-playing shooter

Okładka Alpha Protocol (PC)

data premiery gry:

28maj2010

PC PS3 X360

Alpha Protocol jest toczącym się w niedalekiej przyszłości szpiegowskim thrillerem akcji z zaawansowanym systemem role-playing. Tytuł ten jest dziełem firmy Obsidian Entertainment, a więc autorów tak znanych RPG-ów jak Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords czy Neverwinter Nights 2.

W trakcie zabawy wcielamy się w postać tajnego agenta Michaela Thortona, działającego pod skrzydłami tytułowej tajnej organizacji. Naszym pierwszym zadaniem jest odnalezienie sprawców rakietowego ataku na cywilny samolot, którego dopuszczono się na Bliskim Wschodzie. W miarę przebiegu śledztwa wpadamy na trop spisku zagrażającego równowadze politycznej świata, a na dodatek zmuszeni zostajemy do zerwania kontaktów z macierzystą agencją i rozpoczęcia działań na własną rękę.

W omawianej produkcji szczególny nacisk położono na zaprezentowanie znacznie głębszego i bardziej rozbudowanego systemu questów. Bardzo często stawiani jesteśmy przed trudnymi wyborami, a wszystkie podejmowane decyzje mają swoje wymierne skutki. Sama gra ma ponadto trzy różne zakończenia.

Istotny element stanowią rozmowy z postaciami niezależnymi, które możemy prowadzić na trzy zasadnicze sposoby, obierając profesjonalny, agresywny lub układny (oryginalnie „suave”, czyli „gładki w obyciu”) styl zachowania. Wybór stylu ma naturalnie duży wpływ na zachowanie rozmówcy, mogąc zaowocować zyskaniem nowych przyjaciół czy zerwaniem dalszych kontaktów z daną organizacją.

Michael może być reprezentantem jednej z pięciu głównych klas postaci, stając się między innymi żołnierzem czy ekspertem od nowoczesnych technologii. Producent oddał do naszej dyspozycji dziewięć kategorii umiejętności, przy czym każda kategoria składa się z piętnastu pozycji.

Umiejętności podzielono na pasywne i aktywne, czyli takie, które musimy ręcznie aktywować. Dodatkowo za różnorakie osiągnięcia otrzymujemy perki (talenty), oferujące między innymi bonusy do statystyk czy dodatkowe punkty doświadczenia. Duże znaczenie ma również wyposażenie bohatera, na które składają się pancerze, bronie i gadżety odnajdywane bezpośrednio w trakcie misji lub nabywane z poziomu kryjówek.

Zmagania Michaela obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, a akcja toczy się w czasie rzeczywistym. Producent zadbał o możliwość wyboru sposobu przechodzenia misji - możemy wdawać się w bezpośrednie walki, eliminować wrogów z ukrycia czy też przekradać się za ich plecami dzięki rozbrajaniu lokalnych systemów bezpieczeństwa. Zabawę urozmaicają proste mini-gry, polegające między innymi na odnajdywaniu ściśle określonych ciągów znaków.

Na naszej drodze stają zarówno podrzędni przeciwnicy, jak i znacznie silniejsi bossowie, których pokonanie jest zazwyczaj możliwe dopiero po stoczeniu dłuższej potyczki.

Główny bohater w trakcie swych przygód odwiedza między innymi Moskwę, Rzym oraz Tajpej. Na uwagę zasługuje spore zróżnicowanie dostępnych lokacji, obejmujące między innymi wille mafiozów, slumsy, hotele, luksusowe jachty, lotniska wojskowe czy kryjówki innych organizacji wywiadowczych. Zadania rozgrywają się o różnych porach dnia i nocy, co może utrudnić lub ułatwić rozgrywkę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 1558 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,7 / 10 na podstawie 581 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Gry podobne do Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG

Klasyfikacja PEGI Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 12 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG - recenzja gry
Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG - recenzja gry

Recenzja 29 maja 2010, 06:14

Michael może być reprezentantem jednej z pięciu klas, takich jak żołnierz, tajny agent, specjalista od gadżetów, wolny strzelec (pełna dowolność przy rozwijaniu postaci) lub rekrut. Tę ostatnią opcję należy potraktować jako kolejny poziom trudności, gdyż oprócz konieczności rozpoczęcia gry z zerowym kontem różni się ona wyłącznie dodatkowymi linijkami dialogowymi w prologu. Umiejętności podzielone zostały na dziewięć grup, przy czym zdecydowany prym wiodą tu skille, związane z korzystaniem z czterech dostępnych typów broni – zwykłych pistoletów, pistoletów maszynowych, shotgunów i karabinków szturmowych. Oprócz tego Thorton może między innymi dbać o rozwój wytrzymałości, uczyć się prowadzenia działań z ukrycia czy poznawać nowe ciosy w walce wręcz. Każda kategoria ma dziesięć umiejętności podstawowych oraz pięć odblokowujących się po wybraniu specjalizacji. Mogłoby wydawać się, że od ich nadmiaru rozboli nas głowa, lecz niestety zdecydowaną większość stanowią zdolności pasywne i to takie, które są kilkustopniowe. Na szczęście aktywne skille są ciekawe i zazwyczaj bardzo pomocne. Główny bohater może między innymi skorzystać ze wspomagania przy namierzaniu wrogów, otoczyć się dodatkową „barierą ochronną” czy wzorem najnowszej odsłony serii Splinter Cell oznaczyć w trybie niemal całkowitego zatrzymania czasu kilka celów z zamiarem ich automatycznego pozbycia się po wznowieniu rozgrywki. Świetnym dodatkiem są sukcesywnie odblokowywane perki, których w grze jest mnóstwo. Zdobycie ich wszystkich przy pierwszym podejściu nie jest możliwe, choćby dlatego, że wiele z nich wzajemnie się wyklucza (np. te za zabicie lub wypuszczenie danej osoby). Perki przyznawane są zarówno za banalne czynności (skompletowanie akt na dany temat, włamanie się do kilku komputerów itp.), jak i za znacznie bardziej skomplikowane zadania, jak chociażby zdobycie zaufania kilku osób na przestrzeni całej kariery.

PC
PS3
X360