Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweXONEPS4PCSwitch
Okładka Layers of Fear 2 (XONE)
OkładkaLayers of Fear 2 (XONE)

Layers of Fear 2

Druga odsłona cyklu utrzymanych w konwencji horroru gier przygodowych, nad którym pieczę sprawuje polskie studio Bloober Team. W Layers of Fear 2 trafiamy na pokład statku znajdującego się na pełnym morzu i bierzemy udział w powstawaniu filmu będącego kolejnym arcydziełem.

Przygodowe | FPP | horror | polskie | dwudziestolecie międzywojenne

Layers of Fear 2 Premiera

28maj2019

PC PS4 XONE

20maj2021

Switch

Gry podobne do Layers of Fear 2

SOMA

Outlast

Observer

Layers of Fear 2 jest kontynuacją zrealizowanej w konwencji horroru gry przygodowej z 2016 roku. Produkcja została opracowana przez autorów pierwowzoru, czyli polskie studio Bloober Team, a jej wydaniem zajęła się amerykańska firma Gun Media. Tytuł był początkowo znany pod roboczą nazwą Project Melies, stanowiącą nawiązanie do nazwiska jednego z pionierów kina, Georgesa Méliesa.

Fabuła

W Layers of Fear 2 wcielamy się w postać znanego aktora. Otrzymał on rolę w filmie kręconym na pokładzie płynącego transatlantyku i to właśnie na statku rozgrywa się cała gra. W trakcie rozgrywki często słyszymy głos reżysera, który oczekuje od aktora występu na najwyższym poziomie. Reżyser nigdy nie pojawia się osobiście na ekranie, ale jest odpowiedzialny między innymi za przygotowanie scen, w których podejmuje się decyzje. Mogą one być zgodne z oczekiwaniami reżysera lub sprzeczne w stosunku do przygotowanego przez niego scenariusza. Na przestrzeni całej gry docieramy do czterech głównych wyborów, które definiują zakończenie przygody. Layers of Fear 2 ma do zaoferowania trzy mocno różniące się między sobą zakończenia.

Podobnie jak pierwsza część, Layers of Fear 2 przepełnione jest dziwnymi i surrealistycznymi scenami. Podczas eksploracji transatlantyku nie spotykamy żadnych ludzi, a jedynie natrafiamy na ustawione w różnych pozach manekiny. Rozmieszczenie oraz wystrój wielu pomieszczeń dynamicznie zmieniają się i możemy w konsekwencji ponownie znaleźć się w tych samych lokacjach, które jednak zaoferują nową treść pozwalającą spojrzeć na całość z innej perspektywy.

Mechanika

W Layers of Fear 2 akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Najwięcej czasu spędzamy na badaniu kolejnych pomieszczeń statku. Jest to wzbogacane poprzez wchodzenie w interakcje z przedmiotami z otoczenia. Część z nich możemy ze sobą zabrać; wszystkie tego typu znajdźki składowane są w kajucie bohatera, w której rozpoczyna się wszystkie kolejne akty przygody. W Layers of Fear 2 nie zabrakło również wielu zagadek logicznych i środowiskowych. Możemy dla przykładu zostać zmuszeni do ustalenia prawidłowej kombinacji do sejfu, ułożenia obrazu z ruchomych elementów, otwarcia ogromnych drzwi skarbca, przywrócenia dostaw prądu do danej części statku czy odnalezienia właściwych kadrów filmu zainstalowanego w projektorze. Łamigłówki w grze nie są zbyt trudne; dodatkowo bardzo często w okolicy rozmieszczone są podpowiedzi ułatwiające uporanie się z nimi.

W Layers of Fear 2 okazjonalnie natrafia się także na sekcje zręcznościowe. Są to przede wszystkim różnorakie sceny ucieczki, w których musimy ukrywać się lub uciekać przed zagrożeniami (bohater jest całkowicie bezbronny). Sceny zręcznościowe mogą też jednak wymuszać np. unikanie obszarów oświetlanych przez reflektory.

W Layers of Fear 2 nie brakuje scen próbujących wystraszyć gracza. Tzw. jump-scare'ów jest jednak znacznie mniej niż w pierwszej części serii. Zostały też one lepiej przygotowane, by skuteczniej zaskakiwać gracza. Uczucia strachu i bezsilności może też być potęgowane przez eksplorację wielu klaustrofobicznych i słabo oświetlonych obszarów na pokładzie okrętu.

Kwestie techniczne

Layers of Fear 2 posiada trójwymiarową grafikę bardzo dobrej jakości działającą na silniku Unreal Engine. Jedną z cech wyróżniających grę jest to, że niektóre z pomieszczeń statku przygotowane zostały w kilku różnych wersjach. W miarę przechodzenia gry możemy powracać do znanych już miejscówek, które oferują jednak zmieniony styl graficzny i często skrywają zupełnie nowe sekrety.

Warstwa dźwiękowa gry stoi na wysokim poziomie. W rolę narratora / reżysera wcielił się hollywoodzki aktor Tony Todd, który zasłynął przede wszystkim dzięki serii horrorów Candyman.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 14+ GB

Ocena użytkowników: 3,1 / 10 na podstawie 416 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 127 głosów czytelników.

Layers of Fear 2 cena w dniu premiery: 137,49 PLN

Klasyfikacja PEGI Layers of Fear 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Layers of Fear 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD A8-7600 3.1 GHz
 • 5 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 265 lub lepsza
 • 14 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-6500 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX 590 lub lepsza
 • 14 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch