Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4SwitchXBOX
Okładka Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy (PC)

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

Kolejna odsłona cyklu Jedi Knight, za której opracowaniem stoi studio Raven Software. Jej akcja toczy się sześć lat po wydarzeniach opowiedzianych w drugiej części serii.

Akcji | TPP | science fiction | Star Wars | filmy | EA Play

Okładka Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy (PC)

data premiery gry:

16wrz2003

PC

18lis2003

XBOX

26mar2020

Switch PS4

Akcja tej odsłony serii Star Wars Jedi Knight toczy się sześć lat po zakończeniu się drugiej części sagi i umożliwia graczom wcielenie się w studenta legendarnej Akademii Jedi, zlokalizowanej na księżycu Yavin 4 i prowadzonej przez samego Luke’a Skywalkera (rolę jego asystenta spełnia Kyle Katarn – główny bohater poprzednich epizodów wspomnianego cyklu). Rozgrywka w trybie jednoosobowym składa się z cyklu szkoleniowego (zgłębianie tajników Mocy i poznawanie rozmaitych technik walki) oraz szeregu powiązanych fabularnie misji.

Co jest nowością w serii, przed rzuceniem się w wir wirtualnej przygody niezbędne jest stworzenie własnej postaci od podstaw, czyli wybór rasy, płci, ubioru, cech fizycznych itp. Do tego dochodzi jeszcze skonstruowanie indywidualnego Miecza Świetlnego lub jego podwójnej wersji (swego czasu posługiwał się nią straszliwy Darth Maul). W Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy nie brakuje również konwencjonalnych typów uzbrojenia – pistoletów i karabinów energetycznych, wyrzutni elektro-magnetycznych i innych, jednakże skorzystamy z nich tylko w około 30% walk – resztę (około 70%) stoczymy używając mieczy świetlnych.

Nowością w tej części, poza wyżej wymienionymi: kreacją postaci i ilością walki z użyciem miecza świetlnego, są nowe moce rycerzy Jedi oraz możliwość łączenia i wykorzystania kilku tychże mocy równocześnie w walce. Podczas gry można też decydować jakie moce Jedi rozwijać i którą stroną mocy podążać: ciemną lub jasną - wybór ma wpływ na przebieg kilku ostatnich etapów oraz zakończenie gry.

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy oferuje kampanię przewidzianą na około 30 godzin rozgrywki, przy czym w tej części nie musimy wykonywać zadań „po kolei” – po ukończeniu jednej misji możemy zadecydować, którą z kilku kolejnych przejdziemy – daje to poczucie większej swobody i zrywa z liniowością gry. Akcja każdego zadania toczy się w innej, nowej lokacji (w Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast kilka misji umiejscowionych było w tym samym miejscu), zwiedzimy szereg miejsc znanych z filmów, książek i komiksów, m.in. Tatooine oraz Hoth. Gra nadal wykorzystuje silnik graficzny„Quake 3 Team Arena engine”, jednakże został on poddany licznym modyfikacjom i ulepszeniom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 4746 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Procesor Pentium III 750 MHz
  • 256 MB RAM
  • 32 MB akcelerator 3D zgodny z DX9.0a
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy - recenzja gry
Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy - recenzja gry

Recenzja 9 października 2003, 11:05

Głównymi atutami wojowników Jedi, są miecz i moc pozwalająca używać nadprzyrodzonych sztuczek. Owe triki najlepiej nazwać po prostu mocami, które w grze zostały podzielone na ciemną (błyskawica, wysysanie życia, duszenie i wzmocnienie) i jasną stronę (leczenie, mind trick, super pancerz i odbicie wrogich mocy), a każdą z nich możemy opanować w jednym z trzech stopni wtajemniczenia. Prócz tego od samego początku mamy dostęp do ośmiu mocy neutralnych (m.in. sense, przyspieszenie, skok, przesuwanie przedmiotów). Przed misjami, mając do rozdzielenia jedną gwiazdkę wybieramy, którą moc chcemy udoskonalić, czyli podnieść znajomość danej mocy o jeden stopień; przy czym nie możemy udoskonalać mocy neutralnych. Np. posiadając jedną gwiazdkę w umiejętności leczenia się, cały proces „samonaprawy” przebiega dość wolno, a regeneracja wymaga ukucnięcia naszego bohatera i ogromnego skupienia z jego strony. Kiedy osiągniemy w tej dziadzienie stopień trzeci, nie tylko nasze punkty życia będą się szybciej odnawiać, ale będziemy mogli używać owej umiejętności nawet podczas biegu. Wybór mocy z asortymentu ciemnej czy jasnej strony nie ma większego wpływu na przebieg rozgrywki. To, czy staniemy się dobrym, czy złym Jedi, będzie zależało od jednej decyzji, którą podejmiemy pod koniec gry (w Jedi Academy są dwa różne zakończenia). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że mimo potencjalnego braku jakichkolwiek konsekwencji wyboru mocy na przebieg rozgrywki, spotkałem się z bardzo ciekawą reakcją jednej z postaci. Niektóre misje przyjdzie nam pokonywać ramię w ramię z naszym nauczycielem Kaylem. Kiedy w jego obecności będziemy nagminnie używać ciemnej strony mocy możemy spodziewać się różnych uwag, a nawet działań z jego strony. Prawdziwą jednak siłę drzemiącą w mocach Jedi odkryjemy wówczas, kiedy nauczymy się władać nimi w harmonii z mieczem świetlnym.

PC
XBOX
Switch
PS4