Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka Lightmatter (PC)
OkładkaLightmatter (PC)

Lightmatter PC

Pierwszoosobowa gra logiczna wzorowana na takich tuzach gatunku jak Portal czy The Talos Principle. W Lightmatter rozwiązujemy zagadki polegające na manipulacji światłem, jednocześnie unikając kontaktu z zabójczymi cieniami.

Logiczne | FPP | science fiction | indie

Lightmatter Premiera PC

15stycznia2020

Steam

15stycznia2020

producent: Tunnel Vision Games wydawca: Aspyr Media, Inc. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Lightmatter

Half-Life 2

The Talos Principle

The Turing Test

Lightmatter jest grą logiczną opracowaną przez niezależne duńskie studio Tunnel Vision Games. Produkcja, dla której źródłem inspiracji były tuzy gatunku pokroju Portala czy The Talos Principle, narodziła się jako darmowy studencki projekt zatytułowany See You On The Other Side, który nie tylko szybko zdobył rozgłos wśród graczy, lecz także otrzymał nagrodę dla najbardziej innowacyjnej gry na konferencji Casual Connect w 2012 roku. W związku z drzemiącym w nim potencjałem szóstka jego twórców postanowiła założyć własną firmę i przekształcić go w komercyjną pozycję.

Fabuła

Akcja gry Lightmatter toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której firma Lightmatter Technologies zdołała opracować technologię wykorzystującą fotony jako niezwykle wydajne i odnawialne źródło energii. W trakcie rozgrywki wcielamy się w bohatera zaproszonego na jej pierwszą prezentację. Sprawy nie idą jednak po jego myśli – jak się okazuje, cienie, w których skąpana jest siedziba firmy, są zabójcze, pochłaniając wszelką materię organiczną. Nasz podopieczny zostaje skazany na walkę o przetrwanie i wysłuchiwanie komentarzy obserwującego go Virgila, czyli szefa Lightmatter Technologies.

Mechanika

W Lightmatter akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Podobnie jak ma to miejsce choćby w serii Portal, w trakcie zabawy zajmujemy się przede wszystkim rozwiązywaniem coraz bardziej skomplikowanych zagadek logicznych i środowiskowych. Łamigłówki mogą polegać między innymi na oświetleniu określonego fragmentu lokacji czy przeprowadzeniu strumienia fotonów z punktu A do punktu B (na przykład w celu aktywacji wybranego urządzenia). Warto przy tym pamiętać, by unikać kontaktu z nieoświetlonym podłożem, gdyż kończy się natychmiastową śmiercią; cienie można jednak przeskakiwać.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Lightmatter może się podobać. Deweloperzy zdecydowali się na technikę cel-shading i oszczędną kolorystykę, dzięki czemu całość może budzić skojarzenia z komiksami Franka Millera. Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że komentującemu nasze poczynania Virgilowi głosu użyczył David Bateson, znany z roli Agenta 47 w serii Hitman.

Tryb gry: single player  

Lightmatter cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Lightmatter: 16+

Lightmatter Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-4170 3.7 GHz / AMD A8-7600 3.1 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 270 lub lepsza
  • 6 GB HDD
  • Windows 10