Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4PS5XSXXONE
Okładka Tomb Raider I-III Remastered (PS5)
OkładkaTomb Raider I-III Remastered (PS5)

Tomb Raider I-III Remastered

Zestaw zremasterowanych wersji trzech pierwszych odsłon cyklu przygodowych gier akcji TPP pod tytułem Tomb Raider. Pakiet Tomb Raider I-III Remastered wyróżnia się za sprawą wyraźnie odświeżonej grafiki, na czele z nowymi modelami postaci i podmienionymi teksturami.

Akcji | TPP | elementy logiczne | pakiet | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji

Tomb Raider I-III Remastered Premiera

14lut2024

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX

Tomb Raider I-III Remastered jest kompilacją zremasterowanych wersji trzech pierwszych części bestsellerowej serii przygodowych gier akcji pod tytułem Tomb Raider. Składanka została opracowana i wydana przez firmę Aspyr Media i zawiera gry Tomb Raider (1996), Tomb Raider II: The Dagger of Xian (1997) oraz Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft (1998). Dopełnieniem całości są rozszerzenia The Unfinished Business, The Golden Mask oraz The Lost Artifact.

Fabuła

W pierwszej grze spod szyldu Tomb Raider młoda archeolog Lara Croft udaje się do Peru, by w tamtejszych górach odnaleźć artefakt o nazwie Scion. Po tym, jak ekspedycja kończy się sukcesem, protagonistka pada ofiarą zdrady i wplątuje się w intrygę znacznie większego kalibru. W ten sposób rozpoczyna się jej wielka wyprawa, która zabierze ją między innymi do Egiptu oraz Atlantydy.

W drugiej części serii panna Croft trafia do Chin, starając się odnaleźć magiczny sztylet Xian, który zgodnie ze starożytnymi podaniami zapewnia swoim posiadaczom prawdziwą potęgę. Nasza archeolog musi się spieszyć, gdyż na tropie sztyletu jest również żądny władzy włoski mafioso, który nie cofnie się przed niczym, byle tylko położyć na nim ręce.

W trzeciej odsłonie cyklu Lara podąża śladem niezwykłych artefaktów stworzonych z fragmentów meteorytu; trop prowadzi ją między innymi przez Londyn oraz Stany Zjednoczone.

Mechanika

W grach tworzących pakiet Tomb Raider I-III Remastered akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Kolejne misje prowadzą nas przez różnorodne lokacje, w których musimy stawiać czoła zręcznościowym wyzwaniom (jak przeskakiwanie nad przepaściami czy unikanie śmiercionośnych pułapek), rozwiązywać różnorodne zagadki logiczne i środowiskowe (wymagające odnajdywania określonych przedmiotów i wykorzystywania ich w konkretny sposób bądź rozglądania się za ukrytymi przejściami) oraz walczyć z napotkanymi przeciwnikami.

Na drodze Lary Croft stają zarówno wrogo nastawieni ludzie, jak i dzikie zwierzęta oraz inne, prehistoryczne lub nawet fantastyczne istoty. Panna archeolog eliminuje nieprzyjaciół, robiąc użytek z duetu pistoletów, a także z innych narzędzi mordu, jak rewolwery, uzi czy strzelba.

Kolejne odsłony cyklu rozwijają schemat wypracowany na potrzeby pierwszej części serii. W drugiej przygodzie protagonistka dysponuje szerszym wachlarzem ruchów, otrzymuje do dyspozycji flary, a także korzysta ze skutera śnieżnego i motorówki. Trzecia część serii wprowadza natomiast elementy nieliniowości, dzięki czemu możemy samodzielnie zdecydować, w jakiej kolejności odwiedzimy określone lokacje. Ponadto zabawę urozmaicają w niej sekcje skradankowe, wymagające przemykania za plecami wrogów, a na liście dostępnych pojazdów pojawiają się: kajak, terenówka oraz quad.

Kwestie techniczne

Na tle pierwowzorów kompilacja Tomb Raider I-III Remastered może się pochwalić wyraźnie odświeżoną grafiką. Autorzy nie tylko podnieśli rozdzielczość, lecz również pochylili się nad modelami postaci i podmienili tekstury, dzięki czemu otoczenie prezentuje się znacznie przyjemniej dla oka. W trakcie rozgrywki możemy w dowolnym momencie przełączać się pomiędzy klasyczną i nową wersją oprawy wizualnej.

Ostatnia modyfikacja 15 lutego 2024

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 76 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,5 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Tomb Raider I-III Remastered: 16+

Tomb Raider I-III Remastered Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-3240 3.4 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 730 / Radeon R7 240 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 7 64-bit
PC
PS4
PS5
XONE
XSX
Switch