Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Saber Interactive

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w Maplewood; poza tym firma posiada oddziały w Sankt Petersburgu, Kijowie, Madrycie oraz Mińsku. Saber Interactive tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole, a jest najbardziej znane z pierwszo- lub trzecioosobowych strzelanek; w portfolio tego zespołu można jednak znaleźć również zręcznościówki oraz symulatory.

Historia

Studio Saber Interactive rozpoczęło działalność w 2001 roku. Firma została założona przez Andreya Ionesa, Antona Krupkina oraz Matthew Karcha. Początkowo siedziba zespołu mieściła się w Millburn, w stanie New Jersey, jednak z czasem zespół przeniósł się do Maplewood.

Debiutancki projekt studia, czyli strzelanka zatytułowana Will Rock, dla której źródłem inspiracji był kultowy Serious Sam, zadebiutował w 2003 roku. Na potrzeby gry zespół opracował własny silnik graficzny, czyli Saber3D Engine, z którego korzystał w kolejnych projektach.

Na następną produkcję od omawianej ekipy gracze musieli poczekać aż do 2007 roku, kiedy to zadebiutowało TimeShift – kolejny FPS. W 2011 roku odbyła się premiera gry Battle: Los Angeles – adaptacji filmu pod tym samym tytułem, również utrzymanej w konwencji strzelanki. Poza tym niedługo później na sklepowych półkach pojawiło się Halo: Combat Evolved Anniversary, w którego tworzeniu Saber Interactive pomagało zespołowi 343 Industries.

W 2012 roku studio oddało w ręce graczy Inversion; tym razem była to strzelanka TPP. Rok 2013 przyniósł natomiast premierę multiplayerowego TPS-a zatytułowanego God Mode oraz gry R.I.P.D. The Game, opartej na filmie pod tym samym tytułem; wyżej wymienione produkcje były owocami współpracy Saber Interactive oraz firmy Old School Games. W latach 2014-2015 studio powróciło do pracy nad marką Halo, współtworząc Halo: The Master Chief Collection oraz nastawione na multiplayer Halo Online.

Dwa lata później studio zaczęło schodzić ze ścieżki obranej jeszcze w 2003 roku, tworząc zręcznościowe MX Nitro oraz NBA Playgrounds. Poza tym do sprzedaży trafiła opracowana przez nie, rozbudowana wersja gry Spintires o podtytule MudRunner, która rok później doczekała się dodatku zatytułowanego American Wilds.

Firma nie zapomniała jednak całkowicie o swoich korzeniach i wzięła również udział w produkcji Quake Champions. Poza tym w grudniu 2017 roku świat po raz pierwszy usłyszał o grze World War Z, która zmierzała na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Nim jednak ostatni z wymienionych tytułów trafił do sprzedaży, w sklepach pojawiło się stworzone przez Saber Interactive NBA Playgrounds 2. Ponadto w 2018 roku studio zapowiedziało jeszcze jeden projekt, czyli SnowRunner.


Wydane gry

World of Speedanulowana