Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCX360
Okładka Defense Grid: The Awakening (PC)

Defense Grid: The Awakening

Wariacja na temat popularnej gry strategicznej Tower Defense. Tym razem jednak w grafice 3D, z miłymi dla oka otoczeniami, spektakularnymi wybuchami i efektami graficznymi oraz dynamiczną i energetyczną ścieżką dźwiękową.

Strategiczne | science fiction | RTS | tower defense | indie

Okładka Defense Grid: The Awakening (PC)

data premiery gry:

8gru2008

PC

2wrz2009

X360

Defense Grid: The Awakening to kolejna wariacja na temat przewijający się w całkiem sporej ilości gier, głównie flashowych. Naszą bazę atakują kolejne fale przeciwników, a my, mając do dyspozycji różnego rodzaju wieżyczki, usiłujemy nie dopuścić oponentów do unicestwienia nas.

Tym razem jednak ten prosty pomysł przeniesiono na komputery osobiste, a dodatkowo uczyniono to implementując go w grafice 3D. Całość okraszono miłymi dla oka otoczeniami, spektakularnymi wybuchami i efektami graficznymi oraz dynamiczną i energetyczną ścieżką dźwiękową. Wykazano się także inwencją jeśli chodzi o rodzaje przeciwników – atakują nas nie tylko hordy coraz szybszych czy silniejszych robotów – niektóre z nich posiadają bowiem zdolność kamuflażu i widoczne są dopiero w bardzo bliskiej odległości od naszych wieżyczek, bądź też potrafią ukryć poruszające się w ich pobliżu wrogie jednostki, a nawet skrywać ich pewną ilość w swoim wnętrzu. W sumie w skład wrogich armii wchodzi 15 różnych rodzajów przeciwników.

Kluczem do sukcesu jest umiejętność strategicznego rozmieszczenia wspomnianych wieżyczek, jak również odpowiedniego ich rozwoju – każda z nich bowiem może zostać poddana dwukrotnemu ulepszeniu, zwiększając przykładowo swoją siłę ognia czy zasięg. Umiejętne ich umiejscowienie może natomiast pomieszać szyki w szeregach wroga wydłużając jego drogę do naszej bazy oraz dać czas innym wieżyczkom na likwidację przeciwników. Należy wspomnieć, że oprócz typowo ofensywnych struktur, gra oferuje też obronne budowle, spowalniające atakujących czy też wzmacniające działanie wieżyczek stojących w promieniu ich aktywności.

Jedną z mocnych stron Defense Grid: The Awakening jest z pewnością intuicyjny interfejs, dzięki któremu gracze mogą cieszyć się zabawą bez zagłębiania się w gąszcze przeróżnych statystyk czy opcji. Główny, fabularny tryb rozgrywki składa się z 20 unikalnych poziomów, co przekłada się na około 8 godzin zabawy. Ponadto tytuł oferuje praktycznie nieskończoną frajdę przy tzw. Challenge Modes, gdzie przykładowo mamy do dyspozycji tylko 10,000 środków pieniężnych, możemy korzystać wyłącznie z podstawowych wersji wieżyczek lub też ich maksymalna ilość zostaje ograniczona do 10.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 149 głosów czytelników.

Gry podobne do Defense Grid: The Awakening

Klasyfikacja PEGI Defense Grid: The Awakening

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Defense Grid: The Awakening

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 1
  • 5 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (NVIDIA GeForce 7600 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista
  • 1 GB HDD
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live

U.V. Impaler Ekspert 11 marca 2011

Defense Grid: The Awakening to dopracowany i przyjemny produkt, który zapewnie kilka godzin znakomitej zabawy, a dla wielbicieli śrubowania wyników nawet kilkanaście. Co najważniejsze, z powodzeniem mogą eksploatować go zarówno weterani gatunku, jak i Ci z Was, którzy dotąd nie mieli okazji zmierzyć się z tego typu tytułami.

8.0
Defense Grid: The Awakening za darmo w Epic Games Store
Defense Grid: The Awakening za darmo w Epic Games Store

wiadomość20 grudnia 2020

Na Epic Games Store pojawiła się kolejna darmowa produkcja. Jest to Defense Grid: The Awakening. Grę można odebrać do jutra.

Kontynuacja gry Defense Grid: The Awakening na Kickstarterze
Kontynuacja gry Defense Grid: The Awakening na Kickstarterze

wiadomość12 lipca 2012

Zespół Hidden Path Entertainment rozpoczął zbiórkę funduszy na serwisie Kickstarter na kontynuację gry Defense Grid: The Awakening. Wielbiciele tego tytułu otrzymają sequel lub dodatek, w zależności od sumy zebranych pieniędzy.

Wieści ze świata (PlayStation 3, Forza Motorsport 3, Command & Conquer 4) 3/03/10
Wieści ze świata (PlayStation 3, Forza Motorsport 3, Command & Conquer 4) 3/03/10

wiadomość3 marca 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj piszemy m.in. demie MotoGP 09/10, procesie produkcji Mirror’s Edge, dodatkach do Forza Motorsport 3, nowym kontrolerze dla PlayStation 3, a także przedpremierowym zestawie Command & Conquer 4. Zapraszamy do lektury.

Wieści ze świata (GTA: Chinatown Wars, Guitar Hero 5, WET) 26/08/09
Wieści ze świata (GTA: Chinatown Wars, Guitar Hero 5, WET) 26/08/09

wiadomość26 sierpnia 2009

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: data premiery GTA: Chinatown Wars na PSP i Resident Evil: Darkside Chronicles na Wii, Matthew Bellamy i Kurt Cobain w Guitar Hero 5, debiut dema WET, trzy miliony egzemplarzy Wii Sports Resort i inne. Zapraszamy do lektury.

Wieści ze świata (Batman: Arkham Asylum, Hearts of Iron 3, Colin McRae: DiRT 2) 24/07/09
Wieści ze świata (Batman: Arkham Asylum, Hearts of Iron 3, Colin McRae: DiRT 2) 24/07/09

wiadomość24 lipca 2009

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiejsze wydanie pęka w szwach ze względu na imprezę Comic Con 09. Mówimy między innymi o nowej grze o duchach, spotkaniu Batmana ze Scarecrowem, jeszcze bardziej ekstremalnym DiRT 2 oraz uroczym zdjęciu, które rzekomo pochodzi z nowej gry LucasArts.

PC
X360