Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Beamdog

Firma producent wydawca

Kanadyjska firma (z siedzibą w Edmonton) zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier wideo. Produkcje opracowane i wydane przez Beamdog można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych. Zespół znany jest głównie z odświeżania i rozbudowy kultowych gier RPG, jednak ma w swoim portfolio również inne projekty. Firma posiada wewnętrzne studio deweloperskie – Overhaul Games.

Historia

Firma Beamdog została założona w 2009 roku, przez Trenta Ostera oraz Camerona Tofera; pierwszy z nich był współzałożycielem uznanego studia BioWare, z kolei drugi był w tej ekipie głównym programistą. Zespół już na początku swej działalności obrał ścieżkę, którą miał podążać przez kolejne lata. Mowa o tworzeniu (później również wydawaniu) odświeżonych wersji kultowych gier, a w niektórych przypadkach – również ich rozbudowie.

W 2011 roku ekipa przygotowała konwersję kultowego MDK 2 na konsolę Nintendo Wii. Rok później firma oddała w ręce graczy zremasterowaną wersję tej produkcji (MDK 2 HD), stworzoną z myślą o komputerach osobistych. Obie pozycje zostały wydane przez firmę Interplay Entertainment. Po premierze drugiego z wymienionych tytułów postanowiono powołać wewnętrzny zespół deweloperski, odpowiadający za przygotowywanie kompleksowych remasterów. Studio nazwano Overhaul Games, chcąc odzwierciedlić ogrom pracy wykonywanej przy jego dziełach.

Odświeżanie kultowych RPG-ów...

W 2012 roku światło dzienne ujrzała gra Baldur's Gate: Enhanced Edition, będąca remasterem kultowego RPG-a z 1998 roku. Pakiet przygotowany przez Overhaul Games i wydany przez Beamdog zawierał podstawową wersję gry Baldur’s Gate i dodatek Opowieści z Wybrzeża Mieczy. Deweloperzy nie tylko odświeżyli oprawę graficzną, lecz także wprowadzili trójkę herosów nieobecnych w oryginale. Co ciekawe, niedługo po zapowiedzi tej pozycji autorzy zaczęli snuć dalekosiężne plany o stworzeniu pełnoprawnej trzeciej odsłony cyklu. Jak miało się okazać w 2019 roku, ostatecznie ów projekt powierzono innemu zespołowi – Larian Studios.

W 2013 roku nakładem firmy Beamdog do sprzedaży trafiła gra Baldur's Gate II: Enhanced Edition, czyli zestaw zawierający zremasterowaną wersję gry Baldur's Gate II: Shadows of Amn oraz dodatku Tron Bhaala. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej odsłony cyklu, autorzy z Overhaul Games wzbogacili całość o czwórkę dodatkowych herosów oraz nowe wątki fabularne. W 2014 roku na sklepowych półkach pojawiło się Icewind Dale: Enhanced Edition, również przygotowane przez Overhaul Games i wydana przez Beamdog.

W 2016 roku firma Beamdog opracowała Baldur's Gate: Siege of Dragonspear, czyli duże rozszerzenie do gry Baldur's Gate: Enhanced Edition, z akcją osadzoną pomiędzy pierwszą i drugą częścią serii. W 2017 roku zadebiutował Planescape Torment: Enhanced Edition (stworzony prez Overhaul Games i wydany przez Beamdog), z kolei w 2018 roku do sprzedaży trafiło Neverwinter Nights: Enhanced Edition (opracowane i wydane przez Beamdog).

Wszystkie wyżej wymienione produkcje, począwszy od Baldur's Gate: Enhanced Edition, początkowo były dostępne wyłącznie na komputerach osobistych i urządzeniach mobilnych. W październiku 2019 roku pojawiły się również na PlayStation 4, Xboksie One oraz Nintendo Switch. Wydawcą wersji na te platformy była firma Skybound Games.

...ale nie tylko

W lutym 2019 roku firma Beamdog ogłosiła, że pracuje nad adaptacją kultowej planszówki zatytułowanej Axis & Allies: 1942 Second Edition. Produkcja nosząca miano Axis & Allies 1942 Online zadebiutowała we Wczesnym dostępie na platformie Steam 31 lipca tego samego roku i doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy („w większości pozytywne” recenzje).

W kwietniu 2021 roku Beamdog ujawnił natomiast, że pracuje nad zupełnie nowym projektem, niebędącym remasterem. Studio nie podzieliło się wówczas żadnymi konkretami na temat tego tajemniczego dzieła.