Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Elex - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Elex - poradnik do gry

Elex - poradnik do gry

Epicki przewodnik po nowym wspaniałym świecie. Kompletny, rozbudowany poradnik do Elex nie tylko wytłumaczy ci krok po kroku każde zadanie, ale również objaśni rozwój postaci, walkę, umiejętności, odkryje wszystkie sekrety gry i pomoże wybrać frakcję. Nie zapomnieliśmy o craftingu.

Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2022

Nieoficjalny poradnik do gry Elex zawiera komplet informacji i porad pomocnych w zrozumieniu podstawowych mechanik rozgrywki oraz w pomyślnym dotarciu do finału opowieści rozpisanej na conajmniej kilkadziesiąt gry. Nasz poradnik powinien zainteresować zarówno tych graczy, którzy po raz pierwszy rozpoczynają przygodę w Elex, jak i osoby, które spędziły już z grą sporo czasu i szukają odpowiedzi na jakiś konkretny temat.

Pierwszym bardzo dużym rozdziałem niniejszego poradnika jest przewodnik po grze Elex. W rozpoczęciu nowej gry pomagają przede wszystkim porady na start, a także strony ze wskazówkami dotyczącymi m.in. walki, eksploracji świata, rozmów z NPC-ami, zaliczania zadań, craftingu, regeneracji zdrowia, kradzieży czy hakowania. Pomocne powinny okazać się również podrozdziały dotyczące rozwoju postaci (w tym polecanych buildów), frakcji zamieszkujących świat gry (Berserkowie, Banici i Klerycy) oraz lokalizacji trenerów, handlarzy, receptur, napojów elex i unikalnych przedmiotów.

Ważną częścią przewodnika jest podrozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Możecie się z niego dowiedzieć m.in. czego nie robić w grze (najczęściej popełniane błędy), jak łatwo gromadzić XP, jak pozyskiwać elexit (lokalną walutę - złoto), jak unikać częstych zgonów w pierwszych godzinach kampanii, gdzie znaleźć główne miasta na mapie świata, jak dobrać najlepsze umiejętności na start, czy jak zdobyć pierwszą dobrą broń dla Jaxa.

Drugim głównym rozdziałem poradnika jest opis przejścia gry, w którym uwzględnione zostały wszystkie rodzaje questów - główne misje (wraz z zakończeniem), poboczne questy, a także zadania towarzyszy podróżujących z głównym bohaterem i questy frakcji, dzięki którym możliwe stanie się poprawianie relacji z nimi i dołączanie do nich. Solucję uzupełniają mapy atlasu świata, które pokazują wszystkie najważniejsze krainy Magalan - Edan, Tavar, Abessę, Ignadon i Xacor.

Oprócz dużych rozdziałów w poradniku znalazły się też mniejsze. Zalicza się do nich przede wszystkim poradnik trofeowy pomocny w odblokowaniu 100% osiągnięć. Dodatkowo możecie dowiedzieć się m.in. na temat wymagań sprzętowych PC oraz tego ile czasu zajmuje przejście gry Elex.

Elex: Szybkie porady na start

 1. Jak najczęściej zapisujcie grę. W grze Elex wyjątkowo łatwo można zginąć np. po napotkaniu znacznie silniejszego potwora od głównego bohatera. Sejwowanie może też Was uchronić przed niewłaściwymi decyzjami w questach. Warto zapisywać postępy na początku każdego większego questu i przed wkroczeniem po raz pierwszy do nowego miasta czy innej ważniejszej lokacji.
 2. Otwieranie ekwipunku i innych menu nie pauzuje rozgrywki. Można łatwo zapomnieć o tym utrudnieniu, bądź też początkowo go w ogóle nie odnotować i w rezultacie doprowadzić do sytuacji, w której główny bohater zostanie nagle zaatakowany. Okna menu otwierajcie z dala od przeciwników, najlepiej w bezpiecznych lokacjach.
 3. Plecak odrzutowy pomaga w eksploracji. Możecie z jego pomocą docierać w trudniejsze miejsca czy do lokacji, które wcześniej były całkowicie niedostępne (np. dachy wysokich budynków). Nie zapominajcie jednak o bardzo ograniczonym maksymalnym czasie lotu. Nieostrożne używanie plecaka może doprowadzić do śmierci po upadku z dużej wysokości.
 4. Zbierajcie cały odnajdywany loot. W Elex nie ma żadnych ograniczeń pojemności plecaka bohatera - ani co do liczby przedmiotów, ani w kwestii maksymalnego udźwigu. Podnoście wszystkie odnajdywane rzeczy, także te, które na pewno się Wam nie przydadzą, bo będzie je można łatwo sprzedać handlarzom.
 5. Jak najwcześniej zrekrutujcie jakiegoś towarzysza. Podróżowanie w dwuosobowej grupie jest znacznie lepszym pomysłem od rozgrywki solo. Członek drużyny może nie tylko pomagać w atakowaniu napotykanych pzeciwników, ale również odwracać uwagę od Jaxa i jest to szczególne pomocne w sytuacji grania postacią dążącą do używania magii lub walki dystansowej.
 6. Nie śpieszcie się z przyłączeniem do frakcji. Powinniście najpierw pozaliczać możliwie jak najwięcej questów, które są dostępne dla wszystkich, tzn. także dla niezrzeszonego bohatera. Pozwoli to Wam zdobyć możliwie jak najwięcej XP, a przy okazji lepiej poznacie też poszczególne frakcje i łatwiej wybierzecie swojego faworyta.

Więcej wskazówek i podpowiedzi znajdziecie na osobnej stronie: Porady na start.

Elex: Wszystkie questy główne i zakończenie

Główny wątek fabularny w Elex składa się z 4 rozdziałów oraz dłuższego finału prowadzącego do zakończenia przygody. Poniżej znajdziecie listę głównych zadań z naszego opisu przejścia.

Rozdział 1 - Rozpoczęcie łowów

 1. Przetrwanie
 2. Skradziony sprzęt
 3. Schronisko separatystów
 4. Matecznik: Siła środka
 5. Big Bang
 6. Wielka ofensywa Ulbrichta
 7. Na skrzydłach wolności

Rozdział 2 - Plany wojenne

 1. Staruszek
 2. Plan Bitwy Zardoma

Rozdział 3 - Otwarta wojna

 1. Konfrontacja z Pielgrzymem
 2. Wojna z maszynami
 3. Spotkanie rodzinne
 4. Poważne podejrzenia
 5. Uszkodzony reaktor

Rozdział 4 - Sekret Hybrydy

 1. Przez lodową pustynię
 2. Sprawdzian separatystów
 3. Głos Elexu
 4. Kim jestem?
 5. Ostatni lot

Finał gry i zakończenie

 1. Bitwa o Xakor
 2. Gniazdo bestii
 3. Przyszłość Magalanu

Elex: Przewodnik po grze

Na poszczególnych stronach przewodnika opisaliśmy najważniejsze mechaniki rozgrywki, a także przygotowaliśmy różnorakie porady, dzięki którym powinniście rzadziej ginąć i unikać popełnienia najczęstszych błędów.

 1. Oziębłość
 2. Eksploracja świata gry
 3. Walka
 4. Rozmowy z postaciami
 5. Kradzież
 6. Podział zadań
 7. Crafting
 8. Inwentarz
 9. Hakowanie
 10. Wydobywanie surowców
 11. Regeneracja zdrowia, poziomy trudności
 12. Podróżowanie z towarzyszem

Elex: FAQ

Rozdział FAQ naszego poradnika oferuje rozwiązania najczęstszych problemów, a także wyjaśnia niektóre mniej oczywiste kwestie.

 1. Początek gry - jak przeżyć?
 2. Zwiedzanie świata - jaka kolejność?
 3. Lepsza broń na start - jak zdobyć?
 4. Czego nie robić w Elex?
 5. Doświadczenie - jak łatwo zdobywać?
 6. Elexit (złoto) - jak gromadzić?
 7. Umiejętności na start - które?
 8. Dziupla w Goliet - jak dotrzeć?
 9. Pierwszy towarzysz - kogo przyłączyć?
 10. Szybka podróż - jak odblokować?
 11. Główne miasta - gdzie są w grze?
 12. Miasto pod Kopułą - jak wejść?
 13. Najlepsza frakcja - która?
 14. Boss The Big Bang - jak pokonać?
 15. Okulary przeciwsłoneczne - gdzie są?

Elex: Frakcje

W rozdziale Frakcje zamieściliśmy informacje o 3 głównych ugrupowaniach ze świata gry (Banicy, Klerycy, Berserkowie) wraz z informacjami o sposobach dołączenia do ich. Oprócz tego możecie dowiedzieć się o mniejszych, niegrywalnych frakcjach.

 1. Ogólne informacje o frakcjach
 2. Berserkowie
 3. Banici
 4. Klerycy
 5. Pozostałe frakcje

Elex: Rozwój postaci

Osobny rozdział naszego poradnika w całości skupia się na temacie awansowania głównego bohatera po to żeby Jax mógł stać się silniejszy. Przygotowaliśmy dodatkowo najlepsze buildy i rekomendacje na temat dołączenia do frakcji pasującej do obranego stylu gry.

 1. Rozwijanie Jaxa - praktyczne porady
 2. Wybór frakcji
 3. Sugerowane buildy

Elex: Wszystkie questy poboczne, towarzyszy i frakcji

Opcjonalne zadania w Elex dzielą się na 3 główne kategorie. "Zwykłe" poboczne questy opisaliśmy według lokacji, w których są rozpoczynane. W przypadku zadań towarzyszy każde z nich dotyczy innej osoby i ma również osobną stronę w poradniku. Ostatnia grupa to questy frakcji i stworzyliśmy mini-rozdziały solucji dla każdego z trzech napotykanych ugrupowań.

Zadania poboczne

 1. Misje z regionu Edan
 2. Misje z regionu Tavar
 3. Misje z regionu Abessa
 4. Misje z regionu Ignadon
 5. Misje z regionu Xacor

Zadania towarzyszy

 1. Lista wszystkich towarzyszy
 2. Berserker wojownik [Duras]
 3. Na wpół uszkodzona puszka [C.R.O.N.Y. U4]
 4. Sprytny oszust [Ray]
 5. Garść kryształków [Ray]
 6. Rozgniewana dziewczyna [Zołza]
 7. Pozdrów samotnego kleryka [Falk]
 8. Elementy techniczne potrzebne Falkowi [Falk]
 9. Wybraniec [Kaja]

Zadania frakcji

 1. Dołączenie do Berserkerów i ich misje
 2. Dołączenie do Banitów i ich misje
 3. Dołączenie do Kleryków i ich misje

Elex: Atlas świata

W naszym poradniku możecie znaleźć mapę świata, a także mapy wszystkich najważniejszych krain - regionów. Oprócz tego przygotowaliśmy różnorakie zestawienia pomocne w odkrywaniu sekretów i unikalnego lootu.

Mapy

 1. Mapa świata - zadania
 2. Mapa krainy Edan (Goliet)
 3. Mapa krainy Abessa (Domed City)
 4. Mapa krainy Tavar (Fort)
 5. Mapa krainy Ignadon (The Hort)
 6. Mapa krainy Xakor (Ice Palace)

Zestawienia

 1. Trenerzy umiejętności
 2. Handlarze
 3. Butelki elex drink
 4. Instrukcje i przepisy
 5. Legendarne przedmioty

Elex: Trofea i platyna

Elex pozwala odblokować 51 trofeów i znajduje się wśród nich platynowe trofeum, o które mogą powalczyć użytkownicy konsol PS4 i PS5 (w ramach wstecznej kompatybilności). Nasz poradnik trofeowy dzieli się na 3 główne strony i ich lektura pomoże Wam w zdobyciu 100% osiągnięć.

 1. Ogólne informacje na temat trofeów
 2. Plan zdobycia wszystkich trofeów
 3. Lista trofeów

Elex: Wymagania sprzętowe PC

 1. System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit
 2. Procesor: Intel Core i5 2.5 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz
 3. Pamięć RAM: 6 GB
 4. Karta graficzna: 1GB NVIDIA GeForce GTX 570 / Radeon HD 5870
 5. Wymagane miejsce na dysku: 35 GB

Powyższa konfiguracja to minimalne wymagania gry Elex 1 w wersji na PC. Więcej informacji znajdziecie na stronie Wymagania sprzętowe.

Elex: Długość gry

Elex jest długą i rozbudowaną produkcją, przy czym jeśli skoncentrujecie się wyłącznie na głównym wątku fabularnym, to możliwe jest ukończenie gry w mniej niż 30 godzin. Całkowity czas rozgrywki mogą zdecydowanie wydłużyć poboczne questy i aktywności, a także staranna eksploracja mapy świata, na której ukryto wiele unikalnego lootu. Powoduje to, że z grą możecie spędzić ponad 70 godzin.

Komplet informacji na temat tego ile czasu zajmuje przejście Elex znajdziecie na osobnej stronie Długość gry.

Elex: Polska wersja gry

Gra Elex oferuje pełną polską wersję językową, która obejmuje polski dubbing oraz polskie napisy. Możecie też jednak wybierać inne języki, jak również łączyć różne języki napisów i kwestii dialogowych.

Komplet informacji na temat wersji językowych oferowanych przez grę Elex znajdziecie na stronie Polska wersja gry.

Autorzy Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Radosław "Wacha" Wasik


Informacje o Elex - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 161, ilustracje: 423 , mapy i obrazki z oznaczeniami: 9.

Przewodnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 16 października 2017, odwiedź Przewodnik do gry

Opis przejścia gry

Ostatnia aktualizacja : 27 października 2017, odwiedź Opis przejścia gry

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Elex - poradnik do gry