Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 10 września 2008, 08:37

autor: SETH

Microsoft zamyka twórców serii Age of Empires

Kiedy w 2006 roku koncern Microsoft poinformował, że znana z wcześniejszych dokonań na polu gier strategicznych na PC grupa Ensemble Studios (przejęta przez firmę Billa Gatesa w 2001 roku) zmierzy się z najnowszą produkcją na Xboxa 360 zatytułowaną Halo Wars, nikt wtedy nie przypuszczał, że ta zasłużona firma zostanie w ciągu kilku lat zamknięta.

Kiedy w 2006 roku koncern Microsoft poinformował, że znana z wcześniejszych dokonań na polu gier strategicznych na PC grupa Ensemble Studios (przejęta przez firmę Billa Gatesa w 2001 roku) zmierzy się z najnowszą produkcją na Xboxa 360 zatytułowaną Halo Wars, nikt wtedy nie przypuszczał, że ta zasłużona firma zostanie w ciągu kilku lat zamknięta. Niestety rzeczywistość okazała się brutalna. Wczoraj pojawiły się pogłoski o tym, że Gigant z Redmond wkrótce po wydaniu Halo Wars zamierza zlikwidować przystań, w której swoje schronienie znaleźli twórcy serii Age of Empires, do tej pory sprzedanej w około 20 milionach egzemplarzy. Microsoft Games Studios nie zamierzało długo czekać na rozwój wydarzeń i niedługo po tym oficjalnie potwierdziło te rewelacje.

Microsoft zamyka twórców serii Age of Empires - ilustracja #1

Zespół Ensemble może pochwalić się bezcennym wkładem w rozwój przemysłu gier wideo: wydanymi seriami Age of Empires i Age of Mythology a także wyczekiwanym przez wszystkich Halo Wars. Decyzja ta w żaden sposób nie wpłynie na jakość Halo Wars, o czym świadczy fakt, że wiele osób, które miało już szansę przetestować Halo Wars zgadza się z twierdzeniem, że gra jest fantastyczna. - brzmi oficjalne oświadczenie Microsoft – „Decyzja ta została podjęta z czysto finansowych względów i pozwoli Microsoft Games Studios kroczyć ścieżką wzrostu. Nie był to dla nas łatwy krok do podjęcia, możemy jednak zapewnić, że Microsoft postara się zatrudnić w swoich oddziałach jak największą liczbę osób, które pracowały w Ensemble, a nie przejdą do nowopowstałego studia .”

Okazuje się bowiem, że część osób będąca trzonem Ensemble Studios utworzy zupełnie nową firmę zajmującą się produkcją gier. Ponadto na mocy stosownego porozumienia z Microsoft Game Studios, oferować będzie wsparcie dla wydanego wcześniej Halo Wars oraz współpracować z MGS przy innych nowotworzonych tytułach.

Tak naprawdę trudno zrozumieć decyzję MS dotyczącą zamknięcia uznanej marki, jaką jest Ensemble Studios, i stworzenia na jej miejscu studia o innej nazwie, lecz w większości i tak z tymi samymi ludźmi. Czy to kwestia podatków i ulg, które pozwolą zaoszczędzić trochę grosza Gigantowi, czy też radykalne czystki wewnątrz studia odpowiedzialnego za serię Age of Empires? Możemy tylko spekulować.