Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

8. historyczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 8. Gry o tematyce historyczne ułożone według popularności.

PC
PC Windows187 WWW3
PlayStation
Sony PlayStation 52 Sony PlayStation 454 Sony PlayStation 321 Sony PlayStation 23
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable1 PlayStation Vita9
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S2 Microsoft XBOX ONE48 Microsoft Xbox 36018
Microsoft Xbox
Mobile
Android18 Apple iOS22 Windows Phone3
Nintendo
Nintendo Switch20
Nintendo Wii
Nintendo DS1 Nintendo Wii U5 Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Europa Universalis IV: Wealth of Nations
Europa Universalis IV: Wealth of Nations

Strategiczne 30 maja 2014

Drugi oficjalny dodatek DLC do czwartej odsłony popularnej serii strategicznej firmy Paradox Interactive. Zgodnie z nazwą, rozszerzenie koncentruje się tym razem na finansowej stronie rozgrywki, co przejawia się m.in. w znacząco rozbudowanym systemie handlu. Do dyspozycji graczy oddano kilka całkiem nowych mechanizmów związanych z ekonomią. W grze możemy więc np.

PC

Nobunaga's Ambition: Taishi
Nobunaga's Ambition: Taishi

Przygodowe 30 listopada 2017

Kolejna odsłona serii turowych strategii tworzonych przez firmę Koei Tecmo, tym razem przeznaczona nie tylko na duże platformy, ale też urządzenia mobilne. Gracze ponownie przenoszą się do feudalnej Japonii z okresu Sengoku i biorą udział w najważniejszych bitwach tej burzliwej epoki.

PCPS4SwitchANDiOS

Europa Universalis IV: Common Sense
Europa Universalis IV: Common Sense

Strategiczne 9 czerwca 2015

Szósty duży dodatek DLC do wydanej w 2013 roku gry firmy Paradox Interactive, stanowiącej czwartą odsłonę rozwijanego od 2001 roku cyklu gier strategicznych. Najważniejszym elementem wprowadzonym w Europa Universalis IV: Common Sense jest nowy system rozwoju prowincji, których rozbudowa ograniczona została rozmiarem terenu oraz tzw. wartością rozwoju.

PC

Romance of the Three Kingdoms XIII
Romance of the Three Kingdoms XIII

Strategiczne 28 stycznia 2016

Trzynasta pełnoprawna odsłona popularnego cyklu turowych gier strategicznych z elementami RPG, rozwijanego nieprzerwanie już od trzech dekad przez japońskie studio Koei. Akcja gry osadzona jest w II wieku p.n.e. w Chinach – za czasów panowania dynastii Han i następującej po niej epoki Trzech Królestw.

PCPS4XONEPS3

Through the Darkest of Times
Through the Darkest of Times

Strategiczne 30 stycznia 2020

Osadzona w realiach historycznych nietypowa gra strategiczna. W Through the Darkest of Times wcielamy się w przywódcę berlińskiego ruchu oporu w czasach Trzeciej Rzeszy. Za grę odpowiada Paintbucket Games.

PCPS4XONESwitchANDiOS

My Child Lebensborn
My Child Lebensborn

Przygodowe 7 maja 2018

Nietypowa produkcja, która stawia gracza w roli opiekuna adoptowanego dziecka. Akcja toczy się w Norwegii, w latach 50-tych XX wieku. Maluch, którym się opiekujemy urodził się w ramach nazistowskiego programu Lebensborn. W związku z tym jest powszechnie poniżany przez fakt posiadania niemieckiego ojca.

PCANDiOS

Hegemony III: Clash of the Ancients
Hegemony III: Clash of the Ancients

Strategiczne 25 sierpnia 2015

Trzecia odsłona serii strategicznej osadzonej w realiach starożytnych i zapoczątkowanej w 2010 roku przez kanadyjskie Longbow Digital Arts. Akcja gry przenosi nas w odległą przeszłość – do czasów powstania Rzymu, kiedy to armie Greków, Galów, Rzymian i Etrusków toczyły ze sobą zacięte boje o panowanie nad Półwyspem Apenińskim. Podczas zabawy możemy odtworzyć drogę Rzymu do hegemonii w starożytnym świecie, bądź spróbować zmienić historię, stając na czele jednej z pozostałych nacji.

PC

Aztez
Aztez

Strategiczne 1 sierpnia 2017

Stylowa produkcja niezależnego, amerykańskiego studia Team Colorblind, łącząca w sobie elementy dwóch pozornie rozbieżnych gatunków: strategii turowej i chodzonej bijatyki. Akcja gry Aztez toczy się 20 lat przed przybyciem na kontynent hiszpańskich konkwistadorów, a zadaniem gracza jest rozwijanie granic azteckiego państwa, ściąganie podatków i reagowanie na rozmaite zdarzenia losowe. O ile całość bazuje na założeniach gatunku strategii, nasza siłowa interwencja może okazać się potrzebna np.

PCPS4XONESwitchPSV

1979 Revolution: Black Friday
1979 Revolution: Black Friday

Przygodowe 5 kwietnia 2016

Nieszablonowa gra akcji skupiająca się na rewolucji islamskiej z roku 1979, która doprowadziła do obalenia dyktatury szacha Mohammada Rezy Pahlavi w Iranie. Intencją twórców 1979 Revolution jest przedstawienie historycznych wydarzeń z kilku kontrastujących punktów widzenia. Rezultatem ma być ukazanie moralnych kontrowersji wokół dokonującej się rewolucji. W zależności od tego, jaką postać w danej chwili kontrolujemy, rozgrywka odznacza się nieco inną mechaniką.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDiOS

Assassin's Creed III: Tyrania Króla Waszyngtona - Zdrada
Assassin's Creed III: Tyrania Króla Waszyngtona - Zdrada

Akcji 19 marca 2013

Drugi epizod trzyczęściowego rozszerzenia do wydanej w 2012 roku gry Assassin’s Creed III firmy Ubisoft. Dodatek o nazwie Tyrania Króla Waszyngtona: Zdrada (ang. The Betrayal) opowiada dalszą część historii zapoczątkowanej w pierwszym DLC.

PCX360PS3WiiU

Numantia
Numantia

Strategiczne 24 października 2017

Numantia to strategiczna gra turowa, skupiająca się na oddaniu historycznego klimatu wojny numantyjskiej – konfliktu toczonego między starożytnymi Hiszpanami oraz Imperium Rzymskim w drugim wieku p.n.e. Podczas bitew musimy strategicznie operować różnorodnymi oddziałami wojsk Iberyjczyków lub legionistami, a między potyczkami zadbać o elementy logistyczne i zasoby naszej armii.

PCPS4XONE

The Great Whale Road
The Great Whale Road

RPG 31 marca 2017

Osadzona w realiach wczesnego średniowiecza gra RPG z elementami strategii, będąca debiutancką produkcją studia Sunburned Games. Akcja The Great Whale Road toczy się w VII wieku w Europie, a autorzy postawili przede wszystkim na realizm historyczny oraz warstwę fabularną, podzieloną na odrębne kampanie dla każdej z dostępnych nacji (m.in. Duńczyków, Franków, Piktów oraz Anglosasów).

PC

Nobunaga's Ambition: Sphere of Influence
Nobunaga's Ambition: Sphere of Influence

Strategiczne 12 grudnia 2013

Czternasta odsłona jednej z najdłuższych japońskich serii strategicznych, rozwijanych od 1983 roku przez firmę KOEI. W grze wcielamy się w postać pana feudalnego ery Sengoku, który walczy w imię wielkiej idei zjednoczenia podzielonego wojnami kraju, stając się jednocześnie pierwszym japońskim Szogunem. Rozgrywka opiera się na trzech filarach: kreacji, dyplomacji oraz wojnie.

PCPS4PS3PSV

Romance of the Three Kingdoms XI
Romance of the Three Kingdoms XI

Strategiczne 6 lutego 2007

Romance of the Three Kingdoms XI to wyprodukowana przez studio deweloperskie Koei strategia turowa, będąca jedenastą odsłoną serii rozwijanej od lat 80. ubiegłego stulecia. Fabuła gry bazuje na motywach XIV-wiecznej powieści "Dzieje trzech królestw". Gracz bierze udział w rywalizacji przywódców państw Wei, Shu i Wu, dążących do przejęcia władzy nad Chinami.

PCPS2

Jerusalem: The Holy City
Jerusalem: The Holy City

Przygodowe 1 czerwca 2002

Druga cześć trylogii opowiadającej o przygodach młodego szkockiego podróżnika Adriana Blake’a. Tym razem przenosimy się do miasta Jeruzalem roku 1552, gdzie musimy ponownie ocalić wybrankę naszego serca – Sofię.

PC

BattleRush 2
BattleRush 2

Akcji 18 października 2018

Oryginalny FPS, którego akcja została osadzona na froncie wschodnim drugiej wojny światowej. Tytuł BattleRush 2 wyróżnia się rozgrywką zawierającą elementy survivalu, a także wysokim poziomem zniszczalności otoczenia.

PC

Touche: Przygody Piątego Muszkietera
Touche: Przygody Piątego Muszkietera

Przygodowe 31 grudnia 1995

Klasyczna przygodówka point-and-click, utrzymana w klimacie powieści Aleksandra Dumasa oraz filmów spod znaku płaszcza i szpady. Wcielamy się w niejakiego Geoffroi’a Le Bruna, który przybywając do Rouen z zamiarem wstąpienia w szeregi muszkieterów, zostaje wplątany w zabójstwo księcia Williama de Peuple i poprzysięga mu odnalezienie oraz ukaranie sprawców.

PC

Sword & Glory
Sword & Glory

RPG 9 października 2012

Sword & Glory to mobilne RPG. Produkcja osadzona jest w realiach średniowiecznej Skandynawii i autorzy położyli nacisk na historyczny realizm. Gracz ma pełną swobodę w tworzeniu bohatera, a następnie sam decyduje o tym, jak spędzi on swoje życie.

ANDiOS

Kerbal Space Program: Making History Expansion
Kerbal Space Program: Making History Expansion

Symulacje 13 marca 2018

Dodatek do uznanego symulatora programu kosmicznego. Gracze mogą spróbować swoich sił w misjach inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami z historii podboju kosmosu, a także tworzyć własne fabularyzowane scenariusze i dzielić się nimi ze znajomymi. Nowe części i kombinezony oparto na okresie wyścigu kosmicznego.

PC

Assassin's Creed: Brotherhood - Zaginięcie Leonarda
Assassin's Creed: Brotherhood - Zaginięcie Leonarda

Akcji 8 marca 2011

The Da Vinci Disappearance to płatny dodatek DLC do gry Assassin’s Creed: Brotherhood – trzeciej odsłony bestsellerowego cyklu autorstwa Ubisoft. Fabuła obraca się wokół porwania Leonarda DaVinci przez kult Hermetystów. Rozszerzenie oferuje też nową mapę – Alhambrę, która została umiejscowiona w Grenadzie.

X360PS3

Legendy Piotrkowa
Legendy Piotrkowa

Przygodowe 29 października 2020

Gra typu HOPA, w której poznajemy historię Piotrkowa Trybunalskiego, pomagając podróżującemu w czasie i przestrzeni Przewodnikowi w odnalezieniu zagubionych przez niego przedmiotów. Tytuł jest dostępny za darmo.

WWW

Meriwether: An American Epic
Meriwether: An American Epic

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 4 grudnia 2017)

Meriwether: An American Epic to gra RPG pozwalająca przeżyć słynną ekspedycję Lewisa i Clarka, zorganizowaną na początku XIX wieku w celu odkrycia zachodnich terytoriów Ameryki Północnej. Zabawa polega na eksploracji, sporządzaniu map i nawiązywaniu stosunków z Indianami. Istotną rolę ogrywają również elementy survivalowe.

PC

Aoki Ookami to Shiroki Mejika
Aoki Ookami to Shiroki Mejika

Strategiczne 31 grudnia 1985

Strategia turowa, w której gracz wciela się w Czyngis-chana – legendarnego wodza Mongołów. Jego zadaniem jest podbój możliwie największego obszaru Eurazji i rozprawienie się z wojskami przeciwników.

PC

Crusader Kings II: The Reaper's Due
Crusader Kings II: The Reaper's Due

Strategiczne 25 sierpnia 2016

Dwunaste rozszerzenie do wydanej w 2012 roku strategii Crusader Kings II: Mroczne wieki firmy Paradox Interactive. W dodatku zatytułowanym The Reaper’s Due deweloperzy skupili się na temacie historycznych epidemii, takich jak słynna Czarna Śmierć, czyli dżuma, która w XIV wieku zebrała krwawe żniwo wśród mieszkańców Europy. W związku z tym w grze wprowadzono kilka nowych elementów mechaniki, z których najważniejszym są oczywiście rzeczone choroby, rozprzestrzeniające się po mapie kontynentu.

PC