Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Old World (PC)

Old World PC

10 Crowns

Strategia turowa typu 4X inspirowana serią Sid Meier's Civilization, w której prowadzimy starożytną dynastię i próbujemy uczynić z rządzonego przez nią państwa światową potęgę. Głównym designerem Old World jest Soren Johnson, który projektował też Civilization IV.

Strategiczne | turowe | 4X | starożytność | indie | historyczne | Epic Store exclusive

PC Windows
Okładka Old World (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

5maja2020

wczesny dostęp

2021

2021

Epic Store

Old World jest strategią turową typu 4X, w której przejmujemy kontrolę nad starożytnym państwem i próbujemy przekształcić je w prawdziwe imperium. Produkcja, początkowo znana jako 10 Crowns, została opracowana przez niezależne studio Mohawk Games. Jej głównym projektantem był Soren Johnson, który wcześniej pełnił tę samą funkcję między innymi przy takich tytułach, jak Offworld Trading Company oraz Sid Meier’s Civilization IV.

Mechanika

Większość czasu w Old World spędzamy nad mapą świata pokrytą heksagonalną siatką. Rozgrywka toczy się w trybie turowym, a jako że jedna tura oznacza tu jeden rok w świecie gry, w jej trakcie nie wcielamy się w pojedynczego władcę, lecz przejmujemy kontrolę nad całą dynastią, która wzmacnia swoją pozycję z pokolenia na pokolenie. Warunkiem zwycięstwa jest spełnienie dziesięciu tak zwanych Ambicji, czyli specjalnych zadań stawianych przed dynastią, z których każde jest trudniejsze od poprzedniego. Są one generowane proceduralnie, w oparciu o nasze wcześniejsze dokonania, osobowość aktualnie prowadzonej postaci, a także wydarzenia, w których przyszło nam wziąć udział. Tych ostatnich jest ponad tysiąc, a źródłem ich inspiracji dla nich były zdarzenia znane z kart antycznej historii; wydarzenia często tworzą przy tym efekt domina (jedno powoduje kolejne, to z kolei stanowi przyczynę następnego i tak dalej).

W trakcie zabawy wznosimy i rozbudowujemy miasta (wraz z przylegającymi do nich terenami wiejskimi), konstruując rozmaite budowle, wśród których prym wiodą cuda świata, sanktuaria, amfiteatry i garnizony. To, ile czynności możemy wykonać w danej turze, jest determinowane przez system rozkazów, których liczbę możemy zwiększyć, zdobywając tak zwaną legitymację (a co za tym idzie – ugruntowując swoją pozycję na tronie). Dotyczy to zarówno wznoszenia budowli, brania udziału w wydarzeniach oraz prowadzenia działań dyplomatycznych, jak i toczenia wojen.

Rzecz jasna do tego wszystkiego potrzebujemy surowców, takich jak jedzenie, drewno, kamień oraz żelazo, które pozyskujemy samodzielnie lub nabywamy w drodze handlu. Co ciekawe, deweloperzy zaimplementowali tu system znany z gry Offworld Trading Company, który dba o to, by ceny na rynku wahały się w zależności od popytu i podaży. Ponadto ważną rolę w Old World odgrywa rozwój technologii, który oparto na mechanice zapożyczonej z karcianek. W miarę postępów budujemy więc talię kart związanych z konkretnymi odkryciami technologicznymi, co prowadzi do konieczności podejmowania trudnych wyborów dotyczących tego, które badania odrzucić w danym momencie, a które potraktować priorytetowo.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Old World nie odbiega zbytnio od poziomu znanego z wielu innych strategii typu 4X. Całość utrzymano w stylistyce przywodzącej na myśl piątą część serii Sid Meier’s Civilization.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.4 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,00 PLN

Wymagania wiekowe Old World

12+

Wymagania sprzętowe Old World

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4200M 2.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / 3 GB Radeon HD 7970 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3 2.5 GHz / AMD Phenom II 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5570 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 7 64-bit

Old World – konkurent Civilization z terminem wczesnego dostępu
Old World – konkurent Civilization z terminem wczesnego dostępu

wiadomość14 kwietnia 2020

Poznaliśmy termin premiery we wczesnym dostępie gry Old World, czyli strategii turowej typu 4X, która spróbuje rzucić wyzwanie serii Civilization. Tytuł tworzony przez studio Mohawk Games (autorów ciepło przyjętego Offworld Trading Company) można już zamawiać w Epic Games Store.