Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Age of Empires III: Definitive Edition (PC)

Age of Empires III: Definitive Edition PC

Odświeżona i poprawiona wersja Age of Empires III. Age of Empires III: Definitive Edition jest dziełem studia Forgotten Empires, odpowiedzialnego za remastery pierwszej i drugiej części serii. Zmiany objęły przede wszystkim oprawę graficzną i interfejs.

Strategiczne | RTS | reedycje/remastery/remaki | historyczne | XIX wiek | XVIII wiek | XVII wiek | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

PC Windows
Okładka Age of Empires III: Definitive Edition (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15października2020

15października2020

Steam

Age of Empires III: Definitive Edition to odświeżona i poprawiona wersja Age of Empires III, trzeciej odsłony bestsellerowego cyklu strategii czasu rzeczywistego, która zadebiutowała w 2005 roku. Opisywana produkcja jest dziełem studia Forgotten Empires, znanego dotąd głównie z remasterów pierwszej i drugiej części serii.

Fabuła

Na Age of Empires III: Definitive Edition składa się cała zawartość podstawowej wersji gry (dzięki czemu gracze mogą wziąć udział w podboju Ameryki) oraz dwóch oficjalnych rozszerzeń, czyli The WarChiefs (poświęconego Irokezom, Siuksom i Aztekom) i The Asian Dynasties (zabierającego nas w podróż na historyczny Daleki Wschód).

Mechanika

O ile w porównaniu z pierwowzorem schemat rozgrywki pozostał niezmieniony, o tyle wydane na platformę PC Age of Empires III: Definitive Edition wyraźnie różni się pod względem mechaniki od wcześniejszych odsłon cyklu, które także zostały odmłodzone przez studio Forgotten Empires. Główne aspekty zabawy doczekały się bowiem licznych zmian i usprawnień, a całość wzbogacono o zupełnie nowe rozwiązania. W trakcie zmagań po raz kolejny przychodzi nam zatem zarządzać oddaną w nasze ręce osadą, co pociąga za sobą konieczność pozyskiwania surowców, wznoszenia nowych budowli czy wreszcie odkrywania zaciemnionych części map oraz przeprowadzania dowodzonej przez nas nacji przez kolejne epoki. W grze pojawiły się jednak tak zwane miasta macierzyste, nad którymi nie sprawujemy żadnej kontroli – możemy w nich zaopatrywać się w rozmaite dobra.

Ważną rolę odgrywa także walka z siłami przeciwnika – do boju posyłamy zarówno piechotę, jak i formacje konne oraz machiny oblężnicze, skończywszy na potężnej artylerii. Warto odnotować, że poszczególne frakcje zróżnicowano pod kątem wyglądu zabudowy oraz indywidualnych zalet i wad – mogą się one pochwalić również unikalnym jednostkami, a także przymiotami pozwalającymi na przykład na łatwiejsze zawiązywanie sojuszy z pozostałymi stronami konfliktu.

Tryby gry

Oprócz wariantów rozgrywki opracowanych z myślą o samotnikach (kampanie fabularne, losowe potyczki), Age of Empires III: Definitive Edition oferuje rozbudowany tryb multiplayer.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Age of Empires III: Definitive Edition na platformie PC uległa wyraźnej poprawie w porównaniu z pierwowzorem, aczkolwiek wprowadzone przez twórców zmiany nie są tak spektakularne, jak w przypadku Age of Empires: Definitive Edition i Age of Empires II: Definitive Edition. Twórcom udało się jednak dostosować ją do możliwości współczesnych komputerów i wyświetlaczy (tytuł może działać w rozdzielczości 4K), a także poprawić interfejs użytkownika.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 6,6 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 108 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Age of Empires III: Definitive Edition

Klasyfikacja PEGI Age of Empires III: Definitive Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Age of Empires III: Definitive Edition

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2105 3.1 GHz / AMD Phenom II X4 973 2.8 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 430 / Radeon HD 5570 lub lepsza
 • 42 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-3300 3.0 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 / Radeon R9 Fury lub lepsza
 • 42 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Premiera Age of Empires 3 Definitive Edition
Premiera Age of Empires 3 Definitive Edition

wiadomość15 października 2020

Dzisiaj na rynku zadebiutuje Age of Empires III: Definitive Edition. Grę będzie można kupić na Steamie i w Microsoft Store. Na pierwszej platformie produkcja ukaże się kilka godzin później, ale za to będzie wyraźnie tańsza.

Recenzje Age of Empires III: Definitive Edition - starego, dobrego RTS-a
Recenzje Age of Empires III: Definitive Edition - starego, dobrego RTS-a

wiadomość14 października 2020

W sieci pojawiły się recenzje Age of Empires III: Definitive Edition. Krytycy ciepło przyjęli odświeżoną trzecią odsłonę strategicznego cyklu, która nie przyniosła wstydu swoim twórcom.

Age of Empires 3 DE, Tales of Vesperia i inne gry w Xbox Game Pass
Age of Empires 3 DE, Tales of Vesperia i inne gry w Xbox Game Pass

wiadomość13 października 2020

Firma Microsoft postanowiła zdradzić, jakie tytuły pojawią się w drugiej połowie października w ofercie Xbox Game Pass. W tym tygodniu znajdziemy w niej między innymi Age of Empires 3: Definitive Edition oraz Tales of Vesperia: Definitive Edition, a w następnym do tych pozycji dołączą jeszcze ScourgeBringer, Cricket 19 i Supraland.

Age of Empires 3: Definitive Edition - wymagania sprzętowe na PC
Age of Empires 3: Definitive Edition - wymagania sprzętowe na PC

wiadomość29 sierpnia 2020

Firma Microsoft opublikowała wymagania sprzętowe Age of Empires 3: Definitive Edition, czyli odświeżonej wersji przebojowego historycznego RTS-a.

Age of Empires 3: Definitive Edition – data premiery i nowe cywilizacje na zwiastunie
Age of Empires 3: Definitive Edition – data premiery i nowe cywilizacje na zwiastunie

wiadomość27 sierpnia 2020

Firma Microsoft wreszcie oficjalnie zapowiedziała Age of Empires III: Definitive Edition. Odświeżona wersja tego klasycznego RTS-a zaoferuje m.in. dwie dodatkowe cywilizacje oraz nowe tryby rozgrywki.