Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Age of Empires III: The Asian Dynasties (PC)

Age of Empires III: The Asian Dynasties PC

Drugie rozszerzenie do trzeciej odsłony cyklu Age of Empires, opracowane przez zespół Big Huge Games – autorów serii Rise of Nations. Tym razem gracze trafiają na Daleki Wschód, otrzymując do dyspozycji trzy nowe cywilizacje: Indie, Chiny oraz Japonię.

To jest dodatek do gry Age of Empires III.

Strategiczne | RTS | multiplayer

PC Windows
Okładka Age of Empires III: The Asian Dynasties (PC)

data premiery gry w wersji PC:

23października2007

12grudnia2007

pudełko PL

The Asian Dynasties to drugi, oficjalny dodatek do gry Age of Empires III. Produkcję rozszerzenia powierzono studiu Big Huge Games, które fanom strategii czasu rzeczywistego jest doskonale znane z serii Rise of Nations. Oczywiście nad projektem czuwała firma Ensemble Studios. Autorzy pierwowzoru nie byli w stanie samodzielnie przygotować dodatku, ze względu na prace nad Halo Wars.

Akcja omawianego rozszerzenia nie rozgrywa się w Nowym Świecie – tak, jak miało to miejsce w trzeciej odsłonie cyklu Age of Empires – ale na Dalekim Wschodzie. Firma Big Huge Games postanowiła wprowadzić do gry trzy nowe cywilizacje, reprezentowane przez ludy azjatyckie: Hindusów, Chińczyków i Japończyków. Oczywiście wszystkie przygotowane przez autorów programu mapy, ulokowane są na największym z kontynentów. Część aren wirtualnych zmagań nawiązuje do rzeczywistych lokacji lub wydarzeń, np. jedna z nich podejmuje temat Jedwabnego Szlaku, drogi handlowej łączącej Chiny z Europą. Plansze te charakteryzują się unikatowymi właściwościami, np. na wspomnianej wyżej mapie nie można budować własnych targowisk - należy odbić je z rąk strażników.

W trybie dla jednego gracza dostępna jest nowa kampania, składająca się w sumie z trzech aktów i piętnastu scenariuszy (pięć misji dla każdej z nowych frakcji). W grze nie brakuje nowych jednostek i budynków. Jednym z tych ostatnich jest konsulat, pozwalający nawiązać bliższe kontakty z wybranymi Europejczykami w celu uzyskania rozmaitych bonusów i charakterystycznych dla nich jednostek. W The Asian Dynasties pojawiły się ponadto cudy świata, których wybudowanie pozwala przejść azjatyckim nacjom do kolejnej ery.

Najmocniejszym punktem rozszerzenia pozostaje tryb zmagań wieloosobowych, w którym walczyć można aż czternastoma odmiennymi frakcjami. W opracowywaniu tego komponentu, autorzy poprosili o sugestie najlepszych graczy na świecie. Pomogli oni nie tylko zbalansować rozgrywkę, ale przekonali również twórców do wprowadzenia wielu użytecznych funkcji, np. nowych skrótów klawiaturowych.

Rozszerzenie jest w pełni kompatybilne z podstawową wersją gry oraz pierwszym dodatkiem: The WarChiefs

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 746 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,90 PLN

Gry podobne do Age of Empires III: The Asian Dynasties

Klasyfikacja PEGI Age of Empires III: The Asian Dynasties

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Age of Empires III: The Asian Dynasties

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.4 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 4 Ti4600 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP
Age of Empires III: The Asian Dynasties - recenzja gry
Age of Empires III: The Asian Dynasties - recenzja gry

Recenzja 10 grudnia 2007, 11:08

Główną cechą charakterystyczną Chińczyków jest możliwość przekroczenia standardowego limitu populacji, co pozwala na powołanie większej liczby osadników lub żołnierzy. Ma to ogromne znaczenie w trakcie zmagań, gdyż chińska armia jest wyraźnie słabsza od wojsk konkurencji i w jej wypadku należy postawić na ilość, a nie na jakość. W tworzeniu licznych sił pomaga jeszcze jedna ciekawa właściwość. Wszyscy chińscy żołnierze trenowani są w grupach, składających się z dwóch różnych jednostek, np. oddziału strzelców oraz kawalerii. Oczywiście kombinowane drużyny są odpowiednio droższe, dlatego też gracze prowadzący tę frakcję muszą dużo uwagi poświęcić zbieraniu surowców.