Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Rise of Nations (PC)

Rise of Nations PC

Strategia czasu rzeczywistego łącząca epicki wymiar strategii turowych oraz dynamikę rozgrywki typową dla RTS-ów. Gracze rozpoczynają jako przywódca małej wioski z epoki kamienia łupanego i mogą poprowadzić swoją nację przez setki lat rozwoju, aż po czasy współczesne.

Strategiczne | RTS

PC Windows
Okładka Rise of Nations (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

19maja2003

28czerwca2003

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rise of Nations to strategia czasu rzeczywistego stworzona przez studio Big Huge Games, założone przez Briana Reynoldsa, współtwórcę takich tytułów jak Civilization II oraz Alpha Centauri. Łączy ona epicki wymiar strategii turowych (np. Civilization) oraz dynamikę rozgrywki typową dla RTS-ów w stylu Age of Empires. Gracze rozpoczynają jako przywódca małej wioski z epoki kamienia łupanego i mogą poprowadzić swoją nację (18 narodów, w tym 10 grywalnych) przez pięć tysięcy lat rozwoju (łącznie osiem epok), aż po czasy współczesne. Możemy zająć się wszystkimi aspektami działalności państwa, tj. ekonomią, rozwojem naukowym i technologicznym, dyplomacją, budową armii, walką oraz ekspansją terytorialną.

Stopniowo rozbudowujemy swoją osadę, budujemy nowe budynki, m.in. farmy, tartaki, spichlerze; rozszerzamy granice naszego terytorium i wraz z postępem przekształcamy ją w wielkie państwo składające się z wielu osad i miast, posiadające złożoną gospodarkę (wiele gałęzi gospodarki, kilkanaście surowców: złoto, żywność, drewno, żelazo, itp.) oraz rozwiniętą technologię i naukę (drzewo technologiczne składające się z dziesiątek różnych wynalazków i technologii). Gra posiada rozbudowane opcje dyplomatyczne, przy pomocy których możemy ustanawiać sojusze, układy handlowe, wywierać wpływ na sąsiadów lub też sprowokować przeciwników do wypowiedzenia wojny. Występuje tu 168 różnych typów jednostek bojowych począwszy od zwykłych prehistorycznych oszczepników, aż po nowoczesne czołgi i niewykrywalne myśliwce. Rise of Nations pozwala na rozgrywkę zarówno jedno jak i wieloosobową. W przypadku gry w trybie single player czeka na graczy pięć kampanii. Gra posiada dopracowaną grafikę (izometryczny widok akcji, trójwymiarowe jednostki).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 826 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169 PLN

Klasyfikacja PEGI Rise of Nations

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Rise of Nations

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Procesor Pentium III 500 MHz
  • 128 MB RAM
  • 16 MB akcelerator 3D
  • 800 MB HDD
Rise of Nations - zapowiedź
Rise of Nations - zapowiedź

Przed premierą 12 marca 2002, 10:24

Jeśli chodzi o rozwiązywanie sporów przy użyciu wojsk to do dyspozycji dostaniemy jednostki lądowe jak i morskie. O ile tego typu rozgrywki nie trzeba zbytnio nikomu tłumaczyć to jednak warto wspomnieć o małym szczególe. Otóż wojsko, które było najbliżej tego miasta automatycznie obejmuje nad nim dowodzenie. Wiąże się to z przejęciem wszystkich dobrodziejstw tego miasteczka, ale również z zasadami sprzedaży detalicznej obowiązującymi za czasów wcześniejszego właściciela.