Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Cossacks: European Wars (PC)
OkładkaCossacks: European Wars (PC)

Kozacy: Europejskie Boje PC

Cossacks: European Wars

Strategia czasu rzeczywistego stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World.

Strategiczne | RTS

Kozacy: Europejskie Boje Premiera PC

30listopada2000

pudełko PL

29listopada2001

producent: GSC Game World wydawca: cdv Software Entertainment AG wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Gry podobne do Kozacy: Europejskie Boje

Age of Empires

Knights of Honor

Empire Earth

Kozacy: Europejskie Boje to wydana na PC strategia czasu rzeczywistego stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World. Gracze biorą udział w rozgrywanych od XVI do XVIII bitwach, kontrolując wybrane przez siebie państwa. Do naszej dyspozycji oddano 16 nacji, wśród których znalazły się europejskie mocarstwa (Austria, Francja, Rzeczpospolita Obojga Narodów), a także mniejsze państwa (Ukraina, Wenecja), czy wschodnie kraje pokroju Turcji lub Algerii – poszczególne nacje różnią się między sobą ogólną estetyką i wachlarzem dostępnych jednostek.

Mechanika

Rozgrywka w Kozacy: Europejskie Boje na PC opiera się na dwóch, wzajemnie uzupełniających się filarach – umiejętne zarządzanie gospodarką jest w stanie zapewnić odpowiednie zaplecze dla wojska, co pociąga za sobą możliwość wystawiania do walki wielkich, zróżnicowanych armii.

Zabawę rozpoczynamy od zasiania pierwszych pól uprawnych, budowy domów mieszkalnych, młynów zwiększających produkcję żywności, czy wreszcie kopalń zapewniających stały dostęp surowców. Musimy zadbać nie tylko o jedzenie dla poddanych oraz drewno i kamienie potrzebne do konstruowania nowych budynków, lecz także o złoto, żelazo i węgiel do bardziej zaawansowanych zastosowań. Dzięki nim możliwe staje się zarówno opracowywanie nowych technologii w uniwersytetach (wśród ponad 300 ulepszeń znajdziemy zwiększenie wydobycia minerałów, dostęp do zaawansowanych warsztatów wojskowych oraz znaczne obniżenie kosztów budowy), jak i rekrutacja żołnierzy.

Kluczowym aspektem gry jest bowiem walka z przeciwnikami. Oprócz wyposażonej w broń białą i dystansową piechoty, której dostępne warianty różnią się w zależności od wybranej nacji, do naszej dyspozycji oddano kawalerię, a także jednostki artyleryjskie, na czele z moździerzami, działami i haubicami. W sytuacjach podbramkowych można ratować się błyskawicznie rekrutowanymi najemnikami – warto jednak pamiętać, że z chwilą, kiedy w kraju zabraknie złota, wojska zaciężne mogą się zbuntować i rozpętać rebelię. Niewątpliwym atutem omawianego tytułu jest możliwość prowadzenia do boju kilkutysięcznych armii (pod warunkiem, że zapewnimy im przestrzeń mieszkalną) oraz tworzenia formacji wojskowych – po dołączeniu do wybranego oddziału dobosza i oficera gracz może wybrać jedno z trzech dostępnych ustawień. Poszczególne formacje nie pozostają bez wpływu na współczynniki obrony i siły ataku, jednak o ich skuteczności decyduje nie tylko obrana taktyka, lecz także topografia terenu. Bitwy toczone są również na morzu, zatem obok łodzi rybackich występują tutaj okręty wojskowe, takie jak na przykład galery, fregaty i liniowce – specjalne promy pozwalają z kolei na sprawny transport wojsk.

Tryby gry

Trzon rozgrywki w Kozacy: Europejskie Boje stanowią cztery kampanie dla pojedynczego gracza – w ich skład wchodzą 33 misje fabularne i 12 misji historycznych. Te ostatnie osadzono między innymi w trakcie wojny trzydziestoletniej, czy choćby podczas walk o niepodległość Ukrainy. Ponadto, dostępny jest tryb potyczki, umożliwiający zabawę z wybraną liczbą komputerowych przeciwników na generowanych losowo mapach, a także multiplayer, w którym gracze mogą walczyć między sobą albo współpracować przeciwko nacjom kontrolowanym przez sztuczną inteligencję.

Kwestie techniczne

Wydana na PC gra Kozacy: Europejskie Boje charakteryzuje się wysokiej jakości, pieczołowicie wykonaną oprawą graficzną. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zaprojektowana z dbałością o detale zabudowa, animacje jednostek oraz efekty towarzyszące wystrzałom i eksplozjom. Pozytywnego obrazu całości bogata oprawa dźwiękowa.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 2891 głosów czytelników.

Kozacy: Europejskie Boje cena w dniu premiery: 99 PLN

Klasyfikacja PEGI Kozacy: Europejskie Boje

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Kozacy: Europejskie Boje Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 300MHz
  • 64MB RAM
  • karta dźwiękowa
  • CD-ROMx12