Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4PS3X360XONE
Okładka Assassin's Creed: Brotherhood (PC)
OkładkaAssassin's Creed: Brotherhood (PC)

Assassin's Creed: Brotherhood

Gra akcji z elementami skradanki i przygodówki, stanowiąca kolejną odsłonę przebojowego cyklu Assassin's Creed. Produkcja studia Ubisoft Montreal jest drugą częścią tzw. trylogii Ezio.

Akcji | TPP | science fiction | skradanki | sandbox | reedycje/remastery/remaki | kooperacja | XVI wiek | historyczne | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Assassin's Creed: Brotherhood Premiera

16lis2010

X360 PS3

17mar2011

PC

15lis2016

PS4 XONE

producent: Ubisoft wydawca: Ubisoft wydawca PL: Ubisoft GmbH Strona oficjalna

Gry podobne do Assassin's Creed: Brotherhood

Thief

Assassin's Creed II

Prince of Persia: Zapomniane Piaski

Rekomendacja GRYOnline.pl

Assassin’s Creed: Brotherhood jest kolejną odsłoną bestsellerowego cyklu przygodowych gier akcji, nad którym pieczę sprawuje firma Ubisoft. Produkcja podąża ścieżką wytyczoną przez niezwykle ciepło przyjętą drugą część serii i nie wprowadza rewolucyjnych zmian w kampanii dla pojedynczego gracza. Absolutną nowością jest natomiast oparty na rywalizacji tryb multiplayer. Tytuł został wydany między innymi na platformę PC, X360 i PS3.

Fabuła

Fabuła Assassin's Creed: Brotherhood kontynuuje wątki zapoczątkowane w Assassin's Creed II. Ezio zrealizował powierzone mu zadanie i dokonał zemsty na osobach odpowiedzialnych za śmierć najbliższych. Sielanka nie trwała jednak długo – Monterrigioni, które stało się dla niego nowym domem, zostało zaatakowane i doszczętnie zniszczone przez Cezara Borgię – syna antagonisty z poprzedniej części gry. Jakby tego było mało, Cezar morduje wuja protagonisty, a jego samego po raz kolejny zmusza do ucieczki. W ten oto sposób nasz podopieczny wraz z matką i siostrą trafia do Rzymu, czyli stolicy ówczesnej kultury, a także miejsca politycznych gierek, intryg i wojenek rozgrywanych pomiędzy trzęsącymi metropolią rodami. Zadaniem, jakie stoi przed bohaterem, jest przede wszystkim zniszczenie tutejszej siedziby Templariuszy i tym samym oswobodzenie miasta spod ich władzy. Rzecz jasna, Ezio nie jest w stanie dokonać wszystkiego w pojedynkę – konieczne jest odbudowanie miejscowych szeregów bractwa i rekrutacja nowych członków spośród obywateli zainteresowanych walką o wolność.

Mechanika

Assassin’s Creed: Brotherhood na platformie PC, X360 i PS3 nie wprowadza rewolucyjnych zmian w schemacie rozgrywki. Nadal mamy więc do czynienia z przygodową grą akcji z otwartym światem, w której wydarzenia obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Oddany w nasze ręce Rzym to największa z metropolii, jakie dotychczas pojawiły się w grach z cyklu Assassin’s Creed, zatem możemy przemierzać go zarówno na piechotę, jak i konno – warto jednak pamiętać, że wierzchowiec nie jest w stanie dostać się w każde miejsce. Inaczej mają się sprawy w przypadku bohatera – ten bowiem jest doskonałym freerunnerem, zatem potrafi szybko pokonywać przeszkody, wspinać się po elementach otoczenia, a także zręcznie przeskakiwać z jednego dachu na drugi. To właśnie w ten sposób wdrapuje się na punkty widokowe, na których dokonuje tak zwanej synchronizacji – jej owocem jest odblokowanie kolejnego fragmentu mapy i tym samym zyskanie dostępu do kryjących się tam zadań oraz innych form pobocznej aktywności.

Motorem zabawy są oczywiście misje fabularne, jakie otrzymujemy od powiązanych z głównym wątkiem postaci niezależnych. W toku przygody warto jednak poświęcić nieco czasu na wykonywanie opcjonalnych zadań, których źródłem są zwyczajni mieszkańcy Rzymu – dzięki temu pozyskujemy bowiem wspomnianych wcześniej rekrutów, którzy w zamian za udzieloną pomoc chętnie zasilą szeregi bractwa Asasynów. Znajduje to bezpośrednie odzwierciedlenie w mechanice rozgrywki – Ezio może bowiem korzystać z ich usług, zlecając im zabójstwo określonego celu bądź prosząc o pomoc w walce. Same zadania są zróżnicowane – niektóre wymagają śledzenia konkretnych celów, podczas gdy w innych należy wykraść pilnie strzeżony skarb. Listę aktywności zamyka poszukiwanie rozmaitych „znajdziek” – ich skompletowanie gwarantuje dostęp do różnego rodzaju bonusów, na czele z niedostępnym w inny sposób wyposażeniem.

Starcia z przeciwnikami rozgrywają się w czasie rzeczywistym, a do naszej dyspozycji oddano zarówno broń białą, jak i dystansową. Podstawowym orężem wciąż młodego Auditore są jednak ukryte ostrza, którymi nie tylko może wspomóc się w starciach, lecz także eliminować adwersarzy z zaskoczenia. Pomimo że w grze zaimplementowano rozbudowany, oparty na kontratakach system walki, istotny aspekt rozgrywki stanowi skradanie i przemykanie za plecami oponentów. W razie potrzeby mamy możliwość ukrywania ciał pokonanych wrogów, a w przypadku wykrycia możemy uciekać, wtopić się w tłum, korzystać z pomocy rozmaitych grup odwracających uwagę strażników oraz chować się w specjalnych kryjówkach, jakie rozsiano po całym mieście.

Tryby gry

Assassin’s Creed: Brotherhood jest pierwszą odsłoną cyklu, która oprócz fabularnej kampanii dla pojedynczego gracza oferuje rozbudowany tryb multiplayer. Do naszej dyspozycji oddano dwa warianty rozgrywki – Alliance oraz Wanted, w ramach których wcielamy się w reprezentanta jednej z kilku klas postaci (mowa o mnichu, kurtyzanie, czy choćby kowalu). Każda ze specjalizacji cechuje się indywidualnym zestawem broni i zabójczych ciosów. Zmagania toczą się na specjalnie zaprojektowanych mapach, osadzonych m.in. w Sienie, Florencji, Castel Gandolfo czy też w Wenecji.

W zabawie może wziąć udział maksymalnie osiem osób, z których każda otrzymuje zadanie zabicia konkretnego celu – sęk jednak w tym, że podczas kiedy my polujemy na określonego przeciwnika, w tym samym momencie znajdujemy się na celowniku innego gracza. Kluczem do sukcesu jest zatem unikanie bezpośredniej konfrontacji oraz umiejętne wtapianie się w tłum. Warto przy tym nadmienić, że w lokacjach roi się od postaci niezależnych, zamordowanie których owocuje anulowaniem kontraktu. Całości dopełnia system rozwoju postaci oraz szeroki wachlarz specjalnych umiejętności pasywnych i aktywnych.

Kwestie techniczne

Assassin's Creed: Brotherhood na platformie PC, X360 i PS3 może pochwalić się nieco poprawioną w stosunku do drugiej części serii oprawą graficzną. Na uwagę zasługuje wpadający w ucho soundtrack skomponowany przez Jespera Kyda.

Ostatnia modyfikacja 12 stycznia 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 9,1 / 10 na podstawie 11934 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,5 / 10 na podstawie 10199 głosów czytelników.

Assassin's Creed: Brotherhood cena w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Assassin's Creed: Brotherhood

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Assassin's Creed: Brotherhood Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.6 GHz
  • 1.5 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC
X360
PS3
PS4
XONE