Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5PS4
Okładka Ghost of Tsushima: Director's Cut (PS5)
OkładkaGhost of Tsushima: Director's Cut (PS5)

Ghost of Tsushima: Director's Cut

Wersja reżyserska hitu z 2020 roku, którego akcja rozgrywa się w XIII-wiecznej Japonii. Wydany przez Sony oraz studio Sucker Punch Ghost of Tsushima: Director’s Cut wzbogacono m. in. o dodatek Iki Island, dostępny zarówno na konsolę PS4, jak i PS5.

Akcji | TPP | skradanki | sandbox | historyczne | Japonia | samuraje | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation | Find Your Next Game | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Ghost of Tsushima: Director's Cut Premiera

20sie2021

PS4 PS5

Ghost of Tsushima: Director’s Cut to reżyserska wersja popularnego sandboksa akcji Ghost of Tsushima. Za jej wydanie ponownie odpowiadają firma Sony oraz amerykańskie studio Sucker Punch, znane z produkcji takich serii, jak Sly Cooper czy inFamous. Nowa wersja gry zawiera wszystkie wydane do tej pory aktualizacje i dodatek Legends, a także zupełnie nową zawartość, m. in. ulepszenia graficzne dla PlayStation 5 oraz rozszerzenie Iki Island, dostępne zarówno na konsolę PS5, jak i PS4.

Fabuła

Historia ponownie przenosi nas do roku 1274 na tereny feudalnej Japonii, gdzie wcielamy się w samuraja imieniem Jin Sakai. Główny bohater musi powstrzymać mongolskich najeźdźców po tym, jak przypuścili atak na tytułową wyspę Tsushima, mordując większość z jego pobratymców.

Mechanika

Podobnie jak oryginał z 2020 roku, Ghost of Tsushima: Director’s Cut jest przygodową grą akcji, prowadzoną z perspektywy trzeciej osoby. Tytuł oferuje nam eksplorację obszernego otwartego świata, który mamy okazję przemierzać zarówno pieszo, jak i konno.

Wędrując przez malownicze tereny Kraju Kwitnącej Wiśni, nieraz napotykamy na swej drodze licznych przeciwników, z którymi możemy podejmować walkę, korzystając z katany bądź łuku. Gra oferuje nam odmienne style walki, z których każdy sprawdza się najlepiej przeciwko określonemu typowi wojownika.

Jako że siły wroga są przeważające, rozsądniejsze jest korzystanie w miarę możliwości z opcji skradania. Dobrym sposobem na uniknięcie konfrontacji jest też odwracanie uwagi oponentów za pomocą bomb dymnych czy petard lub eliminowanie ich z dystansu, np. przy użyciu noży do rzucania czy płonących strzał.

W grze zastosowany został również system prowokacji, pozwalający na rozpoczęcie walki od rzucenia wyzwania, a następnie wyeliminowania przeciwników pojedynczymi, efektywnymi ciosami. Warunkiem jest jednak wykonanie ataków w odpowiednim momencie, w przeciwnym razie protagonista utraci znaczną część życia.

Iki Island

Najważniejszą atrakcją wersji Director’s Cut jest minikampania fabularna, pozwalająca nam na eksplorację terenów tytułowej wyspy Iki – zupełnie nowego obszaru, okupowanego przez niepojawiających się w głównej odsłonie przeciwników. Protagonista udaje się w to miejsce, by sprawdzić pogłoski o obecności Mongołów. Wyprawa szybko przybiera charakter osobisty, a bohater zostaje zmuszony do ponownego zmierzenia się z traumatyczną przeszłością.

Coop

Ghost of Tsushima: Director’s Cut oferuje rozgrywkę w trybie kampanii fabularnej dla jednego gracza, jednak posiadaczom podstawowej wersji gry udostępnione zostaje także DLC wprowadzające tryb sieciowej kooperacji Ghost of Tsushima: Legends, które można rozgrywać maksymalnie w cztery osoby.

PS5 upgrade

Posiadacze rozszerzenia na konsole PS5 mogą cieszyć się poprawioną oprawą graficzną, oferującą rozdzielczość 4K z 60 FPS. Ponadto gra robi użytek z efektów dotykowych oraz adaptatywnych triggerów kontrolera DualSense. Pasjonaci, chcący rozgrywać tytuł w rodzimym języku mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, mogą też liczyć na wprowadzoną do niego funkcję lip-sync (synchronizację ruchu warg postaci z wypowiadanymi przez nie słowami) dla japońskiego dubbingu. Przydatną opcją jest też możliwość przeniesienia zapisanych postępów z PlayStation 4 na PlayStation 5 dla tych, którzy chcą kontynuować rozgrywkę na nowszej konsoli bez potrzeby rozpoczynania jej od nowa.

Ostatnia modyfikacja 12 sierpnia 2021

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 222 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,8 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Ghost of Tsushima: Director's Cut cena w dniu premiery: 339,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Ghost of Tsushima: Director's Cut

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PS4
PS5