Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 maja 2024, 12:00

Gry maja 2024 - w maju w tramwaju pełno gier!

Maj to naprawdę tłoczny miesiąc! Poza tymi najgłośniejszymi tytułami pojawią się nowy Prince of Persia, Homeworld 3, a także Song of Conquest w wersji 1.0. Będzie w co grać, dlatego zadbajcie o to, aby majówkę spędzić również z rodziną lub znajomymi.

Spis treści

Wiem, że oryginalnie w piosence było „w Kłaju”, a nie „w maju”, ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto utworu zespołu Brathanki nie śpiewał właśnie w ten sposób! Co się zaś tyczy samego miesiąca – spędzimy go na bogato. Skoro sylwester kojarzony jest z Tomb Raiderem, to podczas majówki wypada zagrać w Indikę. Potem będzie można sięgnąć po V Rising, Ghost of Tsushima, Senua’s Sagę: Hellblade II i wiele innych gier. Ja z kolei spędzę ten czas na pulpitowej farmie, czyli z grą Rusty’s Retirement.

Indika

Data premiery: 2 maja 2024

INFORMACJE

  1. Gatunek: przygodówki
  2. Platformy: PC, PS5, XSX (wersje konsolowe ukażą się pod koniec maja)
  3. Przybliżona cena: nie znamy

Zakonnica i diabeł wchodzą do baru...

Indika to przygodówka inspirowana dziełami Michaiła Bułhakowa oraz Fiodora Dostojewskiego, za którą odpowiada niezależne studio Odd Meter. Zespół deweloperski pochodzi z Moskwy, ale po wybuchu wojny przeniósł się do Ałmatów w Kazachstanie. Wydaniem tego tytułu zajmuje się polskie 11 bit studios, a część dochodu ze sprzedaży gry przeznaczona zostanie na pomoc dzieciom dotkniętym rosyjską napaścią na Ukrainę. Co jednak wiemy o samym tytule?

XIX-wieczna Rosja „zaprasza”!

Indika zabierze nas na wycieczkę po XIX-wiecznej Rosji, ale w jej alternatywnym wydaniu. Wcielimy się w zakonnicę udającą się w podróż, aby poznać samą siebie. Towarzyszyć będzie jej sam diabeł, dodając nietypowej dynamiki temu unikalnemu duetowi. Rozgrywkę urozmaicono elementami zręcznościowymi, ale główną osią zabawy będzie fabuła, przeplatająca rozmaite wątki życiowe i filozoficzne.

  1. Więcej o grze Indika

Ocenia Ania Garas

Jakoś trzeba zabić czas w oczekiwaniu na kolejne rozdziały Pathologic 2 (Bachelor i Changeling – pamiętamy!) – a jak lepiej to zrobić niż wypróbowując inny owoc rosyjskiego gamedevu? Bo jest coś takiego w grach zza naszej wschodniej granicy, że są one po prostu jedyne w swoim rodzaju.

No i Indika zapowiada się absolutnie unikatowo – w tym, jak wygląda (pomysłowe kadry, oszczędne kolory, miękkie światło i... pixelartowe złote monetki jak z gierek o Mario), w tym jak brzmi (to kolejna gra, w której słyszymy głowy w swojej głowie, ale tym razem jest to sam diabeł), w tym, jakie tematy porusza. Ograłam dostępne jakiś czas temu na Steamie demo i zaprawdę powiadam wam – tylko Rosjanie są w stanie zrobić grę, w której zakonnica i dezerter jadą na motorze, sprzeczając się o to, czy istnieją cuda, podczas gdy szatan zachęca żołnierza, by złapał ją za cycki.

Zagram na pewno.

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która majowa premiera zapowiada się najlepiej?

Indika
6,3%
V Rising (pełna wersja)
2,4%
King Arthur: Legion IX
3,9%
Homeworld 3
3,9%
The Rogue Prince of Persia (wczesny dostęp)
0,8%
Ghost of Tsushima: Director’s Cut (PC)
34,6%
Norland (wczesny dostęp)
2,4%
Song of Conquest
8,7%
Senua’s Saga: Hellblade II
34,6%
Hauntii
0%
F1 24
1,6%
Vigor (wczesny dostęp)
0,8%
Zobacz inne ankiety
Gry czerwca 2024 - cały miesiąc skrywa się w cieniu jednej premiery
Gry czerwca 2024 - cały miesiąc skrywa się w cieniu jednej premiery

W czerwcu pewnie wszyscy będą mówili o dodatku do Elden Ringa, ale miesiąc ten skrywa jeszcze kilka innych, interesujących produkcji. Znajdzie się coś dla posiadaczy Switcha, fanów JRPG czy nietypowych city builderów. To jeszcze nie sezon ogórkowy!

Najładniejsze gry, które wyjdą jeszcze w 2024 roku - na to warto czekać
Najładniejsze gry, które wyjdą jeszcze w 2024 roku - na to warto czekać

Z przedpremierową oceną gier jest trochę jak z kupowaniem kota w worku. Mimo to za sprawą efektownej grafiki wiele z nich już budzi zainteresowanie - w tym tekście zebraliśmy takie, które warto mieć na uwadze, reprezentujące różne gatunki i style.

Gry kwietnia 2024 - potężna polska strategia, koreańska Eve i bezkompromisowy rywal Diablo
Gry kwietnia 2024 - potężna polska strategia, koreańska Eve i bezkompromisowy rywal Diablo

Kwiecień to jeden z tych spokojniejszych miesięcy, w ramach których można nadrobić growe zaległości lub sięgnąć po jakąś produkcję indie. Nie oznacza to jednak, że nie będzie w co grać! Może i obejdzie się bez głośnych premier, ale czy to źle?