Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Asmodee Digital

Firma producent wydawca

WWW: http://www.asmodee-digital.com/

Facebook: https://www.facebook.com/AsmodeeDigital/

Adres: Asmodee Digital 18 rue Jacqueline Auriol 78280 Guyancourt, Franc

Telefon: +33176218020

Dział Pomocy Technicznej

Asmodee Digital

https://asmodee.helpshift.com/a/asmodee-net/

Francuski producent i wydawca cyfrowych adaptacji gier planszowych z katalogu swojej firmy-matki – Asmodee. Produkcje sygnowane logo Asmodee Digital można znaleźć zarówno na komputerach osobistych czy konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Historia

Korzenie Asmodee Digital sięgają 1995 roku, kiedy to Marc Nunes założył firmę Asmodee. Miała ona zajmować się nie tylko tworzeniem i wydawaniem własnych gier planszowych, karcianych oraz RPG, lecz również dystrybucją i wydawaniem dzieł mniejszych firm. Jego pierwszym dużym sukcesem była francuska premiera gry Jungle Speed w 1998 roku. Dzięki dobrej sprzedaży tej pozycji Asmodee nabrało wiatru w żagle, czego pokłosiem było pozyskanie przez tę firmę praw do gry Pokemon Trading Card Game i wydanie jej francuskiej wersji (2003). W kolejnych latach Asmodee rozwijało się na tyle prężnie, że stopniowo zaczęło wchłaniać mniejszych przedstawicieli tej branży; jednym z nich było brytyjskie Esdevium, które trafiło pod skrzydła Asmodee w 2010 roku.

W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku Asmodee zaczęło coraz śmielej spoglądać w kierunku branży gier wideo, dostrzegając w niej szansę na dotarcie z posiadanymi przez siebie produktami i markami do szerszego grona odbiorców. W konsekwencji powołano do życia dywizję Asmodee Digital, która miała zarówno tworzyć, jak i wydawać adaptacje rozmaitych pozycji z portfolio Asmodee. Sukces, jaki odniosła gra Ticket to Ride (wydana w 2008 roku na Xboksa 360, w kolejnych latach trafiła na inne platformy), świadczył o tym, że był to właściwy ruch.

Po Ticket to Ride przyszedł czas na kolejne produkcje, nad którymi Asmodee Digital pracowało bądź sprawowało pieczę wydawniczą. Wśród nich na wzmiankę zasługują: Vampire: The Masquerade - We Eat Blood oraz Carcassonne: Tiles & Tactics z 2017 roku, Scythe: Digital Edition (oparte na twórczości Jakuba Różalskiego) i Terraforming Mars z roku 2018, a także udostępnione w 2020 roku A Game of Thrones: The Board Game - Digital Edition.

W międzyczasie, bo jeszcze w 2013 roku, Asmodee zostało przejęte przez firmę inwestycyjną Eurazeo za 143 miliony euro. W 2014 roku natomiast połączyło się z amerykańskimi wydawcami gier planszowych – Days of Wonder oraz Fantasy Flight Games. W 2016 roku firma została sprzedana przez Eurazeo innemu inwestorowi – PAI Partners – który zapłacił za nią bagatela 1,2 miliarda euro.

Rok 2017 przyniósł utworzenie Fantasy Flight Interactive, czyli dywizji, której zadaniem było opracowywanie cyfrowych adaptacji gier z portfolio Fantasy Flight Games. Wśród nich prym wiodły zwłaszcza The Lord of the Rings: Adventure Card Game oraz The Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth; druga z wymienionych pozycji była aplikacją towarzyszącą dla gry planszowej Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie. Niestety w wyniku fali zwolnień, która dotknęła firmę jakiś czas później, w styczniu 2020 roku podjęto decyzję o zamknięciu Fantasy Flight Interactive oraz przerwaniu pracy nad mobilną wersją pierwszej z wymienionych produkcji opartych na twórczości J.R.R. Tolkiena.

W lutym 2020 roku firma Asmodee Digital ogłosiła natomiast, że chętni deweloperzy mogą nabywać licencje na adaptacje gier z jej portfolio.