Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Ivory Tower

Firma producent

Ivory Tower to francuskie studio deweloperskie utworzone w 2007 roku przez trzech byłych członków Eden Games. Siedziba firmy mieści się we francuskim Lyonie i zatrudnia ok. 100 pracowników. Od października 2015 roku Ivory Tower jest własnością jednego z największych na świecie producentów i wydawców gier, koncernu Ubisoft. Szefem studia od momentu jego powstania jest Ahmed Boukhelifa – były członek Eden Games i producent bestsellerowego Test Drive Unlimited.

Historia

Początki Ivory Tower związane są nierozerwalnie z ekipą innego francuskiego studia, Eden Games, które w roku 2006 wyprodukowało słynne Test Drive Unlimited, uznawane za pierwszą grę wyścigową z otwartym światem. Ogromny sukces tytułu sprawił, że powstanie jego sequela było tylko kwestią czasu. Tymczasem jednak okazało się, że ambicje trzech członków Eden Games: Ahmeda Boukhelify, Stephane’a Beleya oraz Emmanuela Oualida wykraczają znacznie poza stworzenie zwykłej kontynuacji poprzedniej gry. Postanowili oni więc opuścić firmę macierzystą i 31 października 2007 roku utworzyli własne studio o nazwie Ivory Tower. W skład ekipy deweloperskiej weszli zaś w większości byli członkowie Eden Games, mający za sobą pracę przy takich grach, jak wspomniane Test Drive Unlimited, Need for Speed: Porsche 2000 czy seria V-Rally.

W początkowym okresie działalności członkowie Ivory Tower dzielili swój czas pomiędzy pracą dla innych deweloperów, a poszukiwaniem sponsorów i wydawcy dla swojego autorskiego projektu. Produkcja spotkała się z zainteresowaniem przedstawicieli koncernu Ubisoft, który w 2009 roku dał twórcom zielone światło dla jego dalszego rozwijania. Jednocześnie do pomocy deweloperom zaangażowano trzy nieco bardziej doświadczone, wewnętrzne studia koncernu: Ubisoft Reflections, Ubisoft Montpellier oraz Ubisoft Shanghai. Po kilku latach prac, podczas targów E3 2013 zapowiedziano debiutacką grę Ivory Tower o nazwie The Crew, która, choć w wielu aspektach bazowała na rozwiązaniach z Test Drive Unlimited, w równie znaczącym stopniu je rozwijała, wprowadzając np. rozbudowane funkcje społecznościowe i możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy trybem jedno- i wieloosobowym. Tytuł ukazał się pod koniec 2014 roku na komputerach PC i konsolach ósmej generacji (port na Xboksa 360 przygotowało francuskie studio Asobo).

Spory sukces The Crew sprawił, że w kolejnych latach francuski deweloper skupił się na rozwijaniu swojego debiutanckiego tytułu. W październiku 2015 roku koncern Ubisoft ogłosił całkowite przejęcie studia Ivory Tower, które miesiąc później – już jako część grupy Ubisoft – zaprezentowało pierwszy duży dodatek DLC do The Crew zatytułowany Wild Run, wprowadzający do gry cztery nowe typy pojazdów. Pod koniec 2016 roku francuski deweloper zaprezentował drugi duży dodatek o nazwie Calling All Units, pozwalający graczom w ramach nowej minikampanii fabularnej stanąć po stronie stróżów prawa.


Wydawcy gier Ivory Tower

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Ivory Tower:


Ubisoft