Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSPCAND
Okładka Scythe: Digital Edition (iOS)

Scythe: Digital Edition

Adaptacja gry planszowej osadzonej w wykreowanym przez Jakuba Różalskiego uniwersum 1920+, w którym na polach bitew z pierwszej połowy XX wieku można spotkać nie tylko jednostki znane z podręczników do historii, lecz także mechy.

Strategiczne | planszowe | multiplayer | na 2 osoby | polskie | alternatywna historia | podzielony/wspólny ekran | dwudziestolecie międzywojenne | początek XX wieku | uniwersum 1920+

Okładka Scythe: Digital Edition (iOS)

data premiery gry:

5wrz2018

PC

data nieogłoszona

AND iOS

Scythe: Digital Edition jest adaptacją gry planszowej zatytułowanej Scythe. Produkcja została opracowana przez studio The Knights of Unity, a jej wydanie na platformie PC, AND i iOS wzięła na swoje barki firma Asmodee Digital.

Fabuła

Akcja Scythe: Digital Edition toczy się w stworzonym przez Jakuba Różalskiego uniwersum 1920+, a dokładnie – w alternatywnej wersji 1920 roku, gdzie na polach bitew można spotkać nie tylko piechotę, kawalerię i pojazdy znane z podręczników do historii, lecz także mechy. Gracz wciela się w lidera wybranej frakcji, a jego zadaniem jest poprowadzenie swojej armii do zwycięstwa i dominacji nad Europą Wschodnią.

Mechanika

Przed rozpoczęciem zabawy w Scythe: Digital Edition wybieramy ugrupowanie, na którego czele chcemy stanąć, a także dobieramy umiejętności, które pomogą nam w realizacji tak zwanego ukrytego celu. Zmagania zaczynamy na pozycji determinowanej przez unikalne możliwości prowadzonej przez nas frakcji, na starcie otrzymując określoną liczbę surowców (siła, punkty zwycięstwa, możliwości ruchu oraz popularność).

Właściwa rozgrywka toczy się na mapie pokrytej siatką heksagonów – to właśnie na niej podbijamy kolejne terytoria (zyskując w ten sposób dostęp do szerszego wachlarza zasobów), wznosimy rozmaite konstrukcje (by ugruntować swoją pozycję), rekrutujemy jednostki (mowa zarówno o żołnierzach, jak i o szarych obywatelach, pracujących „u podstaw” na nasze zwycięstwo) czy wreszcie aktywujemy mechy będące znakiem rozpoznawczym marki (ich obecność może skutecznie powstrzymać oponenta przed próbą zaatakowania naszych ziem).

Co ciekawe, niewiele zależy tu od szczęścia – poza wspomnianym wcześniej ukrytym celem, a także losowo dobieranymi kartami, decydującymi o wyniku spotkań z mieszkańcami świata przedstawionego, oraz takimi, które tymczasowo zwiększają nasze możliwości w walce, cała reszta jest efektem podejmowanych przez nas decyzji. Co więcej, nie uświadczymy tu również podziału na rundy; autorzy nie pozwalają też na eliminację pozostałych uczestników zabawy.

Tryby gry

W wydane na platformie PC, AND i iOS Scythe: Digital Edition można grać w pojedynkę – wówczas walczymy o wpływy z siłami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Niemniej, tytuł rozwija skrzydła w trakcie zabawy z innymi graczami; w trybie multiplayer można się bawić tak przez Internet, jak i w ramach tak zwanego gorącego krzesła.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Scythe: Digital Edition wiernie odtwarza wygląd oryginału; uwagę zwracają ilustracje, za którymi stoi twórca uniwersum 1920+, Jakub Różalski. Dopełnieniem całości jest klimatyczny soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / gorące krzesło    

Oczekiwania czytelników: 4,9 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Scythe: Digital Edition

12+

Wymagania sprzętowe Scythe: Digital Edition

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10
Scythe: Digital Edition z wczesnym dostępem na Steamie
Scythe: Digital Edition z wczesnym dostępem na Steamie

wiadomość15 czerwca 2018

Adaptacja jednej z najlepiej przyjętych gier planszowych 2016 roku trafia do wczesnego dostępu na platformie Steam. Scythe: Digital Edition oferuje rozgrywkę dla maksymalnie pięciu graczy przy jednym komputerze.

Scythe – znana planszówka zmierza na Steam
Scythe – znana planszówka zmierza na Steam

wiadomość21 sierpnia 2017

Firma Asmodee Digital zapowiedziała, że przeniesie popularną grę towarzyską Scythe na PC oraz urządzenia mobilne. Produkt osadzony w uniwersum 1920+ przypomina nieco Ryzyko lub gry z serii Civilization.

PC
AND
iOS