Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSPCAND
Okładka Scythe: Digital Edition (iOS)
OkładkaScythe: Digital Edition (iOS)

Scythe: Digital Edition

Adaptacja gry planszowej osadzonej w wykreowanym przez Jakuba Różalskiego uniwersum 1920+, w którym na polach bitew z pierwszej połowy XX wieku można spotkać nie tylko jednostki znane z podręczników do historii, lecz także mechy.

Strategiczne | planszowe | na 2 osoby | polskie | alternatywna historia | podzielony/wspólny ekran | dwudziestolecie międzywojenne | początek XX wieku | uniwersum 1920+

Scythe: Digital Edition Premiera

5wrz2018

PC

data nieogłoszona

AND iOS

Scythe: Digital Edition jest adaptacją gry planszowej zatytułowanej Scythe. Produkcja została opracowana przez studio The Knights of Unity, a jej wydanie na platformie PC, AND i iOS wzięła na swoje barki firma Asmodee Digital.

Fabuła

Akcja Scythe: Digital Edition toczy się w stworzonym przez Jakuba Różalskiego uniwersum 1920+, a dokładnie – w alternatywnej wersji 1920 roku, gdzie na polach bitew można spotkać nie tylko piechotę, kawalerię i pojazdy znane z podręczników do historii, lecz także mechy. Gracz wciela się w lidera wybranej frakcji, a jego zadaniem jest poprowadzenie swojej armii do zwycięstwa i dominacji nad Europą Wschodnią.

Mechanika

Przed rozpoczęciem zabawy w Scythe: Digital Edition wybieramy ugrupowanie, na którego czele chcemy stanąć, a także dobieramy umiejętności, które pomogą nam w realizacji tak zwanego ukrytego celu. Zmagania zaczynamy na pozycji determinowanej przez unikalne możliwości prowadzonej przez nas frakcji, na starcie otrzymując określoną liczbę surowców (siła, punkty zwycięstwa, możliwości ruchu oraz popularność).

Właściwa rozgrywka toczy się na mapie pokrytej siatką heksagonów – to właśnie na niej podbijamy kolejne terytoria (zyskując w ten sposób dostęp do szerszego wachlarza zasobów), wznosimy rozmaite konstrukcje (by ugruntować swoją pozycję), rekrutujemy jednostki (mowa zarówno o żołnierzach, jak i o szarych obywatelach, pracujących „u podstaw” na nasze zwycięstwo) czy wreszcie aktywujemy mechy będące znakiem rozpoznawczym marki (ich obecność może skutecznie powstrzymać oponenta przed próbą zaatakowania naszych ziem).

Co ciekawe, niewiele zależy tu od szczęścia – poza wspomnianym wcześniej ukrytym celem, a także losowo dobieranymi kartami, decydującymi o wyniku spotkań z mieszkańcami świata przedstawionego, oraz takimi, które tymczasowo zwiększają nasze możliwości w walce, cała reszta jest efektem podejmowanych przez nas decyzji. Co więcej, nie uświadczymy tu również podziału na rundy; autorzy nie pozwalają też na eliminację pozostałych uczestników zabawy.

Tryby gry

W wydane na platformie PC, AND i iOS Scythe: Digital Edition można grać w pojedynkę – wówczas walczymy o wpływy z siłami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Niemniej, tytuł rozwija skrzydła w trakcie zabawy z innymi graczami; w trybie multiplayer można się bawić tak przez Internet, jak i w ramach tak zwanego gorącego krzesła.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Scythe: Digital Edition wiernie odtwarza wygląd oryginału; uwagę zwracają ilustracje, za którymi stoi twórca uniwersum 1920+, Jakub Różalski. Dopełnieniem całości jest klimatyczny soundtrack.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło  

Oczekiwania czytelników: 4,9 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Scythe: Digital Edition: 12+

Scythe: Digital Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10
PC
AND
iOS