Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDPCiOS
Okładka The Witcher Adventure Game (AND)
OkładkaThe Witcher Adventure Game (AND)

The Witcher Adventure Game

Wiedźmin Gra Przygodowa

Elektroniczna adaptacja gry planszowej, osadzonej w uniwersum wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego na potrzeby sagi Wiedźmin.

Strategiczne | fantasy | planszowe | książki | polskie

The Witcher Adventure Game Premiera

27lis2014

PC iOS AND

Gry podobne do The Witcher Adventure Game

Slay the Spire

The Past Within

Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści

The Witcher Adventure Game to wyprodukowana przez Studio CD Projekt RED elektroniczna adaptacja gry planszowej, która w wersji papierowej ukazała się nakładem wydawnictwa Fantasy Flight Games. Zasady obu edycji opracował szef wydawnictwa Portal, Ignacy Trzewiczek, czyli autor takich stołowych klasyków, jak Stronghold, Witchcraft, Konwój czy Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island.

Akcja toczy się w popularnym świecie fantasy stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Gracze otrzymują możliwość wcielenia się w Geralta, Triss Merigold, Jaskra lub krasnoludzkiego wojownika Yarpena Zigrina. Podczas rozgrywki zajmujemy się polowaniem na potwory, wykonywaniem intratnych misji, rozwiązywaniem zagadek oraz wchodzeniem w interakcje z licznymi postaciami znanymi z książek i komputerowych RPG-ów. Wszystko to realizowane jest głównie za pomocą losowanych ze specjalnej tali kart przygód, co sprawia, że żadne dwie rozgrywki nie są takie same.

The Witcher Adventure Game zaprojektowano z myślą o zabawie dla grupy od dwóch do czterech osób. Standardowa sesja zajmuje około dwóch godzin. Gracze mogą sobie pomagać, ale ostatecznie zwycięzca może być tylko jeden. Zasady opracowano tak, aby były banalnie proste do opanowania, ale jednocześnie oferowały sporą głębię dla doświadczonych fanów planszówek. Każda postać wymaga stosowania innych taktyk. Geralt polega na sile swoich umiejętności szermierczych, podczas gdy Triss rozwiązuje problemy magią. Jaskier stawia na dyplomację, a Yarpen może wezwać na pomoc inne krasnoludy. Dodatkową atrakcją jest system rozwijania bohaterów. Przykładowo, Geralt może nauczyć się warzenia eliksirów lub opanować wiedźmińskie znaki.

Gra posiada atrakcyjną oprawę graficzną, która odtwarza wygląd wersji papierowej i wzbogaca go o dodatkowe animacje.

Minirecenzja The Withcher Adventure Game - całkiem udany debiut planszowego Wiedźmina

PLUSY:
 • Rozbudowana mechanika rozgrywki;
 • Świetnie odtworzony klimat wiedźmińskiego uniwersum;
 • Dopracowana oprawa audiowizualna.
MINUSY:
 • Mało przejrzysty samouczek;
 • Brak opcji zapisu stanu gry.

Po sukcesie cyklu gier RPG z Wiedźminem w roli głównej, twórcy z CD Projekt RED starają się odcinać kupony od rosnącej popularności Geralta z Rivii – zwłaszcza w szerokim świecie, gdzie postać Białego Wilka nie było dotąd zbyt dobrze znana. I choć trudno się dziwić takiej polityce, nasz czołowy deweloper nie poszedł tym razem na łatwiznę, celując w bądź co bądź niszowy (nad czym z pewnością można jedynie ubolewać) gatunek gier planszowych.

Ci jednak, którym ten rodzaj gier kojarzy się co najwyżej z rzucaniem kostką i przemieszczaniem pionków po statycznej planszy, już na wstępie mogą poczuć się nieco zdezorientowani, gdyż The Witcher Adventure Game zaskakuje całkiem rozbudowaną mechaniką rozgrywki. Trzy rodzaje zadań, śledztwa, rozwój postaci, walka z potworami, czy wreszcie kilka rodzajów losowo ciągniętych kart – może na początku nieco przerazić, zwłaszcza nieco mniej doświadczonych graczy. Przy tym wszystkim, przygotowany przez twórców samouczek wydaje się nieco mało przejrzysty, pozostawiając graczy ze sporą ilością znaków zapytania. A to z kolei sprawia, że bez odpowiedniej praktyki nie ma co myśleć o czerpaniu przyjemności z rozgrywki. Ta trwa zaś stosunkowo długo (ok. 2 godzin), wobec czego za jedno z największych niedociągnięć gry można uznać brak opcji zapisu stanu gry w trybie jednoosobowym.

The Witcher Adventure Game to propozycja z całą pewnością głównie dla fanów Geralta z Rivii. Ci bowiem docenią wkład pracy, jaki włożono w odtworzenie postaci bohaterów, typowych miejsc wiedźmińskiego uniwersum, czy wreszcie wyjątkowej atmosfery książek i opowiadań Sapkowskiego. Tym bardziej, że podczas rozgrywki towarzyszy nam charakterystyczna folkująca muzyka, a oprawa graficzna gry nie tylko wiernie odzwierciedla wygląd wersji papierowej, ale wyraźnie nawiązuje do stylu, znanego z wcześniejszych gier z Wiedźminem oraz samych książek. Dla wszystkich innych graczy, tytuł może być doskonałą odskocznią od zalewu dynamicznych gier akcji, która być może przełoży się na nieco większe zainteresowanie gatunkiem – zarówno w wersji stołowej, jak i elektronicznej.

Wśród fanów gier planszowych panuje przekonanie, że nawet najlepsza cyfrowa adaptacja gry nie zastąpi przyjemności wspólnej rozgrywki z przyjaciółmi przy jednym stole. Z drugiej jednak strony, przez internet znacznie łatwiej będzie nam znaleźć partnerów do wspólnej zabawy. Jeśli więc można w ogóle mówić o udanej cyfrowej adaptacji gry planszowej, to w przypadku The Witcher Adventure Game – mimo kilku błędów – twórcom z CD Projekt RED sztuka ta udała się nadzwyczaj dobrze. Być może również dlatego, że obie wersje gry powstawały w zasadzie równolegle.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło   Liczba graczy: 1 - 4  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 513 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Witcher Adventure Game: 12+

Wiedźmin Gra Przygodowa Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GTX/Radeon 4850 lub lepsza
 • 500 MB HDD
 • Windows XP(SP3)/Vista/7/8
PC
iOS
AND