Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

CD Projekt RED

Firma polski producent wydawca

CD Projekt RED to specjalizujący się w grach RPG polski producent i wydawca gier, wchodzący w skład grupy CD PROJEKT S.A. Studio zostało założone w roku 2000, z inicjatywy wcześniejszych założycieli firmy CD Projekt sp. z o.o. (obecnie CDP.pl) Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie, ale od 2013 roku funkcjonuje też biuro lokalne w Krakowie. W obu lokalizacjach pracuje łącznie ponad 300 osób z całego świata i liczba ta stale się powiększa. Od roku 2011 szefem CD Projekt RED jest Adam Badowski, pełniący jednocześnie funkcję członka zarządu grupy CD PROJEKT S.A., odpowiedzialnego za koordynację procesów związanych z tworzeniem gier.

Misję studia CD Projekt RED od początku stanowiło „tworzenie najlepszych na świecie gier RPG, opowiadających fascynujące, poruszające i dorosłe historie oraz wyznaczających nowe standardy w dziedzinie elektronicznej rozrywki. Misję tę z całą pewnością zrealizowała trylogia Wiedźmin, której trzecia odsłona pokazała nad wyraz dobitnie ogromne tempo rozwoju studia i drzemiący w nim potencjał.

Oprócz dużych i wysokobudżetowych projektów, takich jak seria o Wiedźminie oraz Cyberpunk 2077, CD Projekt RED ma na swoim koncie także kilka mniejszych produkcji. Wśród nich znalazły się takie tytuły, jak Wiedźmin: Gra Przygodowa (która doczekała się także wydania papierowego), Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana (będąca samodzielną wersją minigry znanej z trzeciej części serii Wiedźmin) oraz stworzona we współpracy ze studiem Fuero Games mobilna gra typu MOBA o nazwie The Witcher: Battle Arena, która po niezbyt pochlebnych recenzjach stosunowo szybko (bo już po niecałym roku od premiery) została usunięta ze sklepów AppStore i Google Play. W chwili obecnej gry CD Projekt RED dystrybuowane są przez największych światowych wydawców pokroju Bandai Namco Entertainment czy Warner Bros Interactice Entertainment. Równocześnie jednak studio pełni rolę wydawcy ich wersji cyfrowych.

Historia

Studio CD Projekt RED powstało w 2002 roku w Warszawie, z inicjatywy uprzednich założycieli firmy CD Projekt sp. z o.o. (obecnie CDP.pl) Marcina Iwińskiego oraz Michała Kicińskiego i stanowiło swoiste zwieńczenie marzeń obu panów, którzy, związani zawodowo z branżą gier od 1994 roku, zawsze marzyli o otworzeniu własnego studia deweloperskiego. We wrześniu 2003 roku zespół odpowiedzialny za tworzenie gier rozpoczął prace nad swoim pierwszym, ambitnym projektem, którym była gra RPG akcji Wiedźmin (ang. The Witcher) – oparta na kultowym cyklu powieści fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Gra ukazała się na rynku w roku 2007 i z miejsca odniosła ogromny sukces, zdobywając sporą liczbę nagród i stając się najlepiej kupowaną grą komputerową w Polsce. Powstały również plany przeniesienia jej na konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3, jednak ta konwersja (planowana jako Wiedźmin: Powrót Białego Wilka) nigdy się nie ukazała.

W lutym 2008 roku CD Projekt wykupił większość akcji studia Metropolis Software i ogłosił, że kolejną grą firmy będzie stworzony we współpracy z CD Projekt RED projekt o kodowej nazwie They. Po sukcesie pierwszego Wiedźmina, deweloperzy skupili się jednak na jego kontynuacji, wobec czego prace nad anonsowaną wcześniej produkcją zostały przerwane. Wiedźmin 2 ukazał się na rynku w maju 2011 roku i ugruntował mocną pozycję studia, a wydana rok później we współpracy z firmą Bandai Namco Entertainment konsolowa edycja gry sprawiła, że CD Projekt RED zaczął być studiem rozpoznawalnym również poza granicami naszego kraju.

Największym sukcesem i krokiem milowym w rozwoju CD Projekt RED okazała się jednak dopiero trzecia część wiedźmińskiej trylogii, która pojawiła się na rynku w maju 2015 roku, równocześnie na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Światowym wydawcą gry został ponownie Bandai Namco Entertainment, a jej premiera poprzedzona została potężną kampanią marketingową na całym świecie. Wiedźmin 3: Dziki Gon stał się jednym z najwyżej ocenianych RPG-ów w historii i jednocześnie największym sukcesem w polskiej branży gier, zdobywając setki wyróżnień podczas największych imprez branżowych oraz tytułów najlepszej gry roku, przyznawanych przez największe związane z grami portale na całym świecie. Mimo oszałamiającego sukcesu produkcji i wielu możliwych ścieżek tzw. „odcinania kuponów”, studio CD Projekt RED nie poddało się presji i postanowiło kontynuować wytyczoną wcześniej ścieżkę rozwoju, ogłaszając, że Wiedźmin 3 będzie ostatnim rozdziałem trylogii o przygodach Geralta z Rivii, a w kolejnych latach studio skupi się na tworzeniu zupełnie nowej gry RPG, opartej na popularnym systemie fabularnym Cyberpunk.