Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Bethesda Game Studios

Firma producent

Amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w Rockville w stanie Maryland. Bethesda Game Studios tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, na czele z produkcjami spod szyldów Fallout i The Elder Scrolls. Od marca 2021 roku studio należy do firmy Microsoft, wchodząc w skład Xbox Game Studios.

Historia

Start z wysokiego C

Choć korzenie Bethesda Game Studios sięgają 1986 roku, kiedy to powstała firma Bethesda Softworks, dopiero w 2001 roku wydzielono z niej studio deweloperskie. Podczas gdy Bethesda Softworks wzięła na siebie obowiązki wydawnicze, powołane wówczas do życia Bethesda Game Studios miało zajmować się tworzeniem gier wideo. Rolę producenta wykonawczego studia powierzono Toddowi Howardowi, który z czasem został jedną z „twarzy” całej firmy.

Pierwszą grą, za której opracowaniem oficjalnie stało Bethesda Game Studios, był wydany w 2002 roku The Elder Scrolls III: Morrowind, czyli trzecia odsłona kultowego cyklu RPG-ów z otwartym światem zapoczątkowanego w 1994 roku. Choć na przestrzeni lat zespół wyspecjalizował się w tworzeniu przedstawicieli właśnie tego gatunku, od czasu do czasu miały mu się zdarzać swoiste „skoki w bok”, pokroju serii IHRA Drag Racing.

Fantastyczne i postapokaliptyczne światy

Niemniej to produkcje RPG stały się „oczkiem w głowie” Bethesda Game Studios. Rok 2006 przyniósł premierę z dawna wyczekiwanej przez fanów gry The Elder Scrolls IV: Oblivion. Produkcja trafiła na komputery osobiste, PlayStation 3 oraz Xboksa 360, odnosząc wielki sukces artystyczny i komercyjny.

W międzyczasie, w 2004 roku, firma Bethesda przejęła prawa do marki Fallout, a w 2008 roku Bethesda Game Studios dostarczyło grę Fallout 3. Co prawda tytuł, korzystający z technologii Obliviona i widoku FPP, nie spełnił oczekiwań wielu fanów klasycznych odsłon serii, jednak odniesiony przez niego sukces komercyjny zachęcił twórców do rozwijania cyklu w kolejnych latach.

Następny ważny moment w historii Bethesda Game Studios nastąpił w 2011 roku, gdy zadebiutowała piąta część serii The Elder Scrolls, czyli The Elder Scrolls V: Skyrim. Nowa przygoda odniosła spektakularny sukces, stając się największym hitem w dotychczasowym dorobku opisywanego studia.

Niemniej zespół nie zamierzał spoczywać na laurach. W 2015 roku w ręce graczy trafiły kolejne dzieła. Mowa przede wszystkim o grze Fallout 4, która trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, a także o produkcji mniejszego kalibru, zatytułowanej Fallout Shelter i opracowanej z myślą o urządzeniach mobilnych.

Rozwój i chęć zmian

Kolejne lata upłynęły dla Bethesda Game Studios na rozbudowie zespołu, tworzeniu odświeżeń i reedycji swoich flagowych tytułów (na czele z The Elder Scrolls V: Skyrim, który pojawił się niemal na wszystkich platformach), a także na pracy nad swoistym „eksperymentem”.

W 2015 roku deweloper utworzył nowy oddział w kanadyjskim Montrealu. W marcu 2018 r. pod jego skrzydła trafił zespół BattleCry Studios, który został przemianowany na Bethesda Game Studios Austin. W sierpniu 2018 r. to samo spotkało Escalation Studios, które też doczekało się nowej nazwy – Bethesda Game Studios Dallas.

Wspomnianym „eksperymentem” okazał się Fallout 76, czyli wypuszczona w 2018 roku gra łącząca cechy RPG i survivalu, która kładła nacisk na wieloosobową rozgrywkę. Debiut produkcji przyniósł sromotną klęskę, gdyż borykała się ona z gigantycznymi problemami zarówno technicznymi, jak i projektowymi. Niemniej twórcy nie złożyli broni i szybko przystąpili do jej naprawy, a w efekcie z miesiąca na miesiąc tytuł działał coraz lepiej i przyciągał coraz więcej graczy. Ostatecznie zdołał zebrać całkiem liczną grupę oddanych fanów, co zagwarantowało mu wieloletni rozwój w modelu gry-usługi.

Przejście pod skrzydła Microsoftu i premiera Starfielda

W marcu 2021 roku Microsoft oficjalnie przejął firmę-matkę Bethesda Softworks i Bethesda Game Studios, czyli koncern ZeniMax Media.

Pierwszym owocem tej współpracy został reprezentant zupełnie nowej marki (pierwszej od 25 lat w katalogu wydawniczym Bethesda Softworks) – gra RPG Starfield, wydana we wrześniu 2023 roku na komputery osobiste oraz Xboksy Series X/S (z pominięciem PlayStation 5 na skutek ingerencji Microsoftu). Pomimo że projekt nie był wolny od wad, doczekał się dość ciepłego przyjęcia i odniósł sukces komercyjny.