Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGXSXPCPS5
Okładka The Elder Scrolls VI (PC)
OkładkaThe Elder Scrolls VI (PC)

The Elder Scrolls VI

TES 6

Szósta pełnoprawna odsłona słynnego cyklu gier RPG od studia Bethesda. The Elder Scrolls 6 zostało zapowiedziane w 2018 roku przez Todda Howarda - reżysera i producenta wykonawczego serii.

RPG | FPP | TPP | fantasy | sandbox | RPG akcji | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Elder Scrolls VI Premiera

data nieogłoszona

PC PS5 XSX

The Elder Scrolls VI to szósta pełnoprawna odsłona bestsellerowego cyklu sandboksowych gier RPG pod tytułem The Elder Scrolls. Seria została zapoczątkowana w 1994 roku, kiedy to zadebiutowała jej pierwsza część, czyli The Elder Scrolls: Arena. Od tamtej pory pieczę nad jej rozwojem nieprzerwanie sprawuje firma Bethesda Game Studios. Choć istnienie gry zostało potwierdzone w 2016 roku, na jej oficjalną zapowiedź przyszło nam poczekać jeszcze blisko dwa lata. Na targach E3 2018 deweloperzy zaprezentowali pierwszy i bardzo enigmatyczny teaser trailer omawianego dzieła.

TES 6 Redfall? Plotki i przecieki

Różne pogłoski krążą na temat miejsca akcji The Elder Scrolls 6. Na wspomnianym materiale wideo możemy zobaczyć dziki, skalisty teren półpustynny znajdujący się nad brzegiem morza, upstrzony postrzępionymi szczytami. Jedynymi śladami cywilizacji są ruiny twierdzy ulokowane na wzgórzu, a także widoczne w oddali miasto na wybrzeżu. Choć nieoficjalne doniesienia, zgodnie z którymi produkcja miałaby nas przenieść do zamieszkanej przez Redguardów prowincji Hammerfell oraz stanowiącego kolebkę Bretonów High Rock zostały ostatecznie zdementowane, wielu fanów nadal żywi nadzieję, że to właśnie tam zabierze nas TES 6. Dodatkowo podsyca ją fakt, że w maju 2019 roku koncern ZeniMax Media zyskał prawa do znaku towarowego Redfall, który zgodnie z plotkami miałby stanowić podtytuł gry. Inni z kolei zwracają uwagę, że przedstawione w trailerze rejony bardziej pasują do inspirowanego Dalekim Wschodem kontynentu Akavir, jednak sam materiał nie zawiera jakichkolwiek orientalnych motywów (zarówno jeśli chodzi o przedstawione w nim konstrukcje, jak i o jego tło muzyczne). Niemniej na korzyść tej hipotezy przemawia fakt, że prowincje High Rock oraz Hammerfell są już obecne w grze The Elder Scrolls: Online, a twórcy The Elder Scrolls VI mogą (choć nie muszą) chcieć uniknąć powracania do już znanych lokacji.

Creation Engine

O tym, jak będzie wyglądać rozgrywka w następcy TES V: Skyrim oficjalnie nie powiedziano ani słowa. Pewne jest jednak to, że autorzy ponownie oddadzą nam w ręce rozległy otwarty świat, a gra będzie cechować się pełną dowolnością w kwestii kolejności wykonywania zadań. Można oczekiwać, że twórcy rozwiną technologię Radiant AI odpowiadającą za zachowanie NPC (którzy nie stoją bezczynnie, lecz zajmują się swoimi sprawami, a także jedzą i śpią o określonych porach). Idąc z duchem czasu, gra powinna także doczekać się nowego systemu walki oraz nowych animacji. Przemawia za tym fakt, że na potrzeby projektu gruntownie odświeżono napędzającą go technologię Creation (powstałą na bazie leciwego już silnika Gamebryo, wykorzystaną m.in. w grzę The Elder Scrolls III: Morrowind), a wprowadzone w niej zmiany są rzekomo największymi od czasów premiery gry The Elder Scrolls IV: Oblivion.

TES 6 – czy będzie grą ekskluzywną dla Xbox

Po tym, jak we wrześniu 2020 roku Microsoft przejął firmę-matkę Bethesdy, czyli koncern ZeniMax Media, gracze zaczęli zastanawiać się, czy w związku z tym TES VI stanie się konsolowym tytułem ekskluzywnym dla Xboksa Series X oraz Xboksa Series S, oprócz tych platform dostępnym jedynie na PC. Pod koniec października 2020 roku Todd Howard stwierdził jednak, że nie wyobraża sobie ekskluzywności opisywanej produkcji, natomiast w listopadzie 2020 roku Tim Stuart, czyli dyrektor finansowy Xboksa w Microsofcie, doprecyzował, że choć gigant z Redmond nie planuje wycofania gier firmy Bethesda Softworks z konsol Sony i Nintendo, na platformach Microsoftu jej projekty powinny być „pierwsze, lepsze lub najlepsze”. Kwestia czasowej ekskluzywności bądź dodatkowej zawartości wersji na Xboksy i PC pozostaje otwarta.

Ostatnia modyfikacja 2 grudnia 2020

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 1431 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Elder Scrolls VI: 18+

PC
PS5
XSX