Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Fallout - seria gier

Seria gier RPG osadzonych w postapokaliptycznym uniwersum. Fallout uznawany bywa za jedną z najważniejszych marek wykreowanych przez firmę Interplay i studio Black Isle. Obecnie nad rozwojem cyklu pieczę sprawują koncern ZeniMax oraz firma Bethesda Softworks.

Ojcami serii Fallout są Tim Cain, Leonard Boyarsky i Christopher Taylor. Pierwsza gra z cyklu wydana została w 1997 roku i niemal natychmiast okrzyknięto ją duchowym spadkobiercą Wasteland (1988). Uznanie wśród graczy wzbudziły przede wszystkim ciekawy, rozległy świat, oferujący mnóstwo misji pobocznych do wykonania, oraz mechanika rozgrywki oparta o założenia systemu fabularnego G.U.R.P.S. Deweloperzy z Black Isle Studios od razu rozpoczęli też prace nad kontynuacją. Fallout 2 ukazał się niemal dokładnie rok po premierze pierwszej części. Mimo wynikających z pośpiechu licznych błędów technicznych, produkcja powtórzyła sukces oryginału. Planowano również trzecią odsłonę, jednak kłopoty finansowe wydawcy sprawiły, że projekt był wielokrotnie przesuwany w czasie. Zamiast tego w 2001 roku w ręce graczy trafiła strategia turowa Fallout Tactics stworzona przez studio Micro Forté. Ostatnim podejściem firmy Interplay do marki Fallout okazała się wydana w 2004 roku konsolowa gra action RPG Fallout: Brotherhood of Steel.

Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła firma Bethesda Softworks, która przejęła prawa do marki. Fallout 3 przyniósł całkowicie nową, trójwymiarową oprawę wizualną, generowaną przez silnik Gamebryo (wykorzystany również w The Elder Scrolls IV: Oblivion) i odmienioną mechanikę rozgrywki. Tytuł okazał się jednym z największych hitów 2008 roku. Dwa lata później na sklepowe półki trafiła kolejna poboczna odsłona serii – Fallout: New Vegas stworzona przez studio Obsidian Entertainment, założone przez byłych pracowników Black Isle Studios.

Firma Bethesda Game Studios powróciła do roli dewelopera w 2015 roku, tworząc czwartą pełnoprawną odsłonę cyklu. Tym razem wcielaliśmy się w bohatera, który po 200 latach hibernacji jako jedyny ocalały wydostaje się z przeciwatomowego schronu. W ramach prologu twórcy pozwolili nam także zobaczyć, jak wyglądało uniwersum gry przed nuklearną zagładą. Dzięki rozbudowanemu systemowi tworzenia przedmiotów gracze otrzymali możliwość stawiania i modyfikowania budynków, a nawet dobrze chronionych i oświetlonych osiedli, w których mogły się zatrzymywać wędrujące po Pustkowiach postacie.

W tym samym roku ukazała się także pierwsza odsłona mobilna serii – Fallout Shelter. Tytuł był bliższy symulatorom ekonomicznym i pozwalał wcielić się w zarządcę jednej z przeciwatomowych Krypt (ang. Vault). Zadaniem gracza było zapewnienie przetrwania mieszkańcom krypty i dbanie o ich potrzeby. W grudniu 2017 roku na PC ukazała się specjalna wersja gry Fallout 4 przeznaczona dla posiadaczy gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive. Ze względu na VRowy charakter rozgrywki zmianie uległy systemy walki, rzemiosła oraz budownictwa.

W listopadzie 2018 roku nastąpiła premiera Fallout 76, przeznaczonego na PC, XONE i PS4. To poboczna odsłona serii o charakterze survivalowego sandboksa, w pełni skupionego na rozgrywce wieloosobowej, co w praktyce oznacza, że jedynymi postaciami, które gracz napotyka na swojej drodze są inni gracze. Pod względem fabularnym początek gry nie różni się bardzo od innych części, gdyż po raz kolejny sterujemy losami postaci pochodzącej z Krypty. Mieszkańcy Krypty 76, znajdującej się nieopodal Waszyngtonu, starają się realizować plan korporacji Vault-Tec, mówiący o odbudowie Stanów Zjednoczonych w momencie nadejścia Dnia Odzyskania (Reclamation Day). W celu zrealizowania planu każdy z graczy staje się pionierem, którego zadaniem jest odnalezienie miejsc, w których cywilizacja ludzka mogłoby na nowo zakwitnąć.

Akcja wszystkich gier z cyklu Fallout toczy się w postapokaliptycznym uniwersum przyszłości. Na skutek konfliktu nuklearnego, jaki rozgorzał w połowie XX wieku, świat został zniszczony. Kilka pokoleń później ludzie żyją w niewielkich, rozproszonych grupach, zamieszkujących schrony atomowe, pustynne obozowiska czy ruiny miast. W trakcie zabawy gracz kieruje poczynaniami jednego z ocalałych, który próbuje zapewnić sobie i swoim bliskim przetrwanie.

Pierwsze gry z cyklu wyróżniały się taktycznym, turowym systemem walki oraz grafiką z charakterystycznym dla produkcji RPG z lat 90. rzutem izometrycznym. Wraz z Fallout: Brotherhood of Steel oprawa wizualna przeniesiona została w 3D. Fallout 3 przyniósł nie tylko nową jakość wizualną i perspektywę FPP, ale także szereg zmian w mechanice, w tym wiele elementów charakterystycznych dla gier akcji (m.in. walkę toczoną w czasie rzeczywistym). W Fallout 4 rozbudowany został system rzemiosła. Gracz jest w stanie dzięki niemu zbudować prawie wszystko – od różnego rodzaju broni aż po budynki. Posiada on również specjalnie narzędzie do budowania i rozwoju własnych baz – C.A.M.P. Potężna lista przedmiotów, które możemy wytworzyć oraz możliwość umiejscowienia baz w dowolnie wybranym przez gracza miejscu są powodami, dla których system rzemiosła stał się podstawą i wizytówką dla Fallout 76.

Seria Fallout cieszy się na tyle dużym zainteresowaniem, że na jej podstawie powstały również cztery gry typu tabletop (Fallout: Warfare, Exodus, Fallout i Fallout: Wasteland Warfare). Chodziły nawet pogłoski o przygotowywaniu filmu. Na ten moment Todd Howard, reżyser i producent wykonawczy w Bethesda Game Studios, przyznał, że choć odrzucono już kilka propozycji, to nie wyklucza się możliwości powstania takiej produkcji.

Szacuje się, że gry z serii Fallout sprzedały się w liczbie 31 milionów kopii.

Fallout 5
Fallout 5

RPG jeszcze nie ogłoszona

Fallout 5 to kolejna odsłona cyklu popularnych gier RPG osadzonych w realiach postapokaliptycznych. Znów przenosimy się na spalone atomem pustkowia, aby wypełniać zadania, rozwijać postać oraz walczyć z wrogami. Projekt wyprodukowało studio Bethesda Softworks, czyli twórcy serii The Elder Scrolls.

PC

Fallout Shelter Online
Fallout Shelter Online

Strategiczne 1 czerwca 2020

Poboczna wersja darmowej gry strategicznej Fallout Shelter. Chociaż założenia rozgrywki pozostają takie same, a gracz nadal skupia się na rozbudowie własnej krypty i dbaniu o potrzeby jej mieszkańców, to tym razem w tytule pojawiły się także aspekty wieloosobowe.

ANDiOS

Fallout 76
Fallout 76

RPG 14 listopada 2018

Fallout 76 to poboczna odsłona kultowego cyklu postapokaliptycznych RPG, należąca do gatunku sieciowych survivali w otwartym świecie. Gra bazuje na silniku Fallouta 4, ale tym razem twórcy odłożyli na bok fabułę, skupiając się na elementach budowy baz. Gracze współpracują lub rywalizują ze sobą, odbudowując Wirginię Zachodnią kilkadziesiąt lat po nuklearnej zagładzie.

PCPS4XONE

Fallout 4 VR
Fallout 4 VR

RPG 12 grudnia 2017

Specjalna wersja gry Fallout 4, opracowana przez firmę Bethesda Softworks z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości. Pod względem zawartości produkcja nie odbiega znacząco od oryginału, aczkolwiek zmianom uległy systemy walki, rzemiosła i budowania – przystosowano je do specyfiki urządzeń VR. Nadal mamy jednak do czynienia z rozbudowaną grą RPG, w której trafiamy do otwartego, postapokaliptycznego świata. Oprócz głównego wątku fabularnego, na ukończenie czeka tu szereg misji pobocznych – celem twórców było zachowanie absolutnej swobody, więc tylko od gracza zależy to, gdzie się uda i w jaki sposób jego poczynania wpłyną na rozwój fabuły. Oprócz charakterystycznych dla serii elementów, takich jak system atrybutów postaci zwany S.P.E.C.I.A.L. oraz system celowania V.A.T.S., w Fallout 4 VR znajdziemy rozbudowany crafting, w oparciu o który możemy nie tylko tworzyć i ulepszać rozmaite elementy wyposażenia, lecz także konstruować budynki pełniące rolę schronienia dla prowadzonego do boju bohatera i jego sojuszników.

PC

Fallout 4
Fallout 4

RPG 10 listopada 2015

Czwarta pełnoprawna odsłona cyklu postapokaliptycznych gier RPG, znajdującego się od 2008 w rękach firmy Bethesda. W Fallout 4 wcielamy się we własnoręcznie wykreowanego bohatera, który po 200 latach odosobnienia jako jedyny ocalały wychodzi z przeciwatomowego schronu i rozpoczyna walkę o przetrwanie w niegościnnym świecie po katastrofie nuklearnej. Akcję gry obserwujemy z perspektywy pierwszo- lub trzeciosobowej, a w mechanice rozgrywki powracają charakterystyczne elementy serii, takie jak system atrybutów SPECIAL, system celowania VATS oraz nieodłączny organizer zwany PipBoy. Pojawia się też możliwość przygarnięcia psa i wydawania mu prostych komend. W Fallout 4 największy nacisk położony został na pełną swobodę działania oraz kształtowania przebiegu rozgrywki. Ogromną ewolucję przeszedł też system rzemiosła, pozwalający na recykling elementów otoczenia i wykorzystanie ich do stworzenia nowych broni, narzędzi, a nawet budynków, które pełnić będą rolę naszego schronienia.

PCPS5XSXPS4XONE

Fallout Shelter
Fallout Shelter

Strategiczne 15 czerwca 2015

Poboczna odsłona postapokaliptycznej serii Fallout, stworzona początkowo z myślą o użytkownikach mobilnych przy okazji prac nad czwartą pełnoprawną częścią cyklu. W odróżnieniu od gier głównego kanonu, w tym wypadku mamy do czynienia z produkcją strategiczno-symulacyjną, w której wcielamy się w zarządcę przeciwatomowego schronu, a naszym zadaniem jest dbanie o dobro przebywających tam ludzi. Zabawa sprowadza się do rozbudowywania krypty o nowe pomieszczenia, wśród których znajdą się zarówno kwatery mieszkalne, jak i obiekty użyteczności publicznej, dzięki którym będziemy mogli zaspokajać wszystkie potrzeby naszych podopiecznych. Podczas rozgrywki musimy też zatroszczyć się o zasoby, których zdobywanie wiąże się z koniecznością wyjścia na zewnątrz i wyposażenia naszych ludzi w odpowiednią broń oraz ubrania ochronne. Każdy z mieszkańców schronu odznacza się własnymi statystykami, a w toku rozgrywki zyskuje doświadczenie, odblokowując nowe umiejętności oraz elementy wyposażenia.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Fallout: New Vegas
Fallout: New Vegas

RPG 19 października 2010

Fallout: New Vegas jest poboczną odsłoną cyklu gier cRPG w postapokaliptycznym klimacie. Tytuł wyprodukowany został przez studio Obsidian Entertainment, założone przez byłych członków Black Isle Studios (producent Fallout i Fallout 2). Fabuła Fallout: New Vegas koncentruje się na konflikcie pomiędzy frakcjami New California Republic i Caesar’s Legion oraz mieszkańcami miasta New Vegas. Gracz wciela się w rolę kuriera, którego przed śmiercią ratuje zaprzyjaźniony robot – Victor. Rozgrywka opiera się na rozwiązaniach znanych z Fallout 3. Zależnie od decyzji gracza akcja może być prezentowana z perspektywy pierwszej (FPP) lub trzeciej osoby (TPP). Wykorzystano również sprawdzony system walki V.A.T.S. umożliwiający m.in. zatrzymanie upływu czasu i namierzanie konkretnych części ciała przeciwnika. Atrakcyjna oprawa wizualna gry generowana jest przez zmodyfikowany silnik Gamebryo, zastosowany np. w The Elder Scrolls IV: Oblivion.

PCX360PS3

Fallout 3
Fallout 3

RPG 28 października 2008

Trzecia odsłona popularnego cyklu gier cRPG w postapokaliptycznym klimacie. Produkcją gry Fallout 3 zajęła się ekipa deweloperska Bethesda Softworks, znana przede wszystkim z serii The Elder Scrolls. Osią fabuły gry są poszukiwania ojca. W trakcie wyprawy główny bohater, Samotny Wędrowiec, dowiaduje się o Projekcie Oczyszczenie, który mógłby zapewnić wodę mieszkańcom Pustkowi. Twórcy przygotowali kilka wariantów zakończenia kampanii głównej, zależnie od wyborów podejmowanych przez gracza. Deweloperzy pozostali wierni rozbudowanemu systemowi atrybutów postaci, S.P.E.C.I.A.L., znanemu z wcześniejszych gier z serii Fallout. Rozgrywka utrzymana jest jednak w stylu gier akcji, z dynamicznymi sekwencjami walki. Trójwymiarowa oprawa wizualna Fallout 3 generowana jest w oparciu o silnik Gamebryo.

PCX360PS3

Fallout: Brotherhood of Steel
Fallout: Brotherhood of Steel

RPG 13 stycznia 2004

Przygotowane z myślą o graczach konsolowych RPG akcji z gatunku hack-and-slash, będące spin-offową odsłoną popularnej serii gier cRPG firmy Interplay. Akcja Fallout: Brotherhood of Steel rozgrywa się pomiędzy pierwszą a drugą częścią cyklu, a zadaniem graczy jest praca w służbie tytułowego Bractwa Stali, próbującego zapanować nad chaosem, szerzącym się wśród postapokaliptycznych pustkowi. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad drużyną najemników, którzy przemierzając pustynie, zapadłe wioski, zniszczone miasta i tajemnicze kompleksy wojskowe wykonują kolejne zadania fabularne, stawiając jednocześnie czoła hordom zróżnicowanych przeciwników. Całość toczy się w czasie rzeczywistym, a podczas walki mamy też możliwość wykonywania uników i korzystania z broni dalekiego zasięgu. Jak przystało na grę RPG, w miarę postępów rozgrywki członkowie drużyny nabierają doświadczenia, rozwijają swe umiejętności i czynią użytek z szerokiej gamy ekwipunku i rozległego wachlarza ponad 50 typów broni.

PS2XBOX

Fallout Tactics: Brotherhood of Steel
Fallout Tactics: Brotherhood of Steel

Strategiczne 16 marca 2001

Opracowana we współpracy studia Micro Forté z ekipą 14° East poboczna odsłona bestsellerowej serii Fallout, zrealizowana w formie turowej strategii taktycznej z elementami RPG. Akcja gry przenosi nas do znanego z pełnoprawnych odsłon serii postnuklearnego uniwersum przyszłości, w którym zostajemy członkami tytułowego ugrupowania, dążącego do odbudowania zniszczonego wojną jądrową świata. Zadaniem graczy jest odnalezienie dawno zapomnianych technologii, które umożliwią nam pokonanie niebezpiecznych wrogów, a drogę do tego celu stanowi realizacja kolejno wyznaczanych zadań, testujących nasze umiejętności taktyczne. W Fallout Tactics: Brotherhood of Steel do naszej dyspozycji oddano rozległy wachlarz broni oraz pojazdów opancerzonych, zaś członkowie drużyny – podobnie jak w typowych produkcjach RPG – podnoszą swoje atrybuty i umiejętności dzięki doświadczeniu, zdobywanemu w kolejnych potyczkach. Całość pozwala na zabawę w pojedynkę lub w sieciowym trybie wieloosobowym dla max. 18 graczy.

PC

Fallout 2
Fallout 2

RPG 31 października 1998

Utrzymana w klimacie postapo gra cRPG, stanowiąca kontynuację przeboju wydanego w 1997 roku. Dewelopingiem Fallout 2 ponownie zajęło się studio Black Isle we współpracy z firmą Interplay. Akcja gry osadzona została w roku 2241 (80 lat po wydarzeniach przedstawionych w Fallout). Gracz wciela się w rolę wybrańca, któremu starszyzna wioski zleciła zadanie odnalezienia G.E.C.K. – urządzenia do naprawy świata po zagładzie nuklearnej. Twórcy sięgnęli po wiele rozwiązań z pierwowzoru, w tym system kreacji postaci SPECIAL oraz taktyczną, turową mechanikę walki. Zwiększono liczbę umiejętności i perków oraz rozbudowano asortyment broni i dodatkowego wyposażenia. Warstwa wizualna gry cechuje się typową dla produkcji cRPG z końca lat 90. grafiką 2D z rzutem izometrycznym.

PC

Fallout
Fallout

RPG 30 września 1997

Klasyczna gra cRPG, stworzona przez ekipę deweloperską Black Isle Studios. Akcja Fallout osadzona została w postapokaliptycznym świecie przyszłości. W roku 2077 rywalizacja o złoża ropy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami doprowadza do wybuchu wojny i użycia broni nuklearnej. Nielicznym mieszkańcom Ameryki udaje się przeżyć w schronach przeciwatomowych zwanych kryptami. 84 lata później w Krypcie 13 dochodzi do awarii. Kontrolowany przez gracza bohater zostaje wysłany na zewnątrz, by zdobyć nowy hydroprocesor potrzebny do naprawy systemu. Mechanika rozgrywki wzorowana jest na systemie fabularnym GURPS z rozbudowanymi opcjami rozwoju postaci oraz taktyczną, turową walką. Stylistyka oprawy wizualnej Fallout stanowi nawiązanie do czasopism science-fiction z lat 50. ubiegłego wieku.

PC