Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGMMOPCPS4XONE
Okładka Fallout 76 (PC)

Fallout 76

Fallout 76 to poboczna odsłona kultowego cyklu postapokaliptycznych RPG, należąca do gatunku sieciowych survivali w otwartym świecie. Gra bazuje na silniku Fallouta 4, ale tym razem twórcy odłożyli na bok fabułę, skupiając się na elementach budowy baz.

RPG | FPP | TPP | postapokalipsa | sandbox | FPS | multiplayer | TPS | kooperacja | crafting | Role-playing shooter

Fallout 76 to poboczna odsłona słynnej serii postapokaliptycznych gier RPG, zrealizowana w konwencji wieloosobowej gry survivalowej. Za stworzenie tej części, tak jak w przypadku trzeciej i czwartej, odpowiedzialna jest firma Bethesda Game Studios (znana również za sprawą serii The Elder Scrolls). Studiu temu pomagał zespół deweloperski Bethesda Austin oraz nowo utworzone Bethesda Dallas.

Fabuła

Gracz po raz kolejny wciela się w bohatera pochodzącego z Krypty – jednego z wielu ogromnych schronów przeciwatomowych, których grube ściany uchroniły resztki ludzkości przez nuklearną Wielką Wojną, rozpoczętą i zakończoną w 2077 roku. Historia zaczyna się w tytułowej Krypcie 76, umieszczonej nieopodal miasta Waszyngton, na terenie dawnego stanu Wirginii Zachodniej.

Placówka ta nie wyróżnia się zbytnio wśród innych budowli postawionych przez Vault-Tec, lecz jej mieszkańcy realizują pierwotny plan korporacji, który zakładał odbudowę Stanów Zjednoczonych po 25 latach od atomowej zagłady, począwszy od długo oczekiwanego Dnia Odzyskania. Gracze wcielają się w swego rodzaju pionierów, przemierzających pustkowia i szukających miejsc, które ludzkość może ponownie zasiedlić.

Mechanika

Fallout 76 jest sandboksem w pełni skupionym na rozgrywce wieloosobowej przez Internet; oznacza to, że wszystkie napotkane postacie są kierowane przez innych graczy. Choć mapa jest na tyle duża, że spotkania z innymi nie zdarzają się często, to czasem zdarza się nam mieć do czynienia np. z wrogim użytkownikiem chcącym nas obrabować. W uniknięciu konfrontacji pomaga nam m.in. możliwość ukrycia swojej postaci na mapie przed konkretną osobą. Nie wszyscy chcą jednak naszej śmierci, a losowe spotkanie może się przerodzić w wielogodzinną współpracę.

Świat jest czterokrotnie bardziej rozległy od tego, który mogliśmy przemierzać w Fallout 4. Został podzielony na sześć różnorodnych regionów; każdy z nich wyróżnia się unikalnym stylem i typem zadań, jakie możemy tam wykonywać. Teren pustkowi może się też dynamicznie zmieniać – w Wirginii Zachodniej ukrytych jest wiele podziemnych silosów z bronią atomową, a gracze, zdobywszy kody startowe, mogą wycelować nuklearne głowice w dowolne miejsce mapy, by zmienić je nie do poznania i odkryć rzadkie surowce.

Zbierane materiały przydają się przy budowaniu baz. Narzędzie C.A.M.P. przypomina umieszczony w Fallout 4 system zakładania i rozbudowywania własnych przyczółków. Nie jest on jednak ograniczony do konkretnych punktów na mapie – gracze mogą zabrać specyficzną „skrzynkę narzędziową” w dowolne miejsce i zbudować, co im się podoba. Dobra baza wypadowa może jednak przywabić potwory, bandytów i innych niepożądanych gości.

Podobnie jak w poprzednich tytułach, możemy własnoręcznie stworzyć bohatera i rozwijać go w oparciu o system S.P.E.C.I.A.L. Otrzymywane z każdym poziomem karty z perkami umożliwiają nam tworzenie przeróżnych specjalizacji swojej postaci, zależnie od wykonywanego właśnie zadania czy roli w drużynie.

Kwestie techniczne

Fallout 76 działa na ulepszonym silniku gry Fallout 4. Poprawki objęły m.in. dynamiczny system pogody oraz nowy moduł renderowania, oświetlenia i budowy terenu. Według twórców oko ma cieszyć 16 razy więcej (w porównaniu z wcześniejszymi grami z cyklu) wyświetlanych na ekranie detali.

Co ciekawe, tytuł w fazie prototypu istniał jako wieloosobowe rozszerzenie do poprzedniej gry z serii. Moduł wewnątrz Fallouta 4 rozrósł się jednak na tyle, że autorzy zdecydowali się rozwinąć go w osobną produkcję.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 4,7 / 10 na podstawie 1145 głosów czytelników.

Gry podobne do Fallout 76

Wymagania wiekowe Fallout 76

18+

Fallout 76 niepokoi – karty z perkami, kulawy V.A.T.S. i... emotki-wymioty

Przed premierą 10 października 2018, 15:13

Fanów serii, którzy z rozrzewnieniem wspominają wieczory spędzone z jej pierwszą częścią autorstwa Interplay Productions i którzy od lat byli wierni tej marce, najbardziej może zaboleć jednak coś innego. Fallout 76 nie wygląda już jak Fallout. Wszystkie elementy, bez których nie można sobie było wyobrazić tego cyklu, tutaj grają podrzędną rolę. System V.A.T.S. (który i tak był uproszczeniem w stosunku do systemu walki z „jedynki” i „dwójki”)? Pewnie, jest – teraz przedstawiony w czasie rzeczywistym i zupełnie nieintuicyjny. Może ktoś wykorzysta go do ułatwienia sobie celowania, ale jeśli zechcecie użyć go do taktycznego osłabiania przeciwnika, nie wróżę sukcesów. System rozwoju S.P.E.C.I.A.L.? Owszem, powraca – a wraz z nim zbieranie kart odblokowujących perki, które można znaleźć w odpowiednich paczkach. Dialogi? Przypominamy, w tej grze nie ma NPC. Bethesda za wszelką cenę próbuje przekonać nas, że to pełnoprawny Fallout... ale wychodzi jej to dość kiepsko.

PC
XONE
PS4