Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGMMOPCPS4XONE
Okładka Fallout 76 (PC)

Fallout 76

Poboczna odsłona kultowego cyklu postapokaliptycznych RPG, która należy do gatunku sieciowych survivali w otwartym świecie. Gracze współpracują lub rywalizują ze sobą, odbudowując Wirginię Zachodnią kilkadziesiąt lat po nuklearnej zagładzie.

RPG | FPP | TPP | postapokalipsa | sandbox | FPS | multiplayer | TPS | kooperacja | crafting | RPG akcji | Role-playing shooter

Fallout 76 to poboczna odsłona słynnej serii postapokaliptycznych RPG-ów, zrealizowana w konwencji wieloosobowej gry survivalowej z elementami gatunku role-playing. Odpowiedzialne za stworzenie tej części, tak jak w przypadku Fallouta 3 i 4, jest Bethesda Game Studios (grupa znana również z opracowania The Elder Scrolls V: Skyrim). Studiu temu pomagał zespół deweloperski Bethesda Austin oraz nowo utworzony Bethesda Dallas.

Fabuła

Podczas rozgrywki gracz po raz kolejny wciela się w bohatera pochodzącego z Krypty – jednego z wielu ogromnych schronów przeciwatomowych, których grube ściany uchroniły resztki ludzkości przez nuklearną Wielką Wojną, rozpoczętą i zakończoną w 2077 roku. Historia zaczyna się w tytułowej Krypcie 76, umieszczonej nieopodal Waszyngtonu, w okolicach dawnego stanu Wirginii Zachodniej.

Placówka ta nie wyróżnia się zbytnio wśród innych budowli postawionych przez Vault-Tec, lecz jej mieszkańcy realizują pierwotny plan korporacji, który zakładał odbudowę Stanów Zjednoczonych po 25 latach od atomowej zagłady, począwszy od długo oczekiwanego Dnia Odzyskania. Gracze wcielają się w swego rodzaju pionierów, przemierzających pustkowia i szukających miejsc, które ludzkość może ponownie zasiedlić.

Mechanika

Fallout 76 jest sandboksowym tytułem w pełni skupionym na rozgrywce wieloosobowej ze stałym dostępem do Internetu. Oznacza to, że wszystkie napotkane w otwartym świecie postacie są kierowane przez innych graczy. Choć mapa jest na tyle duża, że spotkania z innymi nie będą częste, to nieraz zdarzy się nam mieć do czynienia np. z wrogim użytkownikiem, chcącym nas obrabować. W uniknięciu konfrontacji pomoże nam m.in. możliwość ukrycia swojej postaci na mapie przed konkretnym graczem. Nie wszyscy chcą jednak naszej śmierci, a losowe spotkanie może się przerodzić w wielogodzinną kooperację.

Świat jest czterokrotnie bardziej rozległy od tego, który mogliśmy przemierzać w Fallout 4. Został podzielony na sześć różnorodnych regionów; każdy z nich ma swój unikalny styl i typ zadań, jakie możemy tam wykonywaćTeren pustkowi może się też dynamicznie zmieniać – w Wirginii Zachodniej ukrytych jest wiele podziemnych silosów z bronią atomową, a gracze, zdobywszy kody startowe, mogą wycelować nuklearne głowice w dowolne miejsce mapy, by zmienić je nie do poznania i odkryć rzadkie surowce.

Zbierane materiały przydają się przy budowaniu baz. Narzędzie C.A.M.P. przypomina umieszczony w Fallout 4 system zakładania i rozbudowywania własnych przyczółków. Nie jest on jednak ograniczony do konkretnych punktów na mapie – gracze mogą zabrać specyficzną „skrzynkę narzędziową” w dowolne miejsce i zbudować, co im się podoba. Dobra baza wypadowa może jednak przywabić potwory, bandytów i innych niepożądanych gości.

Podobnie jak w poprzednich tytułach, możemy własnoręcznie stworzyć bohatera i rozwijać go w oparciu o system S.P.E.C.I.A.L. Otrzymywane z każdym poziomem karty z perkami umożliwiają nam tworzenie przeróżnych „buildów” swojej postaci, zależnie od wykonywanego właśnie zadania czy roli w drużynie.

Technikalia i inne informacje

Fallout 76 działa na ulepszonym silniku gry Fallout 4. Poprawki objęły m.in. dynamiczny system pogody oraz nowy moduł renderowania, oświetlenia i budowy terenu. Według twórców oko ma cieszyć 16 razy więcej wyświetlanych na ekranie detali (w porównaniu z wcześniejszymi grami z cyklu).

Tytuł w fazie prototypu istniał jako wieloosobowy dodatek do poprzedniej gry z serii. Moduł wewnątrz Fallouta 4 miał się jednak rozrosnąć na tyle, że autorzy zdecydowali się rozwinąć go w osobną produkcję.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 5,4 / 10 na podstawie 805 głosów czytelników.

Gry podobne do Fallout 76

Wymagania wiekowe Fallout 76

18+

Postnuklearne DayZ – dla kogo jest Fallout 76?

Przed premierą 18 sierpnia 2018, 11:30

Fallout 76 ma szansę stworzyć sensowną recepturę na grę sieciową z opcjonalnym PvP. DayZ nie miało w sobie żadnego dalekosiężnego czy fabularnego celu gry, stawiając wyłącznie na interakcje pomiędzy graczami. The Division z kolei premiowało grieferów, nie dając innym uczestnikom zabawy wielu opcji obrony przed toksycznymi zachowaniami oprócz wyjścia z gry na dobre.

PC
XONE
PS4