Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Larian Studios

Firma producent wydawca

Larian Studios to utworzony w 1996 roku niezależny beligijski producent i wydawca gier wideo, będący jednym z największych i najstarszych studiów deweloperskich w tym kraju. Główna siedziba firmy mieści się w Gandawie (oryg. Gent), jednak studio posiada również oddziały w Quebecu (Kanada), Dublinie (Irlandia) oraz Sankt Petersburgu (Rosja). Szefem Larian Studios od samego początku jest jego założyciel, Swen Vincke. Począwszy od roku 2011, kiedy to nastąpił niezwykle dynamiczny rozwój rynku gier indie, Larian Studios jako producent niezależny jest również wydawcą kolejnych swoich gier.

Larian Studios prowadzi działalność na dwóch głównych płaszczyznach. Belgijskie studio znane jest bowiem m.in. z licznych gier edukacyjnych (takich jak wydawany również w Polsce cykl Małpie Opowieści), które, choć skierowane do stosunkowo wąskiego grona odbiorców, potrafiły zapewnić firmie przetrwanie w trudniejszych momentach. Graczom Larian Studios kojarzy się jednak przede wszystkim z rozwijaną od 2002 roku serią gier fabularnych Divinity.

Elementem łączącym poszczególne elementy tego cyklu jest autorskie uniwersum high fantasy. Na przestrzeni lat zmieniała się jednak konwencja oraz oprawa kolejnych tytułów. Nie licząc strategicznego spin-offa Divinity: Dragon Commander, ewoluowała ona od klasycznego cRPG z widokiem izometrycznym (Divine Divinity, Beyond Divinity), poprzez trzecioosobowe RPG akcji (Divinity II: Ego Draconis), po stanowiącą swoisty powrót do korzeni subserię Divinity: Original Sin, oferującą ponownie widok izometryczny w nowoczesnej oprawie 3D.

Historia

Studio Larian powstało w roku 1996 z inicjatywy belgijskiego dewelopera Swena Vincke, a nazwa firmy zapożyczona została od imienia Pilar (zdrabnianego do Lar), noszonego w owym czasie przez jego psa. Pierwszą produkcją, nad którą pracowało studio, była izometryczna gra RPG o nazwie The Lady, The Mage and The Knight, oparta na licencji popularnego systemu The Dark Eye (Das Schwarze Auge). Początkowo studio miało jednak spore problemy ze znalezieniem wydawcy. Kiedy w końcu produkcją zainteresował się koncern Infogrames, ze względu na problemy licencyjne oraz nieudaną współpracę z niemieckim Attic Entertainment, prace nad grą zostały zawieszone na stosunkowo wczesnym etapie. W rezultacie debiutancką grą studia stał się przygotowany w zaledwie pięć miesięcy i wydany przez firmę Ionos, Inc. taktyczny RTS o nazwie The L.E.D. Wars.

W zaistniałych okolicznościach, Larian Studios postanowiło zarzucić uniwersum The Dark Eye i wykreować własny świat, który posłużyłby jako miejsce akcji planowanej gry RPG. Efektem tych działań okazała się wydana w roku 2002 przez firmę cdv Software Entertainment produkcja o nazwie Divine Divinity (pierwotnie Divinity: Sword of Lies). Po bardzo ciepłym przyjęciu ze strony graczy, dwa lata później tytuł doczekał się samodzielnego rozszerzenia Beyond Divinity, którego wydaniem zajęła się firma Digital Jesters. Ciekawostkę stanowić może fakt, że w jednym ze zbiorczych wydań obu gier jako bonus dla graczy dołączono opowiadanie fantasy, napisane przez słynną pisarkę i scenarzystkę gier Rhiannę Pratchett.

W tym samym roku Larian Studios rozpoczęło działalność na gruncie gier edukacyjnych, której efektem były powstałe we współpracy z belgijskim kanałem telewizyjnym dla dzieci gry KetnetKick oraz KetnetKick 2, a także stworzona na ich podstawie wirtualna platforma sieciowa o nazwie Adventure Rock (znana również pod nazwą CBBC World). Seria Divinity powróciła zaś dopiero w roku 2009, za sprawą gry Divinity II: Ego Draconis, która w przeciwieństwie do poprzedniczek zrealizowana została w formie trzecioosobowego RPG akcji. Tytuł ów był także pierwszą produkcją studia wydaną na konsolach i doczekał się dodatku Flames of Vengeance oraz specjalnej, kompletnej edycji Divinity II: The Dragon Knight Saga. W latach 2009-2011 na rynku pojawiły się także kolejne tytuły o charakterze edukacyjnym, takie jak Monkey Labs oraz seria Małpie Opowieści.

W roku 2013 ukazała się bazująca na uniwersum serii Divinity gra Divinity: Dragon Commander, łącząca elementy akcji, strategii oraz RPG. Rok później, dzięki wsparciu użytkowników serwisu crowdfundingowego Kickstarter, światło dzienne ujrzała kolejna odsłona flagowego cyklu Larian Studios o nazwie Divinity: Original Sin, która w kolejnych miesiącach, w podrasowanej edycji, trafiła także na konsole ósmej generacji. Tytuł, stanowiący jednocześnie powrót do klasycznego widoku izometrycznego, dał początek nowej subserii, której kontynuacja zatytułowana Divinity: Original Sin II ukazała się w roku 2017, potwierdzając mocną pozycję studia jako twórcy nowoczesnych gier RPG.

W marcu 2019 roku zapowiedziano natomiast spin-offa owego podcyklu, czyli Divinity: Fallen Heroes. Mowa o grze taktycznej z elementami RPG, będącej owocem współpracy zespołu Larian Studios i ekipy Logic Artists. Jak miało się okazać niedługo później, nie był to jedyny projekt, nad którym pracował Larian. W czerwcu ogłosił bowiem, że nawiązał współpracę z firmą Wizards of the Coast, na mocy której nabył prawa do stworzenia gry Baldur's Gate III. Produkcja miała jednocześnie oddać hołd poprzednim częściom tej kultowej serii, a także wprowadzić powiew świeżości, będąc przy tym największym z dotychczasowych dzieł Larian Studios. Tytuł zapowiedziano na komputery osobiste i usługę streamingową Stadia od firmy Google. W październiku 2019 roku Larian Studios poinformowało natomiast, że prace nad Divinity: Fallen Heroes zostały wstrzymane. Baldur’s Gate III stał się bowiem priorytetem dla opisywanego zespołu, z kolei zespół Logic Artists miał skupić się na tworzeniu swoich własnych projektów.

Choć początkowo deweloperzy nie byli szczególnie wylewni na temat tego, jak będzie wyglądać rozgrywka w trzecim „Baldurze”, w lutym 2020 roku Swen Vincke i jego zespół odsłonili skrywane dotąd karty i pokazali światu pierwsze materiały prezentujące gameplay. W marcu dowiedzieliśmy się natomiast, że projekt powstaje we współpracy z polskim Anshar Studios, z kolei w czerwcu poznaliśmy termin premiery gry we wczesnym dostępie. Jak się okazało – nie pierwszy, gdyż w sierpniu premierę w Early Access na platformie Steam przesunięto na 30 września... a następnie znowu ją przełożono, tym razem na 6 października. Tego dnia wczesna wersja Baldur's Gate III w końcu trafiła w ręce graczy i odniosła błyskawiczny sukces; dość powiedzieć, że cieszyła się bardzo pozytywnymi recenzjami, a nieoficjalne szacunki serwisu SteamSpy wskazywały na to, że w ciągu nieco ponad tygodnia przekroczyła milion sprzedanych egzemplarzy.