Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Slavic Magic

Firma polski producent

Niezależny polski twórca gier wideo. Pierwszą produkcją, pod którą podpisał się Slavic Magic, jest strategia zatytułowana Manor Lords.

Historia

Slavic Magic, pod którą to nazwą kryje się Grzegorz Styczeń, rozpoczął karierę niezależnego dewelopera z wysokiego C. Autor, który zawodowo zajmował się produkcją materiałów wideo na zlecenie, tworzenie gier początkowo traktował jedynie jako hobby. Kiedy jednak latem 2020 roku postanowił zaprezentować światu swoje debiutanckie dzieło, natychmiast zyskało ono globalny rozgłos.

Manor Lords, bo takie miano nosiła owa produkcja, było grą strategiczną, której akcję osadzono w fikcyjnym regionie wzorowanym na XIV-wiecznej Frankonii. Pozycja zachwycała przede wszystkim jakością oprawy graficznej, klimatem oraz przywiązaniem do detali. To właśnie przez to ostatnie na przestrzeni kolejnych miesięcy projekt był przez twórcę nie tylko rozbudowywany, lecz również nieustannie szlifowany.

Autor wprowadzał do niego zarówno mniejsze poprawki, jak i spore usprawnienia, nierzadko wywracające do góry nogami jego pierwotne założenia. Podczas gdy jedne przygotowywał w oparciu o własny „research” bądź informacje pozyskane od specjalistów (mowa między innymi o wyglądzie budynków, przy projektowaniu których kierował się wskazówkami specjalisty od średniowiecznej architektury południowych Niemiec), inne powstawały w oparciu o sugestie graczy, których sam wybierał na testerów.

Co ciekawe, takie podejście do tematu niekiedy przysparzało mu dodatkowej pracy, której owoce ostatecznie były usuwane z projektu. Taki los spotkał między innymi wartownie i straż miejską, na których stworzenie najpierw poświęcił kilka dni, a następnie, gdy dowiedział się, że są niezgodne z prawdą historyczną, bez zbędnych ceregieli postanowił je usunąć. Wszystko po to, by możliwie najbardziej trzymać się realiów historycznych, nie idąc przy tym na żadne ustępstwa.

Manor Lords powstawało długo, jednak w międzyczasie gracze (niebędący wspomnianymi już testerami wybieranymi przez dewelopera) mogli własnoręcznie sprawdzić ten projekt. Produkcja gościła między innymi na Festiwalu Steam Next 2022, podczas którego jej wersja demonstracyjna cieszyła się na tyle dużą popularnością, że trafiła na listę 100 pozycji z największą liczbą użytkowników bawiących się jednocześnie. Na przestrzeni kolejnych miesięcy Grzegorz Styczeń regularnie publikował kolejne materiały ze swojego dzieła, a także informował graczy o kolejnych funkcjonalnościach, które były przez niego dodawane i usuwane.

W styczniu 2024 roku deweloper mógł odtrąbić wielki sukces; pomimo że gra Manor Lords zmierzała do abonamentu Game Pass, udało jej się podbić platformę Steam, trafiając na listy życzeń ponad dwóch milionów graczy. Taki stan rzeczy był zaskoczeniem dla samego twórcy, który spodziewał się, że uda mu się dotrzeć do raptem kilkunastu tysięcy osób (co i tak miało być wariantem optymistycznym). Na początku kwietnia ten wynik został jeszcze poprawiony, dzięki czemu dzieło Slavic Magic stało się najbardziej oczekiwaną produkcją przez użytkowników Steama.

Manor Lords zadebiutowało we wczesnym dostępie 26 kwietnia 2024 roku. Produkcja odniosła zarówno sukces artystyczny, ciesząc się „bardzo pozytywnymi” recenzjami na Steamie, jak i komercyjny. Dość powiedzieć, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin od debiutu Manor Lords trafiło w ręce ponad miliona graczy, zaś w szczytowym momencie bawiły się w nim jednocześnie ponad 173 tysiące osób (niemniej, w miarę upływu czasu jego popularność zaczęła spadać).

Stojący za tym projektem Grzegorz Styczeń nie zamierzał jednak powiększać studia, by szybciej ukończyć swoje dzieło. Zamiast tego wraz z wydawcą – firmą Hooded Horse – podjął decyzję o dalszym podążaniu ścieżką stopniowego rozwoju, która zapewniła grze tak duży sukces.


Slavic Magic: wyprodukowane gry

Manor Lords (XSX)

Manor Lords (XSX)

Manor Lords (PC)

Manor Lords (PC)

Gry w produkcji i planach

Manor Lords XSXbrak danych

Wydawcy gier Slavic Magic

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Slavic Magic:


Hooded Horse

Wyprodukowane gry