Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Moon Studios

Firma producent

Moon Studios to austriackie studio deweloperskie z siedzibą w Wiedniu, które od 2011 roku znajduje się pod skrzydłami firmy Microsoft. Zespół tworzy gry przeznaczone na konsole Xbox oraz komputery osobiste.

Historia

Moon Studios zostało założone w 2010 roku przez Thomasa Mahlera i Giennadija Korola. Pierwszy z nich pracował wcześniej w studiu Blizzard Entertainment, z kolei drugi – w firmie Animation Lab. Zespół zaczął się rozrastać w trakcie prac nad swoim debiutanckim dziełem; nowych członków rekrutowano na całym świecie, co było możliwe dzięki postawieniu na pracę zdalną. W 2011 roku ekipa została wykupiona przez Microsoft, dołączając do grona jego deweloperów First Party. Na debiutanckie dzieło trzeba było jednak poczekać jeszcze cztery lata.

Ori and the Blind Forest, czyli dwuwymiarowa platformówka zrealizowana w konwencji metroidvanii, wydana na komputery osobiste i Xboksa One, zadebiutowało bowiem dopiero w 2015 roku. Tytuł spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów, którzy chwalili przede wszystkim piękną oprawę graficzną oraz wysoki poziom trudności. W 2016 roku produkcja doczekała się rozszerzonej edycji.

W związku z sukcesem gry, zapowiedź sequela nastąpiła dwa lata po premierze pierwowzoru. Utrzymane w podobnej stylistyce Ori and the Will of the Wisps również stworzono z myślą o Xboksie One i pecetach.