Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Volition Inc.

Firma producent

Deep Silver Volition, LLC, znane również jako Volition, to amerykańskie studio dewloperskie znane ze stworzenia takich serii, jak FreeSpace, Summoner, Red Faction czy Saints Row. Jego siedziba mieści się w Champaign w stanie Illinois (Stan Zjednoczone), gdzie pracuje około 300 osób. Od początku 2013 roku jest własnością firmy Deep Silver, która z kolei należy do koncernu Koch Media.

Historia firmy Volition

Volition powstało w listopadzie 1996 roku w wyniku podziału Parallax Software na dwie osobne firmy – Volition i Outrage Entertainment. Debiutancką produkcją studia Volition było wydane w 1998 roku FreeSpace. Do 2000 roku, kiedy Volition zostało wykupione przez koncern THQ, wydawcą studia pozostawała firma Interplay.

W 2005 roku Volition stworzyło bardzo kontrowersyjną grę The Punisher, wydaną przy okazji wejścia do kin filmu o tej samej nazwie. Ze względu na ogólną brutalność produkcji, otrzymywała ona najwyższe ograniczenia wiekowe, a także bywała poddawana cenzurze.

Kiedy THQ zbankrutowało, a jego własność została wystawiona na aukcję, Volition zostało nabyte przez koncern Koch Media za kwotę ponad 22 milionów dolarów. Transakcja nie objęła jednak marek Red Faction i Summoner, do których prawa kupiła firma Nordic Games.

Wydawane serie gier: