Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Saints Row 2 (PC)

Saints Row 2

Kontynuacja wydanej w 2006 roku trzecioosobowej gry akcji, stanowiącej odpowiedź na popularność serii Grand Theft Auto.

Akcji | TPP | gangsterskie | sandbox | multiplayer | TPS

Okładka Saints Row 2 (PC)

producent: Volition Inc.

wydawca: THQ Inc.

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

14paź2008

X360 PS3

6sty2009

PC

Saints Row 2 jest oficjalną kontynuacją wydanej w 2006 gry akcji, pod wieloma względami nawiązującej do produktów z cyklu Grand Theft Auto. Opisywany sequel nie wprowadza zbyt dużej ilości rewolucyjnych zmian, bazując raczej na sprawdzonych pomysłach i poszerzając jedynie wybrane elementy rozgrywki. Ponownie wcielamy się więc w postać członka jednego z rywalizujących między sobą gangów. Uczestniczymy w zadaniach mających między innymi na celu wygrywanie nielegalnych wyścigów czy likwidowanie przedstawicieli konkurencyjnych frakcji.

W miarę kolejnych postępów zdobywamy niezbędne do odblokowania nowych zadań punkty szacunku oraz pieniądze, za które nabywamy nowe bronie, pojazdy, czy elementy ubioru. Do większości misji nie przystępujemy w pojedynkę, lecz działamy w grupie. Ważną rolę odgrywa także przejmowanie kontroli nad kolejnymi dzielnicami miasta, dzięki czemu możliwe staje się poszerzanie swych wpływów. Za produkcję gry ponownie odpowiedzialne jest studio developerskie Volition, znane również między innymi dzięki zręcznościówce The Punisher, czy serii Red Faction.

Akcja omawianej kontynuacji rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach, które przedstawione zostały w pierwszej części tego cyklu. Areną naszych zmagań ponownie staje się miasto Stilwater, po którym możemy się oczywiście dowolnie przemieszczać. Znany z poprzedniej odsłony serii główny bohater pragnie zemścić się na zdrajcach, przez których stracił swoje dotychczasowe wpływy i znalazł się w poważnych tarapatach.

W drugiej części Saints Row jeszcze większy nacisk położono na dowolną eksplorację świata gry. Miasteczko Stilwater prezentuje się teraz nieco inaczej, a także w wyraźny sposób rozrosło się. W rezultacie możemy zbadać wiele zupełnie nowych lokacji, ale także ponownie zapoznać się z doskonale znanymi miejscami. Do przemieszczania się po mieście wykorzystujemy wiele różnych środków transportu. Są to nie tylko pojazdy, ale również motocykle, łodzie, śmigłowce, czy samoloty. Posiadane maszyny możemy do woli tuningować.

W Saints Row 2 zawarto też szersze opcje customizacji. Dotyczy to w szczególności postaci głównego bohatera. Zmieniamy między innymi płeć, wiek, czy wybieramy pomiędzy wieloma różnymi próbkami głosu. Ze znanych już wcześniej opcji pozostawiono między innymi ustalanie szczegółów wyglądu twarzy. Modyfikacje mogą też dotyczyć wyglądu posiadanych kryjówek oraz samochodów. Przygotowane przez producentów główne misje gry są rozgrywane w pojedynkę lub w kooperacji z drugą osobą. Ponadto zadbano o oddzielny tryb multiplayer, w którym gracze wzajemnie zwalczają się. Oprawa wizualna Saints Row 2 prezentuje wyższy poziom wykonania od pierwszej odsłony tego cyklu. Dotyczy to zarówno wyglądu otoczenia, jak i pojawiających się na ekranie postaci. Akcja w dalszym ciągu obserwowana jest z perspektywy trzeciej osoby.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-12  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 4160 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 718 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Saints Row 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Saints Row 2

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
  • dodatkowo (X360): link-kabel
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 3.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 15 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Saints Row 2 - recenzja gry
Saints Row 2 - recenzja gry

Recenzja 14 stycznia 2009, 14:33

Zacznijmy od kreacji postaci (bo tutaj można grać kim się chce). Jedyną niezmienną rzeczą jest jej osobowość – bohater Saints Row 2 zawsze będzie twardzielem nad twardziele, który wszelkie problemy rozwiązuje, wysuwając argument siły. Bazę stanowił tu zapewne stereotypowy wielki Murzyn-gansta rodem z teledysków z MTV, w dzieciństwie dostający pistolety zamiast grzechotek i tzw. „bitches” zamiast pluszowych misiów (substytut pieluszek przemilczmy). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać mu aparycję np. atrakcyjnej, zmysłowej i niewinnej blondynki. Granie czy oglądanie przerywników, w których ta na niezliczone sposoby z zimną krwią upokarza i morduje swoich wrogów (a potem bezcześci ich zwłoki) jest, dla osób lubiących ten typ subtelnego humoru, rozkoszą. Możliwości samego edytora są olbrzymie, wystarczy powiedzieć, że nawet płeć jest tutaj parametrem bardzo „płynnym” (można stworzyć niezłą chimerę). Nie zmienimy tylko wzrostu i szczerze – bardzo brakowało mi osobnego suwaka pozwalającego na regulację rozmiaru biustu. To jednak detale.

X360
PS3
PC