Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Saints Row - seria gier

Wykreowana przez studio Volition Inc. seria gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Z uwagi na gangsterską tematykę oraz sandboksowy model rozgrywki marka uznawana bywa za głównego konkurenta cyklu Grand Theft Auto.

Pierwsza osłona serii Saints Row ukazała się w 2006 roku. Mimo faktu, iż produkcja studia Volition Inc. wydana została wyłącznie na jedną (wówczas stosunkowo nową) platformę sprzętową – konsolę Xbox 360, odniosła spory sukces osiągając sprzedaż na poziomie ponad 2 milionów kopii. Na sequel gracze musieli czekać do 2008 roku (a w przypadku wersji PC o rok dłużej). Saints Row 2 okazało się produktem równie udanym i popularnym. Deweloping trzeciej odsłony cyklu ruszył jeszcze przed premierą „dwójki”, ale ostatecznie gra Saints Row: The Third trafiła na sklepowe półki dopiero w listopadzie 2011 roku. Pół roku później zapadła decyzja o rozpoczęciu prac nad kolejną odsłoną serii, jednak kłopoty finansowe koncernu THQ postawiły projekt pod znakiem zapytania. W styczniu 2013 roku prawa do marki przejęła firma Koch Media/Deep Silver, która oficjalnie zapowiedziała Saints Row IV.

Fabuła gier z cyklu Saints Row koncentruje się wokół historii gangu 3rd Street Saints (Święci Trzeciej Ulicy), a gracz kieruje poczynaniami jednego z członków tej grupy, wypełniając zlecane mu misje i stopniowo awansując w hierarchii. Akcja umiejscowiona została w fikcyjnym mieście Stilwater, położonym w Stanie Michigan.

Wśród elementów charakterystycznych dla marki Saints Row na pierwszy plan wysuwają się otwarta struktura świata gry i sandboksowy model rozgrywki. Co za tym idzie gracz nie jest zobowiązany podążać za biegiem fabuły i równie dobrze może zająć się wykonywaniem pobocznych zadań albo swobodnym eksplorowaniem terenu. Rozgrywka oferuje elementy typowe dla gier akcji, strzelanin TPP, przygodówek, a także zręcznościowych wyścigów.

Marka Saints Row często wzbudza kontrowersje wśród cenzorów i branżowych krytyków. Wynika to przede przede wszystkim z tematyki związanej z działalnością przestępczą, odniesień do narkotyków i sfery erotyki, a także niewybrednego humoru. Nie zmienia to faktu, że cykl należy do grona bestsellerów, o czym najlepiej świadczy fakt sprzedaży ok. 10 milionów egzemplarzy gier z serii na przestrzeni 6 lat.

Saints Row
Saints Row

Akcji 23 sierpnia 2022

Piąta odsłona znanego cyklu gier akcji, zapoczątkowanego w 2006 roku. Jako prequel, a zarazem „miękki” reboot serii, Saints Row zabiera nas w podróż do fikcyjnego Santo Ileso, pozwalając wziąć udział w narodzinach tytułowego gangu.

PCPS5XSXPS4XONE

Saints Row: The Third Remastered
Saints Row: The Third Remastered

Akcji 22 maja 2020

Saints Row: The Third Remastered to odświeżona wersja humorystycznej sandboksowej gry akcji z 2011 roku, stworzonej przez studio Volition. W stosunku do pierwowzoru remaster oferuje przede wszystkim ulepszoną oprawę graficzną.

PCPS5XSXPS4XONE

Saints Row IV
Saints Row IV

Akcji 20 sierpnia 2013

Czwarta część cieszącego się sporą popularnością cyklu gier akcji Saints Row. Gra stworzona została przez studio Voliton Inc., początkowo we współpracy z koncernem THQ, a następnie firmą Deep Silver. Fabuła Saints Row IV kontynuuje wątki z Saints Row: The Third. Kosmita Zinyak zamierza zawładnąć surowcami i kobietami na Ziemi. Jego plany powstrzymać mogą jedynie członkowie gangu Third Street Saints. Przybyszowi z obcych galaktyk udaje się jednak pojmać przywódcę grupy i uwięzić wewnątrz wirtualnej symulacji miasta Steelport. Wcielając się w rolę głównego bohatera, gracz musi znaleźć sposób powrotu do rzeczywistości i zapobiec inwazji. Rozgrywka wzbogacona została o kilka nowych elementów, w tym super moce (np. nadludzka siła i prędkość), którymi obdarzono protagonistę.

PCPS4XONESwitchX360PS3

Saints Row: The Third
Saints Row: The Third

Akcji 15 listopada 2011

Trzecia odsłona rozwijanego przez koncern THQ cyklu gier akcji, łączących mechanikę serii Grand Theft Auto z mocno absurdalnym poczuciem humoru. W grze wcielamy się w znanego z poprzednich części bohatera, który wraz z grupką gangsterów stara się utrzymać pozycję tytułowego gangu Saints. Do władzy w mieście Steelport aspiruje jednak zupełnie nowa siła – specjalizujący się w haraczach i wymuszeniach międzynarodowy syndykat Jutrzenka. Na domiar złego współpracuje z nim szereg lokalnych gangów, takich jak Luchadores czy The Deckers. Kwitnącą w mieście przestępczość stara się zaś powstrzymać finansowana przez rząd grupa STAG. Rozgrywka oferuje szereg zróżnicowanych misji, polegających na wzajemnej rywalizacji wymienionych frakcji, a zabawę możemy toczyć w pojedynkę lub w trybie kooperacji. W porównaniu z poprzednimi odsłonami serii, autorzy poszli o krok dalej w kwestii specyficznego poczucia humoru, co przejawia się w sporej liczbie wyjątkowo komicznych strojów, broni czy pojazdów.

PCSwitchX360PS3

Saints Row 2
Saints Row 2

Akcji 14 października 2008

Kontynuacja wydanej w 2006 roku trzecioosobowej gry akcji, stanowiącej odpowiedź na popularność serii Grand Theft Auto. Akcja Saints Row 2 toczy się kilka lat po wydarzeniach ukazanych w pierwowzorze, kiedy znany z "jedynki" bohater pragnie zemścić się na zdrajcach, przez których stracił swoje dotychczasowe wpływy i znalazł się w poważnych tarapatach. Pod względem mechaniki Saints Row 2 nie wprowadza do rozgrywki zbyt wielu nowości, bazując na sprawdzonych rozwiązaniach z pierwszej części gry. Podczas zabawy wcielamy się więc ponownie w członka jednego z gangów, działających na terenie miasta Stilwater, a naszym zadaniem jest wykonywanie kolejnych misji i stopniowe budowanie szacunku, niezbędnego do zakupu nowych pojazdów, broni czy elementów ubioru. Wśród głównych różnic pomiędzy obiema odsłonami serii wymienić należy przede wszystkim znacznie większy obszar do eksploracji, sporą liczbę niedostępnych wcześniej pojazdów oraz jeszcze bogatsze opcje indywidualizacji kontrolowanej postaci.

PCX360PS3

Saints Row (2006)
Saints Row (2006)

Akcji 28 sierpnia 2006

Opracowana przez studio Volition trzecioosobowa gra akcji, stanowiąca alternatywę dla niezwykle popularnej serii Grand Theft Auto. Akcja Saints Row osadzona została w fikcyjnym mieście Stilwater, w którym o wpływy rywalizują cztery gangi. Gracze wcielają się w postać członka grupy zwanej Third Street Saints, a ich zadaniem jest wykonywanie kolejnych misji i budowanie swojej pozycji w szeregach gangu. Podczas zabawy czeka na nas szereg zróżnicowanych zadań, począwszy od nielegalnych wyścigów czy ucieczki przed tłumem paparazzich, po tradycyjne strzelaniny, których celem może być np. odbicie prostytutki. W trakcie zabawy czynimy użytek z szerokiego arsenału broni palnej, a w razie potrzeby możemy również liczyć na pomoc kolegów z gangu. Kluczową rolę w rozgrywce odgrywa współczynnik szacunku, który budujemy zarówno poprzez zaliczanie zadań, jak i ubieranie się w markowe ciuchy czy jeżdżenie odpowiednim modelem samochodu.

X360

Saints Row: Drive-By
Saints Row: Drive-By

Akcji prace wstrzymane

Spin-off znanej serii gangsterskiej konkurującej z kolejnymi odsłonami Grand Theft Auto. Tym razem nie mamy do czynienia z bezpośrednią kontynuacją poprzedniczek.

X3603DS