Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Red Faction - seria gier

Utrzymana w realiach science-fiction seria gier akcji z elementami strzelaniny. Cykl wykreowany został przez studio Volition, Inc. przy wsparciu wydawniczym ze strony koncernu THQ. Po ogłoszeniu upadłości tego ostatniego prawa do marki wykupiła firma Nordic Games.

Seria zadebiutowała w 2001 roku pierwszoosobową strzelaniną (FPS) Red Faction, która wydana została na konsole PlayStation 2, a nieco później doczekała się konwersji m.in. na komputery PC oraz Mac. Tytuł spotkał się z dobrym odbiorem wśród graczy, co zachęciło twórców do rozwinięcia pomysłu. Sequel – Red Faction II pojawił się w sprzedaży zaledwie półtora roku później. Pośpiech ekipy deweloperskiej nie wyszedł jednak grze na zdrowie, czego efektem były zaledwie przeciętne recenzje krytyków (średnia ocen w serwisie metacritic.com wyniosła 64/100) i rozczarowanie fanów. W efekcie rozwój serii został zatrzymany na kilka lat. Impas przełamała dopiero premiera Red Faction: Guerrilla w 2009 roku. Tym razem deweloperzy z Volition, Inc. przygotowali znacznie bardziej dopracowany produkt, co zaowocowało zdecydowanie większym zainteresowaniem wśród użytkowników komputery PC oraz konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Sukces spróbowano powtórzyć dwa lata później za sprawą gier Red Faction: Armageddon oraz Red Faction: Battlegrounds. Niestety, mimo dobrych not w recenzjach sprzedaż obu tytułów wypadła poniżej oczekiwań. Były to zarazem ostatnie produkcje z serii Red Faction wydane przez koncern THQ. W 2013 roku prawa do marki przejęła firma Nordic Games, natomiast studio Volition, Inc stało się własnością Koch Media.

Do podstawowych atutów cyklu Red Faction zalicza się przede wszystkim ciekawa fabuła, w której jednym z głównych motywów jest bunt przeciw wyzyskowi na skolonizowanym Marsie. Pierwsze dwie odsłony serii zrealizowane zostały w konwencji FPS-ów (pierwszoosobowych strzelanin). Wraz z Red Faction: Guerrilla twórcy zmienili jednak perspektywę prezentacji wydarzeń na widok TPP (zza pleców bohatera lub jak w przypadku Red Faction: Battlegrounds z góry).

Seria Red Faction wyróżnia się wysokiej jakości oprawą wizualną, co szczególnie widoczne stało się po zastosowaniu silnika Geo-Mod 2.0 w późniejszych odsłonach. Jedną z cech charakterystycznych cyklu jest możliwość swobodnej destrukcji elementów otoczenia.

Warto wspomnieć, że w ramach szeroko zakrojonej kampanii promującej Red Faction: Armageddon koncern THQ porozumiał się ze stacją telewizyjną SyFy w sprawie przygotowania mini-serialu Red Faction: Origins, stanowiącego fabularny wstęp do gry. Ostatecznie skończyło się na 88-minutowym odcinku pilotującym wyemitowanym w czerwcu 2011 roku.

Red Faction: Guerrilla Re-Mars-tered
Red Faction: Guerrilla Re-Mars-tered

Akcji 3 lipca 2018

Zremasterowana wersja gry Red Faction: Guerrilla opracowana przez THQ Nordic. W porównaniu z pierwowzorem produkcja może się pochwalić przede wszystkim odświeżoną oprawą graficzną; autorzy podnieśli rozdzielczość oraz zwiększyli jakość tekstur, cieni i oświetlenia.

PCPS4XONESwitch

Red Faction Collection
Red Faction Collection

Akcji 14 marca 2014

Przygotowana ekskluzywnie dla posiadaczy konsol PlayStation 3 kolekcja trzech części popularnej serii gier akcji studia Volition. W skład pakietu wchodzą wydane wcześniej na konsolach siódmej generacji pełnoprawne odsłony serii, tzn. Red Faction: Guerrilla i Red Faction: Armageddon. Obie gry opowiadają zupełnie odrębne historie i koncentrują się na innych bohaterach. Ich cechą charakterystyczną jest jednak osadzenie akcji na powierzchni skolonizowanego przez ludzkość Marsa, a także typowa dla całego cyklu możliwość destrukcji otoczenia za pomocą broni oraz innych narzędzi. Zestaw Red Faction Collection uzupełnia przeznaczona głównie do rozgrywki wieloosobowej minigra Red Faction: Battlegrounds, w której gracze zasiadający za kierownicą podrasowanych pojazdów rywalizują ze sobą na marsjańskich arenach w kilku typowych trybach zabawy. W pakiecie nie zabrakło również wszystkich wydanych wcześniej dodatków DLC do każdej z wymienionych gier.

PS3

Red Faction: Armageddon
Red Faction: Armageddon

Akcji 7 czerwca 2011

Osadzona w realiach science fiction strzelanina TPP, będąca czwartą pełnoprawną odsłoną popularnego cyklu studia Volition. Akcja Red Faction: Armageddon rozgrywa się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach ukazanych w poprzedniczce, kiedy to ludzkość zmuszona zostaje do zejścia głęboko pod ziemię. Główny bohater gry, Darius Mason, zupełnie przypadkowo przyczynia się do wybudzenia obcej rasy, która okazuje się agresywna i szybko opanowuje kolejne ludzkie kolonie. Nasz protagonista musi więc uporać się z inwazją kosmitów, a przy okazji oczyścić się z zarzutów, że jest odpowiedzialny za całą sytuację. Pod względem mechaniki, produkcja wprowadza nieco inne podejście do typowych rozwiązań serii, stawiając na bardziej liniową strukturę gry z naciskiem na fabułę oraz filmowy sposób przedstawienia historii. Niezmienny pozostał jednak charakterystyczny element cyklu, czyli możliwość niszczenia terenu za pomocą szerokiej gamy broni i innych narzędzi.

PCX360PS3

Red Faction: Battlegrounds
Red Faction: Battlegrounds

Akcji 5 kwietnia 2011

Koncentrująca się na zmaganiach wieloosobowych poboczna odsłona popularnej serii firmy Volition, stanowiąca swoiste wprowadzenie do uniwersum kolejnej, pełnoprawnej części gry Red Faction: Armageddon. W grze przejmujemy kontrolę nad podrasowanymi pojazdami, które na marsjańskich arenach rywalizują ze sobą w kilku typowych trybach rozgrywki, takich jak Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag oraz King of the Hill. Autorzy przygotowali też prostą kampanię single player, w której toczymy kolejne boje ze sztuczną inteligencją. Akcja Red Faction: Battlegrounds ukazana została w widoku z góry i pod względem rozgrywki przypomina popularne twin-stick shootery. W grze wykorzystujemy jednak broń charakterystyczną dla Red Faction: Armageddon oraz stworzonego na jej podstawie serialu, np. wyrzutnie rakiet, działa Gaussa, bomby czy ładunki wybuchowe. Uczestnicy zmagań mogą przenieść swoje osiągnięcia do pełnoprawnej odsłony serii i odblokować w niej kilka interesujących dodatków.

X360PS3

Red Faction: Guerrilla
Red Faction: Guerrilla

Akcji 2 czerwca 2009

Osadzona w realiach science fiction trzecioosobowa gra akcji, stanowiąca trzecią pełnoprawną odsłonę zapoczątkowanej w 2001 roku serii studia Volition. Fabuła Red Faction: Guerrilla toczy się na Marsie, 50 lat po wydarzeniach znanych z jedynki. Podczas zabawy wcielamy się w postać inżyniera Aleca Masona, który staje na czele armii wyzwoleńczej, pragnącej obalić tyranię organizacji o nazwie Earth Defense Force. W obliczu znacznej przewagi przeciwnika, główna nadzieja rebeliantów leży w walce partyzanckiej i działaniach sabotażowych. W porównaniu z poprzednimi odsłonami serii, sama mechanika rozgrywki zmieniła się dość znacząco: zmieniono perspektywę z FPP na TPP, a świat gry ma teraz otwartą strukturę. Ciekawą nowością jest też opcja zbierania złomu, za który następnie możemy nabywać np. nowe rodzaje broni. W grze nie zabrakło oczywiście znanej z poprzedniczek możliwości destrukcji otoczenia, stanowiącej także jeden z wyróżniających elementów trybu wieloosobowego.

PCX360PS3

Red Faction II
Red Faction II

Akcji 15 października 2002

Kontynuacja ciepło przyjętego FPS-a z 2001 roku, opracowana przez studio Volition. Akcja gry Red Faction II toczy się pięć lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwowzorze – tym razem trafiamy na Ziemię, w sam środek wojny domowej w państwie znanym jako Wspólnota.

PCPS4PS2XBOXGCN

Red Faction
Red Faction

Akcji 21 maja 2001

Strzelanka, w której trafiamy do marsjańskiej kopalni należącej do Ultor Corporation. Protagonistą gry jest Parker – członek ruchu oporu, którego celem jest nie tylko zakończenie autorytarnych rządów korporacji, lecz także rozwikłanie zagadki choroby dziesiątkującej górników.

PCPS4PS2