Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Red Faction: Armageddon (PC)

Red Faction: Armageddon

Osadzona w realiach science fiction strzelanina TPP, będąca czwartą pełnoprawną odsłoną popularnego cyklu studia Volition.

Akcji | TPP | science fiction | na 2 osoby | TPS | strzelanki

Okładka Red Faction: Armageddon (PC)

producent: Volition Inc.

wydawca: THQ Inc.

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

7cze2011

X360 PS3 PC

Red Faction: Armageddon to czwarta część serii gier autorstwa zespołu Volition, których fabuła obraca się wokół wydarzeń związanych z planetą Mars. Przedstawiana odsłona wprowadza do cyklu mnóstwo zmian oraz ulepszeń i po raz pierwszy pozwala na walkę z rasą obcych istot.

Akcja Armageddon rozpoczyna się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach przedstawionych w Red Faction: Guerrilla. Tajemnicza sekta pod wodzą Hale'a doprowadza do zniszczenia marsjańskiego terraformera, w rezultacie czego ludność zmuszona zostaje do zejścia głęboko pod ziemię. Właściwa zabawa rozpoczyna się nieco później, ukazując Dariusa Masona (wnuka bohatera poprzedniej odsłony cyklu) badającego pewne pradawne ruiny. Główny bohater zupełnie przypadkowo przyczynia się do wybudzenia rasy zamieszkujących Marsa wrogich kreatur. Obudzeni obcy okazują się agresywni i śmiertelnie niebezpieczni, dzięki czemu w szybkim czasie opanowują kolejne kolonie, zabijając lub zamykając w kokonach ludność cywilną. Darius musi nie tylko uporać się z inwazją kosmitów, ale także odeprzeć zarzuty, jakoby pełna odpowiedzialność za wybuch infekcji ciążyła właśnie na nim.

Red Faction: Armageddon stanowi świeże podejście do tematyki serii. Znana z Guerrilli swoboda poruszania została zastąpiona bardziej liniową strukturą gry, z naciskiem położonym na fabułę oraz filmowe podejście do jej przedstawienia. Powraca element rozpoznawczy całego cyklu, czyli możliwość niszczenia terenu, co możliwe jest dzięki wyposażeniu nas w zestaw potężnych narzędzi. Najcenniejsze urządzenie w grze to Magnet Gun, czyli Karabin Magnetyczny. Zasada jego działania jest bardzo prosta i polega na przyciąganiu pierwszego trafionego obiektu do drugiego celu. Oznacza to, że możemy np. oderwać kawałek ściany i posłać w stronę atakującego nas kosmity lub też odwracając kolejność celów sprawić, że obcy z impetem uderzy w sufit. Wśród innych ciekawych broni pojawiają się takie ciekawe zabawki jak działo szynowe, karabin plazmowy, czy generator czarnych dziur. Mason może ponadto korzystać z nano-kuźni, odpychając z jej pomocą potwory lub odbudowując zniszczone konstrukcje. Z czasem nawet tak wymyślne gadżety okazują się niewystarczające. Wtedy do gry wkraczają egzoszkielety, wielkie maszyny kroczące, a nawet myśliwiec, za sterami którego możemy siać destrukcję na jeszcze większą skalę.

Producent oprócz głównej kampanii dla pojedynczego gracza przygotował także dwa inne tryby rozgrywki. W trybie o nazwie Plaga bronimy się przed kolejnymi atakami obcych w pojedynkę lub w kooperacji z innymi graczami, zaś w trybie Ruina naszym zadaniem jest nabijanie punktów poprzez dokonywanie jak największych zniszczeń w przydzielonym czasie.

Większość akcji gry toczy się pod ziemią, jednak studio Volition zadbało, byśmy nie narzekali na brak różnorodności lokacji. W trakcie przygody gracze mogą zwiedzać zarówno poziomy skute lodem, jak i te, które zalane są rozżarzoną magmą. Ludzka pomysłowość też nie znosi nudy, więc i kwatery kolonistów oraz otaczające je podziemne miasta również dostarczają wyjątkowych doznań wizualnych. Dodatkową atrakcją jest system destrukcji terenu nazwany Geo Mod 2, dzięki któremu czynione przez nas zniszczenia wyglądają realistycznie i przekonująco.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 941 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 204 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Gry podobne do Red Faction: Armageddon

Klasyfikacja PEGI Red Faction: Armageddon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Red Faction: Armageddon

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 3 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 460 lub lepsza)
  • 7.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Red Faction: Armageddon - recenzja gry
Red Faction: Armageddon - recenzja gry

Recenzja 14 czerwca 2011, 13:03

Godny odnotowania jest fakt, że każdy zburzony obiekt bez problemu możemy odbudować, wykorzystując do tego celu nano-kuźnię i zaprzęgając tym samym do wytężonej pracy nanity. Jest to zresztą niekiedy wymagane, gdyż dla przykładu zniszczenie jedynego mostu prowadzącego do celu może skutecznie zablokować nam dalszą drogę. Gra w fajny sposób zachęca też do eksploracji otoczenia, albowiem wzorem poprzednika możliwe jest zbieranie złomu. Zdobyte surowce przeznaczamy na zakup różnorakich ulepszeń. Są to przede wszystkim nowe funkcje nano-kuźni, jak chociażby wytwarzanie fali uderzeniowej czy otaczanie się swego rodzaju barierą ochronną. Nie brakuje też pasywnych ulepszeń, między innymi poprawienia obsługi broni, zwiększenia skuteczności headshotów czy usprawnienia tempa regeneracji paska zdrowia.

X360
PS3
PC