Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come Kingdom Come poradnik, solucja

Quest Nie wszystko złoto (All that Glitters) to długie i trudne zadanie. Przedstawiamy solucję, która ułatwi przejście zadania z Sazawy.

Nie wszystko złoto to jedno z najdłuższych zadań głównego wątku fabularnego w grze Kingdom Come: Deliverance. W ramach rozgrywania tego questu Henryk musi przeprowadzić śledztwo w sprawie odnalezionych w Przybysławicach fałszywych groszy. Zakłada ono spotykanie się z różnymi osobami. Wiele problemów napotkanych w tym zadaniu można rozwiązać na różne sposoby. Polecamy szczegółową lekturę opisu przejścia, by niczego ważnego i ciekawego nie przegapić.

Odnalezienie fałszerzy

Jeśli w poprzednim głównym zadaniu Przesłuchanie udało ci się poprawnie przesłuchać bandytę to możesz od razu wyruszyć do miejsca gdzie przekazywane są podrobione monety - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Jeśli w poprzednim głównym zadaniu Przesłuchanie udało ci się poprawnie przesłuchać bandytę to możesz od razu wyruszyć do miejsca gdzie przekazywane są podrobione monety. Jeśli więzień zginął i odnalazłeś przy nim list to musisz najpierw dotrzeć do oberży w Sazawie i porozmawiać na wszystkie tematy z oberżystą.

Miejsce przekazywania podrobionych monet jest w lesie na północny-wschód od wsi Równa. Po dotarciu na miejsce odnajdziesz zaatakowany wóz (w skrzyni z bardzo trudnym zamkiem jest kilka wartościowych rzeczy) i kilka zamordowanych osób. Musisz zacząć podążać za śladami krwi. Kieruj się na północ. Ślady krwi zaprowadzą bohatera do zaznaczonego na powyższej mapie obozowiska węglarzy.

Zacznij od porozmawiania z jednym z węglarzy - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Zacznij od porozmawiania z jednym z węglarzy. Użyj perswazji lub zaimponowania żeby dowiedzieć się, co wydarzyło się przy rozstajach dróg. Dowiesz się, że musisz porozmawiać z Boryą (możesz go też od razu samemu odnaleźć). Borya przebywa w północnej części obozowiska i poznasz go po czerwonym nakryciu głowy. Użyj perswazji (Borya ma 8 punktów), zastraszenia (Borya ma 12 punktów) lub przekaż mu łapówkę (30 groszy lub mniej dzięki potargowaniu się). Wyczerp wszystkie opcje dialogowe w trakcie tej rozmowy. Od węglarza otrzymasz klucz (Borya's key).

Musisz spotkać się z pojmanym rannym najemnikiem. Jest on w chatce z powyższego obrazka. Możesz ją otworzyć kluczem od Boryi (zdobytym dzięki rozmowie lub kradzieży kieszonkowej jeśli węglarza nie przekonałeś do siebie) lub wspomóc się wytrychami (bardzo łatwy zamek). Ponownie wyczerp wszystkie opcje dialogowe podczas przepytywania najemnika.

Pościg za Ulrykiem

Załączy się cut-scenka z pojawienia się w obozowisku węglarzy rycerza Ulryka - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Załączy się cut-scenka z pojawienia się w obozowisku węglarzy rycerza Ulryka. Po jej zakończeniu Ulryk zacznie uciekać na koniu. Jeśli chcesz go doścignąć to przywołaj szybko własnego wierzchowca. Pilnuj się podczas przeprawy przez las, bo możesz zostać łatwo zatrzymany po zderzeniu się z dużymi krzakami czy drzewem. Do Ulryka możesz powoli zbliżać się podróżując utwardzonymi ścieżkami lub szybciej szukając okazji do podróżowania na skróty. Musisz zderzyć się z jego koniem żeby nakłonić go do zatrzymania i zejścia z wierzchowca.

Przystąp do walki z Ulrykiem. Korzysta on z ciężkiego pancerza, tak więc warto zaopatrzyć się w broń tłuczoną i szukać okazji do atakowania go w te miejsca na ciele gdzie nie chowa się aktualnie za tarczą. Alternatywnie możesz też przełączyć się na łuk i szukać okazji do trafiania go w głowę (najlepiej na krótkim dystansie).

Jeśli nie zdołałeś doścignąć Ulryka to nie doprowadzisz do zawalenia misji - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Jeśli nie zdołałeś doścignąć Ulryka to nie doprowadzisz do zawalenia misji. Udaj się w takiej sytuacji do oberży zlokalizowanej nw południe od klasztoru w Sazawie. Ulryk odwiedza tę oberżę i możesz tam na niego zaczekać. Przyśpiesz upływ czasu i rozejrzyj się po pewnym czasie wewnątrz oberży. Ulryk powinien siedzieć przy jednym ze stołów (obrazek). Porozmawiaj z nim i przyjmij od niego zaproszenie spotkania się z nim o zachodzie Słońca przy stawie na zachód od oberży. Po dotarciu w to miejsce przystąpisz do honorowego pojedynku z Ulrykiem.

Niezależnie od okoliczności stoczenia walki z Ulrykiem musisz go pokonać i doprowadzić do tego żeby poddał się. Zagadaj do niego i zadecyduj jak chcesz się zachować. Możesz:

 1. Pozostawić Ulryka przy życiu. Porozmawiaj z nim na wszystkie tematy i odbierz od niego dokumenty (Ulrich's documents). Wybierając ten wariant z Ulrykiem możesz ponownie spotykać się w dalszej części questu.
 2. Zabić Ulryka. Przeszukaj zwłoki rycerza. Oprócz bardzo wartościowych elementów pancerza znajdziesz też dokumenty (Ulrich's documents). Uwaga - Wybór tego wariantu zablokuje ci możliwość zdobycia trofeum Pełen łaski.

W obu przypadkach musisz dostarczyć dokumenty Tobiaszowi Fejfarowi. Odszukaj go w dolnym zamku w Ratajach i porozmawiaj z nim na wszystkie tematy.

Dodatkowa uwaga - Podczas rozmowy z Ulrykiem możesz dowiedzieć się, że zamordował kupca Meinharda - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Dodatkowa uwaga - Podczas rozmowy z Ulrykiem możesz dowiedzieć się, że zamordował kupca Meinharda. Jeśli chcesz możesz wypytać się gdzie go pochował i odblokować króciutki poboczny quest Grób Meinharda. Jego lokalizację prezentuje powyższy obrazek. Jest to zniszczony szałas na północny-wschód od wsi Równa. Obok szałasu natrafisz na grób, który możesz wykopać z pomocą łopaty. W grobie Meinharda odnajdziesz dekorowaną szablę (Decorated sabre), naszyjnik (Necklace) (warty 1000 groszy), srebrny pierścień (Silver ring) oraz 96 groszy.

Początek śledztwa w Sazawie

Po tym jak porozmawiasz z Tobiaszem Fejfarem w dzienniku bohatera pojawią się maksymalnie trzy nowe cele misji:

 1. Ustalenie kto w Sazawie używa miedzi - Jeśli wybierzesz ten wariant nie musisz prowadzić śledztwa związanego z rtęcia.
 2. Ustalenie skąd fałszerze pozyskują rtęć - Jeśli wybierzesz ten wariant nie musisz prowadzić śledztwa związanego z miedzią.
 3. Rozmowa z Ulrykiem - Jest to opcjonalny cel i pojawi się na liście tylko jeśli nie zamordowałeś wcześniej Ulryka. Spotkaj się z rycerzem w oberży w Sazawie (tradycyjnie odnajdziesz go siedzącego przy stole wewnątrz tawerny).

Wariant 1 - Śledztwo w sprawie miedzi

Śledztwo warto rozpocząć od spotkania się z trzema osobami na terenie Sazawy - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Śledztwo warto rozpocząć od spotkania się z trzema osobami na terenie Sazawy. Są to zbrojmistrz Otto z części miejskiej Sazawy, kowal Mikesh z części miejskiej Sazawy oraz kowal Zach z okolic klasztoru w Sazawie. Z każdą z tych osób porozmawiaj na wszystkie tematy (wypytaj się o inne osoby oraz o samą miedź).

Osobą, którą musisz bliżej zainteresować się, jest kowal Zach, którego stanowisko pracy jest na południe od klasztoru (powyższy obrazek - Zacha spotkasz tam tylko w godzinach dziennych). Jest kilka sposobów na doprowadzenie do tego żeby Zach przyznał się do winy:

 1. Odnalezienie zapasu miedzi - To trudne do osiągnięcia, bo musisz włamać się do małej szopy obok stanowiska kowala. Ma ona bardzo trudny zamek do rozbrojenia. Po znalezieniu miedzi możesz doprowadzić do konfrontacji z kowalem.
 2. Porozmawianie z synem kowala Witkiem - Odnajdziesz go za dnia w tej samej lokacji. W trakcie rozmowy możesz użyć zaimponowania (7 punktów), zastraszenia (9 punktów) lub zainicjować walkę. Poprawne zaliczenie jednej z tych prób sprawi, że Witek powie Henrykowi o przechowywanej miedzi. Możesz dzięki temu powtórzyć rozmowę z kowalem i doprowadzić do konfrontacji.
Jeżeli udało ci się pozyskać dowody obciążającego Zacha to możesz doprowadzić do konfrontacji z nim - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Jeżeli udało ci się pozyskać dowody obciążającego Zacha to możesz doprowadzić do konfrontacji z nim. Są tu dwa możliwe warianty:

 1. Użycie unikalnej opcji dialogowej - Skorzystaj z zaimponowania (Zach ma 8 punktów) lub zastraszenia (9 punktów). Jeśli zaliczysz próbę to pozyskasz od razu wszystkie wymagane informacje. Zakończy to śledztwo i nie musisz już przyglądać się tematowi rtęci.
 2. Wybór standardowej opcji dialogowej (lub zawalenie próby z użycia unikalnej) - Możesz dowiedzieć się więcej o problemie kowala i podjąć się wykonania pobocznego zadania Łoskot - jego opis przejścia jest w rozdziale o pobocznych zadaniach z Sazawy. Ukończenie tego questu po myśli Zacha (wygranie honorowego pojedynku) pozwoli ci pozyskać potrzebne informacje. Zakończy to śledztwo i nie musisz już przyglądać się tematowi rtęci.

Wariant 2 - Śledztwo w sprawie rtęci

W przypadku tego śledztwa najlepiej jest rozpocząć od opcjonalnej rozmowy z Ulrykiem - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

W przypadku tego śledztwa najlepiej jest rozpocząć od opcjonalnej rozmowy z Ulrykiem. Zasugeruje on porozmawianie z malarzem fresków. Także i tę osobę powinieneś w godzinach dziennych odnaleźć wewnątrz oberży w Sazawie. Dzięki zaliczeniu rozmowy z malarzem dowiesz się o możliwości spotkania z Bratem Szafarzem w klasztorze w Sazawie. Na spotkanie z Szafarzem możesz też od razu wyruszyć.

Brat Szafarz zazwyczaj przebywa w pomieszczeniach w południowo-zachodniej części klasztoru. Poleci ci on spotkać się ze swoim pomocnikiem. Osoba ta podróżuje po całym klasztorze, tak więc rozejrzyj się po okolicy. Pomocnika Szafarza (Overseer's Hand) pokazuje dołączony obrazek i rozpoznasz go po żółtym stroju. Porusz temat rtęci. Jeśli chcesz wymusić na mężczyźnie wyjawienie prawdy to użyj zastraszenia, bo pomocnik ma tylko 5 punktów w tej kategorii. Zaliczenie próby podczas spotkania z pomocnikiem zakończy to śledztwo i nie musisz już przyglądać się tematowi miedzi.

Spotkanie się z grawerem w Sazawie

Po tym jak zaliczysz śledztwo w sprawie miedzi lub śledztwo w sprawie rtęci możesz ponownie spotkać się z Tobiaszem Fejfarem (tym razem w Sazawie) - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Po tym jak zaliczysz śledztwo w sprawie miedzi lub śledztwo w sprawie rtęci możesz ponownie spotkać się z Tobiaszem Fejfarem (tym razem w Sazawie). Otrzymasz od niego zadanie spotkania się z lokalnym grawerem. Jest to mistrz Jerome z budynku na południe od klasztoru. Pogadaj z nim, a dowiesz się o jego pomocniku Florianie.

W pierwszej kolejności odwiedź łaźnię i porozmawiaj z jej właścicielką na wszystkie tematy dotyczące Floriana. Udaj się następnie do budynku w mieście gdzie za dnia pracuje Florian (wybierz dolne wejście znajdujące się przy głównej ulicy). Potrzebne informacje możesz pozyskać na dwa sposoby:

 1. Skorzystać z unikalnej opcji dialogowej - Użyj perswazji (Florian ma 4 punkty) lub zaimponowania (Florian ma 6 punktów). Od razu dowiesz się o Trajkocie.
 2. Porozmawiać z Florianem na temat Estery - Dowiesz się o jej porwaniu i rozpocznie się poboczny quest Dziewczę w opałach (jego opis jest w rozdziale o pobocznych zadaniach z Sazawy). Dopiero po uratowaniu Estery będziesz mógł dowiedzieć się o Trajkocie.

Odnalezienie i przesłuchanie Trajkoty

1 - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
Od Floriana dowiesz się, że Trajkota (Rapota) nieustannie go śledzi - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Od Floriana dowiesz się, że Trajkota (Rapota) nieustannie go śledzi. Możesz od razu się za nim rozejrzeć, ale jeśli chcesz mieć pewność, że łatwo go odnajdziesz, to użyj opcji przyśpieszenia czasu i zaczekaj do około 7 nad ranem. Trajkotę odnajdziesz w miejscu z powyższych obrazków - będzie oparty o ścianę jednego z budynków. Zagadaj do niego. Niezależnie od wybieranych opcji dialogowych Trajkota rzuci się do ucieczki.

Pościg może mieć na dwa zakończenia - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pościg może mieć na dwa zakończenia:

 1. Dopadnięcie Trajkoty w trakcie ucieczki - Analogicznie do wcześniejszego pościgu za Ulrykiem może uderzyć własnym wierzchowcem w Trajkotę. Uda ci się go w ten sposób zatrzymać.
 2. Dopadnięcie Trajkoty po tym jak ucieknie Henrykowi - Na mapie pojawi się znacznik obozowiska (powyższy obrazek). Jest ono na północny-zachód od klasztoru w Sazawie. Po dotarciu na miejsce musisz najpierw pokonać kilku bandytów i dopiero po odniesionym zwycięstwie pogadać z Trajkotą.

Uwaga - Jeżeli po zgubieniu Trajkoty nie zaktualizował się quest to może to oznaczać to wystąpienie błędu gry. Załaduj poprzedni stan i spróbuj ponownie.

Niezależnie od okoliczności dopadnięcia Trajkoty musisz go przesłuchać - wyczerp wszystkie opcje dialogowe.

Dotarcie do kopalni w Skalicy

Jeżeli Ulryk do tej pory nie zginął to możesz wypełnić opcjonalny cel misji i spotkać się z nim w oberży w Sazawie po to żeby poprosić go o wsparcie - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Jeżeli Ulryk do tej pory nie zginął to możesz wypełnić opcjonalny cel misji i spotkać się z nim w oberży w Sazawie po to żeby poprosić go o wsparcie. W takiej sytuacji automatycznie załączy się szybka podróż i dotrzecie w pobliże kopalni.

Niezależnie od okoliczności wyrusz w stronę wejścia do kopalni. Przed kopalnią jest małe obozowisko i jeśli zostaniesz zauważony to rozpoczną się walki. Możesz do nich przystąpić, przy czym wskazane jest awansowanie do kolejnej części questu z pełnym paskiem zdrowia. Lepszym pomysłem jest przekradnięcie się obok przeciwników (najlepiej nocą) lub wyruszenie sprintem do wejścia do kopalni. Podążaj głównym korytarzem kopalni aż dotrzesz do pomieszczenia z Jaśkiem z Ronowa (Jezhek of Ronow). Załączy się tam cut-scenka.

Spotkanie z Jaśkiem z Ronowa

Spotkanie z Jaśkiem może przebiec na wiele sposobów - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Spotkanie z Jaśkiem może przebiec na wiele sposobów:

 1. Jeśli w wyprawie towarzyszy ci Ulryk to będzie on chciał zamordować Jaśka i musisz mu w tym przeszkodzić. Możesz użyć perswazji, ale musisz mieć co najmniej 13 punktów żeby próba zakończyła się sukcesem. Alternatywnie możesz przystąpić do walki i pokonać (tym razem ostatecznie) Ulryka.
 2. Jeśli do kopalni dotarłeśw pojedynkę to od razu przejdziesz do tematu aresztowania Jaśka. Możesz użyć na nim perswazji, ale musisz mieć co najmniej 13 punktów żeby próba zakończyła się sukcesem. Alternatywnie możesz przystąpić do walki z Jaśkiem. Osłab go na tyle żeby się poddał.

Jeżeli doszło do walki w kopalni (z Ulrykiem lub z Jaśkiem) to może być ona trudna do wygrania z racji na niewielkie rozmiary pomieszczenia i jego słabe oświetlenie. Wykorzystuj podpory podczas walki wręcz (do unikania ataków przeciwnika). Jeśli posiadasz łuk to możesz też np. ustawić się w pokazanym na obrazku narożniku, do którego oponent miałby utrudniony dostęp.

Ostatecznie musisz porozmawiać z Jaśkiem i go aresztować.

Zakończenie zadania Nie wszystko złoto

Wyrusz z powrotem do Ratajów żeby spotkać się z Sir Radzikiem - Nie wszystko złoto | Zadania główne w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Wyrusz z powrotem do Ratajów żeby spotkać się z Sir Radzikiem. Dowiesz się o konieczności przesłuchania Jaśka. Udaj się najpierw do Kapitana Bernarda (odnajdziesz go w górnym zamku lub przy arenie treningowej) i odbierz od niego klucz do celi. Skieruj się następnie do budynku ratusza w centrum miasta. Skorzystaj z pokazanych na obrazku prawych drzwi (jeśli są one zamknięte to spróbuj powrócić tu np. w godzinach popołudniowych).

Po wejściu do ratusza odszukaj w jego północnej części schody prowadzące do lochu. Otwórz kluczem ostatnią celę i pogadaj na wszystkie tematy z Jaśkiem z Ronowa. Raz jeszcze spotkaj się z Radzikiem żeby zdać mu raport i odblokować nowy główny quest. Otrzymasz też 175 groszy w nagrodę za pomyślne przeprowadzenie śledztwa.