Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 lutego 2006, 13:56

autor: maciek_ssi

Nowe informacje na temat systemu Vista jako platformy do gier

Peter Moore to wiceprezes Microsoftu do spraw interaktywnej rozrywki, odpowiedzialny także za marketing Xboxa 360. Na konferencji D.I.C.E. 2006, ów pan, wypowiedział się na temat nowego systemu operacyjnego korporacji, jak i platformy PC pod kątem gier.

Peter Moore to wiceprezes Microsoftu do spraw interaktywnej rozrywki, odpowiedzialny także za marketing Xboxa 360. Na konferencji D.I.C.E. 2006, ów pan, wypowiedział się na temat nowego systemu operacyjnego korporacji, jak i platformy PC pod kątem gier.

Na początku swojego wystąpienia, Moore przeprosił wszystkich, którzy inwestują w gry na PC. Stwierdził, że ostatnimi latami Microsoft zaniedbywał tę grupę, ponieważ zajęty był produkcją X360. Sytuacja na rynku PC powinna się poprawić w najbliższych latach; koncern z Redmond z pewnością zamierza do tego dążyć poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań w systemie operacyjnym Vista.

Jak już wiemy, Bungie wypuści konwersję Halo 2 na PC. Gra, która ukazała się jako exclusive na Xboxa, teraz zawita na „blaszaki”. Będzie to pierwsza gra na wspominany system Vista i tylko na nim ma działać. Według Petera Moore’a nowatorski systemu instalacji i organizacji gier na komputerze użytkownika, jaki zadebiutuje w Viście, ma przypominać model znany z konsol. Wszystko po to, by maksymalnie uprościć obsługę. Boss Microsoftu twierdzi, że będzie to pierwszy krok mający odbudować pozycję PC na rynku elektronicznej rozrywki.

A jak w skrócie miałoby wyglądać uruchamianie i instalacja gier w Vista? Otóż, pozycja „Gry” będzie zintegrowana w systemie niczym obecnie „Moje dokumenty”, czy też „Moje obrazy”. Dostępny powinien być explorer gier zainstalowanych na komputerze, tak by ułatwić do nich dostęp. Opcjonalnie użytkownik ma mieć możliwość podglądnąć w nim informacje takie jak: wydawca, developer, ograniczenia wiekowe, strony internetowe związane z grą itd.

Vista będzie wyposażony w nowy system kontroli rodzicielskiej. W przeciwieństwie do innych, system nie zablokuje gry na podstawie ograniczeń wiekowych, ale przy pomocy opisów gier, np. „krew i sceny morderstw”, czy też „zawartości o zabarwieniu erotycznym”. Vista ma posiadać terminarz, w którym rodzice ustawią czas gry dla danego dnia, czy tygodnia.

Odnośnie instalacji - developerzy będą mogli wybierać pomiędzy uruchamianiem gier z napędu (niczym w konsoli), bądź też jak było do tej pory – kopiowanie całego materiału na dysk twardy.

Peter Moore w swoim wystąpieniu podzielił się ciekawym spostrzeżeniem. Otóż, trzej najwięksi gracze na rynku: Nintendo, Sony, a także Microsoft określają wytyczne dystrybutorom i sprzedawcom w jaki sposób mają przedstawiać i promować gry. Tego niestety Moore nie widzi na rynku PC, bowiem spotkał się już z sytuacjami, gdy gry na tę platformę są dosłownie „ukryte” przed klientami sklepów.